Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Trupi - Shëndeti - Mjeksia
 
<< Previous thread | Next thread >>
SEMUNDJA E SHEKULLIT
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
belgium
Tue Mar 25 2008, 04:16pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
kur ne bote miliona njerez,vdesin nga urija ne kontinentin europe pse jo dhe ne shqiperi,njerezit rezikojne te semuren me semundjen e civilizimit mbi pesha nje nga me vedekje te sigurte ne njerezim...taxa e isulines,cholesterolit,hypertensionit, eshte pare si sindrome e metabolizmit.....te prekur ne europe ne europe nje ner kater persona me kete syndrome contribuar me rritjen e semundjeve kardiovaskulare,diabeti tipi 2.dhe kistet....dhe shum kerkime po zbulojne cancer te ri ne trup.sipas rekomandimeve mjeket vendosen nje parameter::ne qoftese ju tejkalonishifren 94cm per burrat dhe80 per grate ju mundet te beni pjese e 25%te europianeve te fikjes se syndromes metabolike...problemet jane mbi ushqimi ditor ,cigaret,alkoli,per te rene ne 10%te kesaj problematike rekomandohet vetem sport ditor,dhe jo consum gazues coca cola tej mase,mish pa yndyre kontroll ndaj frekuentimeve neper snack (mc donald, ose ushqim teper te yndyrshem neper shtepijat tona.....si ndihemi ne para kesaj situate a mundemi ta perballojme dhe tjetra a duhet te kthejme koken mbrapa ndaj atyre qe po vdesin urije apo te investojme per nje kerkim te ri se si te ushqehemi?
Back to top
::bud::
Tue Mar 25 2008, 04:38pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533
Belgium. flm per kut teme se i ke ra pikes.
Bota e zhvilluar e ka ba shum alarmante kete pune dhe asht me mjaft kuptim. Un per vedi nuk ha aspak (ose evitoj) ushqimet snack. Qdo fabrike e ka per deture te regoj nivelet e ndryshme te ushqimit si: Sheqeri, Krypa, Kalorite, Undyra qe tretet dhe Undyra qe nuk tretet.
Krypa, sheqeri, dhe undyra qe nuk tretet jan armiku No1 qe ndikon ne Semundjet e Zemres.

Ushqimet me lande kimike si Coca Cola dhe sidomos disa prodhime sheqeri qe jane ne shqipni qe jan Acid total as qe duhen prekur.
Frutat ose perimet e kan vete krypen apo sheqerin dhe nuk asht nevoja me shtu jasht mase kur gatuajm.
Nje rrezik tjter i madh per mendimin tem jane Fergesat qe ne shqipni jane shum popullore. Yndyra ndikon randshem ne Colesterol (undyra e gjakut)
Nje praktike e mire asht me ba analizat e gjakut te pakten nje here ne vit per te kontrolluar gjendejn e gjakut she permirsuar nqse asht nevoja.

Mos pini Limonata sepse jan 100% artificjale dhe vetem esence acide. Rradhini ferdesat. Hani sa ma shum fruta dhe perime. Peshku nje here ne jave asht shum i mire per Zemer. (sepse permban Omega 3)

Kontrollini produktet nivelet e ndryshme ushqimore te produkteve qe bleni. 0% fat (yndure) asht shum mire. dhe sa ma pak krype dhe sheqer.
Back to top
belgium
Tue Mar 25 2008, 04:43pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
vertet exzakt je zotni ::but::....flm
Back to top
scutari82
Tue Apr 22 2008, 04:11pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
nji barcalet
nji sportist si puna jeme qe bate stervitje gjithmone takon nji duhangji e nji pijanec edhe ju thot e keni gabim qe pini duhan e alkol se do vdisni shpejt ata e shofin edhe i thojn pa mire sa vjet ma shume se ne ke me jetu ti aj thot pa nja 10 vjet ata masanej i thojn pa mire ti 10 vjet i ke hargju tu ba stervitje kurse ne kena ba ate qe na pelqen
hajt ma edhe ju leni njerezit te hajn ca te dojn nuk shtyhet jeta me purri e me lakna
Back to top
belgium
Tue Apr 22 2008, 04:14pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
scutari82 ka shkruar:

