Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Trupi - Shëndeti - Mjeksia

<< Previous thread | Next thread >>
Dhurimi i organeve
Go to page  1 2
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
::bud::
Sun Oct 25 2009, 08:19pm

Registered Member #1092

Mora shkas nga nje debat nderkultural dhe besimesh te ndryshme qe po diskutonin rreth dhutimit te organeve.

A do ti dhuroshit organet tuaja per hir te sudimeve shkencore apo edhe per te shpetuar jeten e dikujt tjeter?

A e konsideroni trupin tuaj si nje gja te shejt? A ka vlere per ju mas vdekjes apo nuk ka randsi?

Gjithashtu me kujtohet edhe filmi Seven Pounds

Back to top
☼sunshine
Sun Oct 25 2009, 08:50pm
(¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

Registered Member #2555

Trupi per mendimin tim nuk na perket,as kur jemi gjalle e as kur vdesim,s'mund te bejme me te cfare duam. Parimisht jam kundra vetgjymtimit edhe pse rastet duhen pare tek per tek pa i pergjithesuar gjerat por, por edhe pse, me "dicka qe s'te duhet me", ndihmon nje njeri tjeter sepse i shpeton jeten(duke dhuruar zemer/mushkeri/melci), ose ia ben me te lehte(duke dhuruar ndonje veshke e mos kaloje jeten duke bere dializa personi tjeter), s'me duket se ben keq perkundrazi, quaje po te duash si e mira e fundit qe i ben, ne mos njerezimit(te cilit ndoshta i ben edhe keq se s'i dihet ne dore te kujt bien organet), te pakten nje personi tjeter.
Eshte kollaj te thuash qe ia jep po t'a kesh te aferm ate e bejne pothuajse te gjithe.

* * *
O nate e qete...
qe xhiron bosh...
kur degjon frymemarrjen time..
mos mendo..
te luash muziken tende
te vetmis...
une veshtroj qiellin..
duke prit mengjesin..
te vallzoj...me diellin...

Back to top
Al Bundy
Mon Oct 26 2009, 05:13pm
Al Bundy

Registered Member #1833

Nqs i vdekun nji organ i jemi mundet me mbajt ne jete dike qe mund te shijoje akoma jeten ,pse jo?

Back to top
Engel
Wed Nov 11 2009, 09:57pm

Registered Member #2627

Miri74 ka shkruar:

Nqs i vdekun nji organ i jemi mundet me mbajt ne jete dike qe mund te shijoje akoma jeten ,pse jo?

bashkohem me mendimin e mirit.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.

Back to top
jimm
Wed Nov 11 2009, 10:32pm

Registered Member #2202

edhe un dakort jam, pse mas me pshtu nji jet tjeter kur ka nevoj
Back to top
S~erenity
Tue Nov 24 2009, 09:23pm
~Joy of Life~

Registered Member #2891

jam shume dakort, dhe jam donor..me ba me ndodh..
Back to top
Gurabi
Thu Nov 26 2009, 03:27am

Registered Member #1920

tu e mendu shume shpesh kete gja s e shoh shume ngjarje qe jan e met verte mos me i besu ......me pas mundesi me ndihmu dike edhe mas vdekjes pse jo.... me gjithe qef

[ Edited Thu Nov 26 2009, 03:28am ]

Give the girl the right shoes and she can conquer the world .!!!!!! .......
Back to top
SuperGirl
Thu Nov 26 2009, 01:22pm
Miss.Felicity!

Registered Member #514

Edhe une jam shum dakord.
Ku ka ma bukur se me i shpetu jeten dikujt. meqe mu sme duhen ma gja copat...i gezofte dikush tjeter. ka nderin me pas gjana te miat

ktu shiten pjese kembimi

Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

Back to top
Gurabi
Mon Dec 07 2009, 03:35am

Registered Member #1920

SuperGirl ka shkruar:

Ku ka ma bukur se me i shpetu jeten dikujt. meqe mu sme duhen ma gja copat...i gezofte dikush tjeter. ka nderin me pas gjana te miat

ktu shiten pjese kembimi

=)) can u be more serioz plz

ake ke kryt ne rregull moj se me plasi i jemi po ta blej

tesh tu fol seriozisht shume her i kam than e kti burrit tem po ky terrorizohet veq prej idese ....qa di si pelqen /// hi po bahna po boh gjithkush ka mendimin e vet

Give the girl the right shoes and she can conquer the world .!!!!!! .......
Back to top
TOTO-R
Mon Dec 07 2009, 09:14am

Registered Member #2326

per mendimin tim kur mu mos te me dueht gja jam koplet dakrot me e dhuru dikujt qe mund ti sherbejn mbi te gjitha te pshtoj edhe nje jet njeriut do te isha orgolis per ket. por edhe po qe se jam shendosh e mir per nje jet te re jam dakort te dhuroj edhe naj organ jo shum damtues por qe te jet te pakten mbijetus edhe per mu ....

Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

Back to top
    SuperGirl
    Mon Dec 07 2009, 02:05pm
    Miss.Felicity!

Registered Member #514

Gurabia ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:

ktu shiten pjese kembimi

=)) can u be more serioz plz

ake ke kryt ne rregull moj se me plasi i jemi po ta blej

tesh tu fol seriozisht shume her i kam than e kti burrit tem po ky terrorizohet veq prej idese ....qa di si pelqen /// hi po bahna po boh gjithkush ka mendimin e vet

krytin? po moj ta jap, i bukur boll me u pa. por truni ka pak probleme
    gjana qe rregullohen

Back to top
    guest
    Thu Dec 10 2009, 12:06am
    Registered Member #1283

une do t'i kisha dhuru por nuk do te m'kishte pelqy qe organet e mija me ju shpetu jeten disa njerzve qe nuk kan nimu kurr tjert, qe jan selfish dhe nuk dojn me ja dit per ken, jete asht kjo dhe ka gjithfare njerzish. kurse per njerzit e aferm e te dashur sikur te ishte ken nevoja edhe tesh qe jam gjalle mund t'iu kisha dhuru edhe veshk.

Back to top
    SuperGirl
    Thu Dec 10 2009, 05:54pm
    Miss.Felicity!

Registered Member #514

ke te drejte guest. por nuk mundesh me i zgjedh njerezit qe ke me i dhuru organet. e pamujtun.
    per nejrezit e aferm ke te drejte. jo vec organet, por besoj se secili prej nesh kishte dhan edhe jeten per disa

Back to top
    shkodra
    Thu Dec 10 2009, 05:57pm

Registered Member #237

guest nuk jam dakort me ty...une organet i kisha dhuru mjafton me shpetu nje jete njeriut....me duket dicka shum e bukur qe edhe pas vdekjes mundesh me ba mire...

no comment......
    Back to top
    lissandro
    Thu Dec 10 2009, 05:58pm
    The pursuit of Happyness

Registered Member #1963

SuperGirl ka shkruar:

ke te drejte guest. por nuk mundesh me i zgjedh njerezit qe ke me i dhuru organet. e pamujtun.
    per nejrezit e aferm ke te drejte. jo vec organet, por besoj se secili prej nesh kishte dhan edhe jeten per disa

SuperG sipas opinjonit tim jeta nuk jepet per kerken vetem zoti jep edhe merr.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
    Back to top
    SuperGirl
    Thu Dec 10 2009, 06:06pm
    Miss.Felicity!

Registered Member #514

e di lissandro. por bahet fjale ne rastet kur nje i aferm asht i semure dhe ka nevoje per dicka qe ne mundena me ia dhan....une nuk do kisha hezitu per asnje sek, edhe nese jeta jeme do ishte ne rrezik

Back to top
    shkodra
    Thu Dec 10 2009, 06:09pm

Registered Member #237

SuperGirl ka shkruar:

e di lissandro. por bahet fjale ne rastet kur nje i aferm asht i semure dhe ka nevoje per dicka qe ne mundena me ia dhan....une nuk do kisha hezitu per asnje sek, edhe nese jeta jeme do ishte ne rrezik

brava naq brava brava
    ....se une jam shum dakort me ty....

no comment......
    Back to top
    S~erenity
    Fri Dec 11 2009, 03:03am
    ~Joy of Life~

Registered Member #2891

SuperGirl ka shkruar:

shume dakort me SG ^:)^
    Back to top
    lissandro
    Fri Dec 11 2009, 04:34pm
    The pursuit of Happyness

Registered Member #1963

SuperGirl ka shkruar:

hahahah te forta keni ishalla nuk ju takon rasti kurr se pastaj ndryshon filmi, me u shpreh asht kollaj por kur vjen ne veprim esht tjter gja se kur nje njeri shprehet keshtu gjithmon mendon qe nuk i takon kurr se po erdhi ai sekond mbase njeriu edhe i han fajlet e veta se jeta esht shum e dhimbshme .

Gjithon personi number one qe vjen esht vetvetja dhe kjo ndeoll tek gjith njerzimi.

