Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
19
05.2011

Turizmi, projekt bashkëpunimi mes Shkodrës dhe Malit të Zi

:::ShkoderZemer
Gazeta Sot - Qendra për Studime Rurale dhe Bujqësi Ndërkombëtare (CERAI) në bashkëpunim me Qendrën Burimore të Permakulturës Shkodër dhe Qendrën për Iniciativa të Turizmit të Qëndrueshëm Podgoricë, janë partnerët zbatues të një


projekti 18- mujor të titulluar “Vlerësimi i një Rruge Trashëgimie Etno- Gastronomike të Liqenit të Shkodrës/ Skadar”. Objektivi i përgjithshëm i projektit përfshin ringjalljen e zhvillimit socio- ekonomik të qëndrueshëm të rajonit ndërkufitar midis Shqipërisë dhe Malit të Zi, duke promovuar një model të ri të turizmit të integruar të bazuar në produktet cilësore vendore, shërbimet dhe trashëgiminë natyrore, historike dhe kulturore. Grupet e synuara përfshijnë konsumatorët, kategoritë profesionale dhe autoritetet vendore, ndërsa përfituesit janë prodhuesit vendas, sipërmarrësit e gatimit, komunitetet tradicionale, turistët dhe artizanët. Aktivitetet kryesore të projektit do të përfshijnë mbledhjen dhe hartëzimin e trashëgimisë etno- gastronomike të rajonit ndërkufitar, zhvillimin e konceptit të turizmit të qëndrueshëm dhe zhvillimin e kapaciteteve për t’ju përgjigjur nevojave të tregut, një vizitë studimore për shkëmbim përvojash midis Shqipërisë dhe Malit të Zi, organizimin e një panairi promocional në zonën ndërkufitare, si dhe zhvillimin dhe shpërndarjen e materialeve promocionale, si logo, libri i gatimit, markat tregtare, guida, harta dhe postera. Ky projekt financohet nga Bashkimi Europian, i cili kontribuon 85% të kostos totale dhe CERAI, së bashku me Ministrinë e Kulturës dhe Sporteve të Malit të Zi, që kontribuon me 15% të kostos totale dhe do të drejtohet nga Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri dhe Mal të Zi.

Komenti 0printer friendly
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Lexime te Tjera
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2422 sec, 0.0700 of that for queries. DB queries: 40. Memory Usage: 2,371kB