nji barcalet
nji sportist si puna jeme qe bate stervitje gjithmone takon nji duhangji e nji pijanec edhe ju thot e keni gabim qe pini duhan e alkol se do vdisni shpejt ata e shofin edhe i thojn pa mire sa vjet ma shume se ne ke me jetu ti aj thot pa nja 10 vjet ata masanej i thojn pa mire ti 10 vjet i ke hargju tu ba stervitje kurse ne kena ba ate qe na pelqen
hajt ma edhe ju leni njerezit te hajn ca te dojn nuk shtyhet jeta me purri e me lakna


hahhahahahahahhahahahhahahahahah scutari .....
Back to top
belgium
Tue Apr 22 2008, 04:15pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
mire asht me hanger siq hahet ne shqipni mendoj, sepse ketu nuk ka gja bio....
Back to top
scutari82
Tue Apr 22 2008, 04:32pm

Registered Member #1503
Joined: Tue Dec 18 2007, 07:58pm

Posts: 2737
ca di un ma un kur shkoj atje mu nuk me pelqejn ata ushqimet atje ngaqe jam msu me kta ushqimet ktu tash kurse atje ju visha hakut frikandelave
Back to top
belgium
Tue May 13 2008, 03:12pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
::bud:: ka shkruar:

Belgium. flm per kut teme se i ke ra pikes.
Bota e zhvilluar e ka ba shum alarmante kete pune dhe asht me mjaft kuptim. Un per vedi nuk ha aspak (ose evitoj) ushqimet snack. Qdo fabrike e ka per deture te regoj nivelet e ndryshme te ushqimit si: Sheqeri, Krypa, Kalorite, Undyra qe tretet dhe Undyra qe nuk tretet.
Krypa, sheqeri, dhe undyra qe nuk tretet jan armiku No1 qe ndikon ne Semundjet e Zemres.

Ushqimet me lande kimike si Coca Cola dhe sidomos disa prodhime sheqeri qe jane ne shqipni qe jan Acid total as qe duhen prekur.
Frutat ose perimet e kan vete krypen apo sheqerin dhe nuk asht nevoja me shtu jasht mase kur gatuajm.
Nje rrezik tjter i madh per mendimin tem jane Fergesat qe ne shqipni jane shum popullore. Yndyra ndikon randshem ne Colesterol (undyra e gjakut)
Nje praktike e mire asht me ba analizat e gjakut te pakten nje here ne vit per te kontrolluar gjendejn e gjakut she permirsuar nqse asht nevoja.

Mos pini Limonata sepse jan 100% artificjale dhe vetem esence acide. Rradhini ferdesat. Hani sa ma shum fruta dhe perime. Peshku nje here ne jave asht shum i mire per Zemer. (sepse permban Omega 3)

Kontrollini produktet nivelet e ndryshme ushqimore te produkteve qe bleni. 0% fat (yndure) asht shum mire. dhe sa ma pak krype dhe sheqer.


omega3 SIKUR GJINDET TEK MARGARINA E PRODUKTET E QUMESHTIT TE SKREMUAR APO JO??
Back to top
shehrezade
Sun May 18 2008, 08:30am
Registered Member #1166
Joined: Thu Aug 30 2007, 01:49pm

Posts: 149
ushqimin bio e kam fiksim po ktu edhe pse harxhoj per te sasht si ai i shqipnis ne shqi gpni zbukurohem me nnderrohet gjaku ca me ba smund te gjesh parajsen...Me ban nervoz injoranca atje se ty e pas shkojn medemek ne supermarket.un vec prodhim Zdralja aq ma teper ndihmon fshatart se i myten prodhimet e huja qe jan te damshme.Po ku ka ma mir se fiq e blen ma lir fruta natyrale ne zdrale e i shtrydh sesa marrina artificiale.jU LUTEM NDIHMONI VEDIN E FSHATART THONI EDHE FAMILJEVE TE BLEJN VEC NATYRALE
Back to top
Edmond-Cela
Sun May 18 2008, 12:16pm
Rrushi


Registered Member #977
Joined: Mon Jul 30 2007, 10:12am

Posts: 3038
nuk di shum nga semundjet. por ishalla mos i raft kuj, se kur ke shendetin ke te gjitha

Pa Buk e Pa uje Rri, por Pa Bukuroshet e ShkodraOnline nuk Mund te Rri!!


Back to top
::bud::
Tue Oct 25 2011, 09:02pmRegistered Member #1092
Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

Posts: 10533


Kolesteroli ndihmon trupin per te prodhuar qeliza te reja , izolon nervat dhe krijon hormone. Normalisht, melçia prodhon gjithe sasine e kolesterolit qe ka nevoje trupi. Kolesteroli mund te hyje ne trup edhe nga dieta, si psh nga ushqimet qe prodhohen nga kafshet; qumeshti, vezet dhe mishi. Shume kolesterol ne trup rrit shancet per te patur semundje te zemres dhe eneve te gjakut.

Si shkaktohen semundjet e zemres nga kolesteroli?
Kur ka shume kolesterol ne gjak, depozitohet ne muret e arterieve. Arteriet ngushtohen dhe rrjedhja e gjakut qe funizon muskut e zemres ngadalesohet ose bllokohet. Gjaku funizon zemren me oksigjen dhe nqs. nje sasi e mjaftueshme oksigjeni nuk arrin ne zemer ju mund te keni dhimbje ne gjoks. Ne rastet kur ka bllokim te plote te funizimit te zemres me oksigjen rezultati eshte atak ne zemer.

Ne trup ndodhen 2 lloje kolesteroli: Lipoproteine me dendesi te vogel (Kolesteroli i keq) dhe me Lipoproteine dendesi te madhe (kolesteroli i mire). Keto jane dy format qe kolesteroli udheton ne gjak. Kolesteroli i keq ka pak proteina dhe shume kolesterol, ndersa Kolesteroli i mire ka shume proteina dhe pak kolesterol.

Kolesteroli i keq eshte burimi kryesor i bllokimit te arterieve. Kolesteroli i mire punon duke pastruar kolesterolin nga gjak.

Trigliceridet jane nje yndyre tjeter ne gjak. Studimet tregojne qe nivelet e larta te tyre ne gjak jane te lidhura me semundjet e zemres.

Cilat jane simptomat e kolesterolit te larte?
Kolesteroli i larte nuk ka simptoma., keshtu qe shume njerez nuk e kuptojne kur kane nivel te larte kolesteroli. Per kete arsye eshte shume e rendesishme qe te dini se cfare niveli kolesteroli keni dhe te ulni nivelet sepse nivele te ulta pakesojne shancet per tu semurur nga zemra dhe ne rast se keni semundje te zemres pakeson shancet e vdekjes nga keto semundje.

Cilat jane nivelet e kolesterolit qe duhet te mbani?
Çdo njeri mbi moshen 20 vjeç duhet te kontrolloje nivelet e kolesterolit ç’do 5 vjet. Testi qe behet quhet profili i lipoproteines. Ky test perfshin:

NIveli i pergjithshem i kolesterolit

  • Nivelin e Kolesterolit te keq
    Niveli i Kolesterolit te mire
    Trigliceridet

Interpretimi i nivelit:

Kolesteroli i pergjithshem
me pak se 200 niveli i duhur
200 – 239 ne rrezik
240 siper i larte

Kolesteroli i keq
me pak se 100 shume mire
100 – 129 normal
130 – 159 ne rrezik
160 – 189 i larte
190 dhe me shume shume i larte

Kolesteroli i mire
60 ose me shume niveli i duhur – ndihmon per te ulur kolesterolin
me pak se 40 ne rrezik te madh – rrit rreziqet per tu semurir nga zemra
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1932 sec, 0.0661 of that for queries. DB queries: 47. Memory Usage: 2,742kB