Njeriu vlen sa di, e din sa mban mend
    Back to top
    Tue Dec 22 2009, 10:50pm

Registered Member #1092

Ne faqe te fundit te patentes asht nje shenim ku thonte me i ra vise katrorit nese deshironi te dhuroni oragane?

Nese e keni kete shenim ne patenten tuaj e keni seleksjonuar?

Un jo per momentin.

[ Edited Tue Dec 22 2009, 10:53pm ]
    Back to top
    guest
    Mon Dec 28 2009, 12:29am
    Registered Member #1283

lissandro ka shkruar:

SuperGirl ka shkruar:

hahahah te forta keni ishalla nuk ju takon rasti kurr se pastaj ndryshon filmi, me u shpreh asht kollaj por kur vjen ne veprim esht tjter gja se kur nje njeri shprehet keshtu gjithmon mendon qe nuk i takon kurr se po erdhi ai sekond mbase njeriu edhe i han fajlet e veta se jeta esht shum e dhimbshme .

Gjithon personi number one qe vjen esht vetvetja dhe kjo ndeoll tek gjith njerzimi.

prindi per fmin mendoj se e jep jeten dhe kjo ndodh ne menyre instiktive. une nuk jam prind, por ato/ata qe jane prind mund te flasin ma me siguri per ket gja. keshtu qe nuk asht gjithmone personi numer 1 vetvetja. me ka qellu me lexu per keshtu rastesh kur nje prind ka sakrifiku jeten e vet per fmin.

Back to top
    Fri Apr 05 2013, 09:42am

Registered Member #1092

Dje po degjosha nje emisjon ne radio, ku ishin te ftuar individe qe jetoshin me nji apo me shum orgene jo te huaja apo te tjerakujt.
    ... dhe gati gjith prej tyne falenderoshin perdite personin qe ia kishin marre organin, edhe pa e njofte sesi do ishte kene ngarja qe ky person nuk jeton ma dhe kishte lane nje deshire me dhuru organet. Jo vetem nje po disa veta mund te kishin pase perfitim nga ky dhurim.

Nje vajse tha se un kam deshire qe organet e mija ose ti falen shkences ose ti dhurohen ndokuj qe perfiton prej tyre. Ajo thoshte se do kisha deshire qe edhe nese nuk jetoj ma ne kyt bote do vazhdosha te baj mire.

Asht e veshtire me diskutu kyt teme, poashtu edhe me mendu faktin e dhurimit apo jo te organeve.
    Po nese mendon qe disa veta mund zjgasin jeten apo mund te kene nje njete ma normale nga ky gjest qfare opinjoni do te kishit?

Back to top
    ⓐ-ⓒⓐⓣ
    Fri Apr 05 2013, 10:19am

Registered Member #670

Lexo ma nelt ::bud:: temen e ke hape vete

Une mendoj se asht i fuqishem ai qe e jep ate te drejte. Mrekulli e engjuj jane. Kjoshin jete gjate ata qe vendosin nje gja te tille se jane njerez te shenjte.
    Une nuk e kam te shkrume ne driver's licence se s'me ban zemra se di pse po kshtu bujare jam boll po aty, s'me ban dora me thane se po hahaha

I care and I wish well!

Back to top
    Special_One
    Fri Apr 05 2013, 12:01pm
    I'm number one

Registered Member #3944

As une nuk e kam nje gja te tillè ne patentè...! por sikur ta kisha, nuk i kisha ra vizè jo per naj gja por une kam qefè qe ikyt trup qe ma ka dhuru r formu Zoti edhe per qefè nqs ashte mundecia i kisha dashte me vedi edhe ne jetè tjeter.

Prite punen pa u ba
    se kur te bahet...
    mos ban za!!!

Back to top
    OLIVE OYL
    Fri Apr 05 2013, 12:55pm
    Qukulina

Registered Member #4115

ne fakt po diskutoshim edhe dje ikyt mihabet bioteknologjia etj . ra muhabeti me ba gjana shkencore qe nuk je dakort, edhemendaj se edhe se nuk jam dakort me prek trupin po me e lan njashu si e ka fal Zoti, ba me pas fmija jem nevoj jetesore per dicka qe duhet ose dikush i afert nuk mendaj se ja kisha mohu. Normal halli i madh te ban me e dhan se sden kerkush me hi ne operacion por flasim prap kur tket kush nevoj

I once had a thousand desires,
    But in my one desire to know you
    all else melted away.

trokit ketu

Back to top
    Go to page  1 2  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF