Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Besimet e ndryshme

<< Previous thread | Next thread >>
A e festojn myslimant Vitin e ri
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
MiCoLjA
Tue Dec 17 2013, 01:58pm

Registered Member #2543

Tashma qe shumica jena neper bot kena kuptu se pema nuk asht e vitit te ri por e krishlindjeve edhe pse e till ne shum shpija myslimash ( perfshi shpin teme ) pema asht vume si menoni ju a duhet te vehet apo jo

Mesa maj men un jena rrit me menimin qe asht pema e vitit te ri dhe dhurat e kena marr me 1
U nisa me kyt tem se pash nji foto te pemes me viz te kuqe
A thuni bajm gabim e bin ne kundershtim te fes ton dhe te vedit tuj festu bajram dhe vit te ri ?

Each year we spend togther
Each day that passes by
Our partnership grows stronger
Together forever You and I

Back to top
Cen Durimadhi
Tue Dec 17 2013, 06:32pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092

Micole na nuk kena ca diskutojm, shumica prej nesh me iket frym jan rrit.
Ket trashigimi na e ka lan regjimi komunist , gjysa a ma shum e myslimanve nshkoder (shqipnis) nuk jan kurr si myslimant e vendeve tjera. Une e ve re vedin ktu me kta tkulturave tjera prsh turq, marokjen po qoft edhe kosovart per fe na nuk matena me ta. Pa na kena nji tmir , tana i bajm pervec se nuk hajm mishin e derrit Asht e fort se kta mqeshin kur ju tham te na myslimant i thojm pema e vitit te ri . Shpija jon e ka ba gjithmon, tesh 5 vjet e kam marr une stafeten edhe e baj vet , e baj tan qef edhe per cdo vjet blejm gjana te reja per pem. Dikur kam pa provu me ninu pa zdi sme ka terhek edhe tesh se baj ma. Edhe une si tan tjert tham hajt se ishalla mfal zoti. Per cdo tpremte kam shok si shkojn nxhami, edhe si shkojn me pi nbar? Une ke zgjedhi thoni ju? Ata si shkojn nbar, se une skam shku nxhami kur kam ken nshkoder jama pa shkaj ktu. Nuk e di nuk e di se si mundem me ju prgj kti myslimanitetit si na rrethan mu e shumicen e shkodranve mysliman.

Ps nji kushrin e jema asht mlu ska shum, tesh aja asht da gati prej tana qefeve tfisit ton, se kta tjert jan "allahu na rujt' kurse tesh kja ka nrru, po dikur ka ken edhe kja si tan na po nejse e mira asht qe gjithkush me u ndi sa ma mir per zgjedhjet si ban.

Micole zdi kam dal e kam hi ntem disa her

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
Cen Durimadhi
Tue Dec 17 2013, 06:36pm
Marakli hesapi

Registered Member #4092

Edhe dica, A e festojm the? Shpi jon ta festan qe binet ky vend

Po e pate baben fukara,dmth ke lind pa fat.
Po e pate vjerrin fukara,dmth qe je bedall

Back to top
Gurabi
Tue Dec 17 2013, 10:22pm

Registered Member #1920

Une tesh Kam nigju se. Pema ashte e krishlindje. Jo e vitit. Te ri
Me ken me mnigju mu kishte ken. E bume gjys vitit. Mpelqen
Mjep nje atmosfere tbukur shpise
Une i featoj tana festat

Give the girl the right shoes and she can conquer the world .!!!!!! .......
Back to top
OLIVE OYL
Tue Dec 17 2013, 11:22pm
Qukulina

Registered Member #4115

Tesh... pema vitit te ri mesa kam lexu prejardhjen e ka ma te hershme se kristianizmi.
Mesa duket ekzistoshin disa rite pagane ku njerzit ndezshin peme, ju veshn flaken me ba drit per me largu shpirtat e kqij e me u lut qe viti me pas prodhim e kjo ne nji dit te caktume te vitit. mirpo koha edhe mnyra ndryshan prej vendit ne vend. kjo asht shpjegimi qe na ka dhan i presor vjet.
Edhe un sidoqofte jam e bindun qe asht nji rit pagan. e mandej krishtlnjde, vit i ri, apo solstic veror, shnjergj e 1maj, cdo dite,them, asht e mire me festu e me zbukuru sidomos me gjana qe ti japin atmosfer shpis e gjendje tmir shpirtnore sic thet gurabija.
un per vedi pemen nuk e baj se pritaj por me pas fmi te vegjel neper shpi e kisha ba me gjith qef.

Per at pjesen e muslimanve mendaj se cdo fe ka ne esence sjelljen e mire, te ndershme e te moralshme ne shoqeri. kshuqe nuk mendaj se jam ma pak muslimane se vej ne shpi i pem e i vari da topa nte.

mas mthoni se u zgjata se sdu me dit gja

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.

trokit ketu

Back to top
SuperGirl
Wed Dec 18 2013, 07:23pm
Miss.Felicity!

Registered Member #514

Njisoj dakord jam edhe un me parashkrusit.
Per ne shqiptart asht ma shum ceshtje kulturet sesa fejet. E kena ba per vit te ri edhe ka mbet njashtu 'pema e vitit te ri'. Per shumicen nuk simbolizon kergja, thjesht i jep atmosfere shpis. Kshtuqe pse jo.
Un per vedi ne gusht i kam hek dritat ktu te shpia e amores. haha

Olivja e ka shkru fjale per fjale si me ia pas diktu un

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
666
Wed Dec 18 2013, 09:04pm

Registered Member #5114

OLIVE OYL ka shkruar:

Tesh... pema vitit te ri mesa kam lexu prejardhjen e ka ma te hershme se kristianizmi.
Mesa duket ekzistoshin disa rite pagane ku njerzit ndezshin peme, ju veshn flaken me ba drit per me largu shpirtat e kqij e me u lut qe viti me pas prodhim e kjo ne nji dit te caktume te vitit. mirpo koha edhe mnyra ndryshan prej vendit ne vend. kjo asht shpjegimi qe na ka dhan i presor vjet.
Edhe un sidoqofte jam e bindun qe asht nji rit pagan. e mandej krishtlnjde, vit i ri, apo solstic veror, shnjergj e 1maj, cdo dite,them, asht e mire me festu e me zbukuru sidomos me gjana qe ti japin atmosfer shpis e gjendje tmir shpirtnore sic thet gurabija.

amin , nuk pa shtoj gja se masanej duhet me shpjegu kalendarin julian , kalendarin gregorian, kalendarin arab festimet pagane edhe keshillin e nikeas per me dal te krishtlindjet.

[ Edited Wed Dec 18 2013, 09:12pm ]

Touch screen phones piss me off
Back to top
OLIVE OYL
Wed Dec 18 2013, 11:41pm
Qukulina

Registered Member #4115

super po ti ne gusht tan i vejn ti i paske hek, hec e veni tesh

[ Edited Wed Dec 18 2013, 11:43pm ]

I once had a thousand desires,
But in my one desire to know you
all else melted away.

trokit ketu

Back to top
SuperGirl
Thu Dec 19 2013, 01:03pm
Miss.Felicity!

Registered Member #514

OLIVE OYL ka shkruar:

super po ti ne gusht tan i vejn ti i paske hek, hec e veni tesh

Ja un tesh pritoj me i vu. Me kujtohet ka shkurti, them uu dritat. i vari e mandej i heku ne fund te veres. ahaha

Jam rrrrrrebele

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF