Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Zona e Argetimit :: Muzika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Shpjegimi i disa fjalve dhe shprehjeve te perdoruna ne tekstet e kangve Shkodrane
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Z. Zamir Kaceri
Thu Jun 12 2008, 02:25pm
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
Acik - qarte, haptazi " une me ty nuk flas acik, se ti je i ri hala"

Aga - pronar tokash, ma i vogel se beu. " kur me shkon porsi aga"

Alem - bota mbare, njerzimi mbare " ja dhe zjermin gjith alemit"

Ashik - dashnor, i dhanun mas ahengut " nji ashik qi s'e xen gjumi"

Bacallek - pasunia qe merrte nusja me vedi dhe e cote ne shpi te dhandrrit
" bacalleqet pale e pale"

Baft - fat " ardhsh me baft e me nafake "

Beditem - i njitem dikujt e nuk i dahem " m'u bedit nji koll i let"

Bilur - porcelan, dicka shume e bardhe " dhamt e tu porsi biluri"

Cajre - rrugedalje " nuk kam cajre pa t'marre ty"

Dallfes - mulese kreje ne form kakije e qendisun qe vinin nuset ne te kalumen

Davet - gosti " ishin mbledh lulet n'davet

Derhem - mase e vogel peshimi " nuk t'peshohen me derhem"

Devedishe - e amel, e shishme " oh paske ken moj shega devedishe"

Dukat - monedhe e vjeter prej ari " si dukat i vogel je"Lumi Dushes
Back to top
zjermi
Fri Jun 13 2008, 03:58am

Registered Member #1293
Joined: Mon Oct 01 2007, 04:38am

Posts: 2976
falemendirs zamo se disa prej ketyne fjaleve nuk ja kisha idene se qa dojne me thane

ti o pellum simbol i paqes,
nder shekuj popujt t'kane rrespektu
ndalo pak ti n'shkodren teme
nje mesazhe urim prej meje me ju dergu.
dje prej jush une jam nda
ne vend t'huej per me lulzu
nje premtim prindve ju kam ba
sa te jem gjalle me i nderu!
(marre nga ZEST)

Back to top
Z. Zamir Kaceri
Thu Sep 04 2008, 10:00pm
Lumi Dushes

Registered Member #106
Joined: Tue Oct 24 2006, 12:34pm

Posts: 1625
Dyzen - Argtim muzikor. " prej dyzenit k'ndon bylbyli"

Duvak - Vel i holl qi perdoret me mulu ftyren e nuses diten e marteses

Elbaroze - Bim barishtore me er te mir e me lule te vogla ngjyr dranofili

Enteri - Veshje e siperme prej pamukut, per burra e per gra.
" enterin vasha vija vija"

Farfuri - qe asht i bardh e i shkelqyshem, qi te merr syt
" gusha jote farfuri"

Felek - fatzi, fatkeq, fatmjere. " me gerget moj mu feleku"Lumi Dushes
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2100 sec, 0.0593 of that for queries. DB queries: 36. Memory Usage: 2,513kB