Forums
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
belgium
Mon May 18 2009, 10:36pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123

Historia e grupit trokit ketu

Europa u formua në Upplands Väsby i rrethinës në Stokholm, fillimisht e përbërë nga Joey stuhi (vocals), John Norum (kitarë), John Leven (bas), dhe Tony Reno (bateri). Ajo mban emrin e forcës, një grup i rëndë-metalike (me trendet progresive). Përzierje e të pushtetit guitaristique J. Norum melodi dhe "Metal" nga J. Stuhi (e ndikuar nga i hollë Lizzy, rush, Hekuri beqare, Thellë purpurtë, e zezë e shtunë, Rainbow, Van Halen, disk fluturues, Udhëhequr zebelin, Ozzy Osbourne, Motorhead, udhëtim, Whitesnake, Dio, etj.) A eshte tashme prezent. Bassist John Levén niset për një kohë të shkurtër i grupit (bassist zëvendësohet nga Peter Olsson përkohshëm) për të arritur të kitaristi Yngwie Malmsteen dhe grupi i tij. Por karakteret e të dy burrave janë tepër të ndryshme John Force Levén reintegrates përgjithmonë. Duke fituar një trampolinë-rock, rock-MS, organizuar nga një kompani rekord, grupi i jepet e ekzekutimit të një album dhe një turne. Grupi ndryshoi emrin e saj në Evropë riemërtoni, emrin gjet nga këngëtari, Joey, si ai për të shprehur atë dhe madhështia e pushtetit.

E para dy albume Evropës (1983) dhe Wings e Tomorrow (1984), në mënyrë tipike në stil të metaleve të rënda (me titujt "speed-metal" si ulërimë e zemërimit), fitoi një sukses të madh në nivel kombëtar dhe janë shumë të mira në vend renditjen në Azi, duke përfshirë Japoninë. Duke pasur parasysh suksesin që tashmë fitoi grupi, karriera e të muzikantë nga Evropa merr një pikë kthese pas nënshkrimit me një "i madh", CBS-EMI/SONY. Kjo kontratë ndërkombëtare lejon grupi albume e tyre për të shpërndarë kudo në botë, duke përfshirë lakmohem Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Tamburist Tony Reno la banda plotë në turne Wings e nesërme gjatë 1985. Ai pastaj është zëvendësuar nga Ian Haugland. Në të njëjtën kohë, Evropa është keyboardist MIC Michaeli.

Ndërkohë, në 1985, grupi i plotë luan në filmin "Në të lirshme" title këngë të cilit shfaqet në albumin The Final Countdown (1986). Muzikore të orientimit të kësaj pune (album) është më shumë i kthyer drejt vështirë të ëmbël-rock (e njohur edhe si FM-hard-rock ose hard FM) dhe do të thotë kjo për Evropën, vetëdijes globale. E vetme e të njëjtin titull (The Final Countdown) është në krye të hit paradës në mbi 25 vende. Singles pas marrjes së të njëjtën pozitë (sot, askush nuk e ka harruar e kor e "The Final Countdown" - luajti gjatë interludes në stadiume - ose "Rock natës" ose ballad " Carrie "). Ata që e kujtojnë sot kryesisht në Evropë do të kryesojë flokët permanentée dhe anëtarët e grupit të kufizuar look glam Joey stuhi (me një prerje flokësh pak si e Robert Plant Udhëhequr zebelin, dhe një vështrim në të Dokken, popuri Crue, Bon Jovi, ose Pretty Maids, Whitesnake, etj) .. Mos harroni se ishte megjithatë stili i vështirë-rockers të viteve 1980.

Tensionet lindin brenda grupit, dhe Gjon Norum është bërë i lodhur hype dhe "ylli i sistemit". Ai preferon të largohet nga grupi dhe u zëvendësua nga Kee Marcello, ish-Easy Veprimit, ky turne i plotë i Final Countdown, 1987 aktuale.

Tjetër album, Nga Kjo Botërore (1988) (FM-shumë të vështirë, por me tituj në disk fluturues) është më pak i suksesshëm se i mëparshmi, por shkon e vështirë, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës me def Leppard dhe Tesla ose në Evropë me guxoj në pjesë të parë. Turneu i plotë tregon pothuajse kudo. Europa merr pjesë në festivalin "rock / metal" e Milton Keynes (UK) me Bon Jovi, shkarje dhe Row gjuhustër.

Albumi i Burgosurve në Xhennet (1991) (të ardhura të vështirë-rock prirje péchu SHBA-rock rëndë), është një gjysmë-komerciale dështim (pse me rreth një milion kopje të shitura). Një kohë të gjatë turneut (shitur pothuajse kudo), pas lëshimit të albumit, me PinkCream në 69 Pjesa e Parë. Europa merr pjesë në festivalet e ndryshme (duke përfshirë një kupolë në Tokio me Metallica, Tesla, etj) .. Grupi bëri një pauzë të gjatë nga fundi i 1992, por u shfaqën në skenë përsëri (me 2 guitarists Kee Marcello dhe John Norum) për vitin 2000.

Grupi zyrtarisht recoupled fund të vitit 2003, e përbërë nga Joey stuhi, John Norum, MIC Michaeli, John Leven, Ian Haugland - atë që disa e quajnë "klasike line-up." Kee Marcello është kontaktuar për t'u bashkuar, por shumë të zënë me albumin e tij të ri (K2 projektit) dhe punën e tij si producent, ai nuk pranoi propozimin. Gjatë vitit 2004, grupi i merr pjesë në shumë festivale "metal" si Kandidat i rrokut, Lorca-guri, e-Suedi guri, etj., Me bende si Helloween, Dhjata, Juda prifti, Running Wild, saksone, Skorpions, krikëll dhe shumë të tjerë. Europa doli në vitin 2004 një album të ri, krejt të errët dhe të "rëndë" Start Nga The Dark. E ndikimeve janë ende të njejta si fillim, por grupe të reja të ndikojnë në stil muzikore (p.sh. errësirave, kadife revolver, Black Label Shoqëria, Zakk Wylde, Audioslave, për të mos përmendur faktin se John Norum thotë gëzojnë Sepultura, Candlemass ndër të tjera). Alchemy Kjo ka rezultuar në një hard-rock fuqishme, të errët dhe melodioz album i cili i paraprin një turne të gjatë ndërkombëtare. 2005 sheh lirimin e dyfishtë jetojnë DVD Live Nga The Dark, i cili është udhëheqës në shitjet e DVD muzikë (Pink Floyd dhe më parë) në shumë vende, duke përfshirë Skandinavi dhe Itali.

Në tetor 2006, të lëshuar të Evropës një album të ri, Shoqëria sekrete, më të "rëndë" dhe shumë të pjekur. Shumica e sidomos ka punuar shumë në të tingëllojë zëri i Joey stuhi. Nuk ka tingujt e moderne Fillimi Nga The Dark. Në kohën e shkrimit të këtij, një turne të shkurtër.

Evropa është tani pjesë e legjendat dhe është përmendur si ndikimet nga shumë grupe (Harku armik, bijtë e Bodom, Jezusi i Mbeturinave Industriale, sakatim, lodhje, e ndaluar, e kryqëzuar Barbara, Pas Forever dhe shumë të tjerë nga vendet e reja të gjenerimit).

Europa sapo ka mbaruar regjistrimin e tij album të ri për shkak se në maj 2009. Ata do të turneut këtë verë dhe vjeshtë, si dhe pjesa më e madhe e vitit 2010. Merr pjesë në Evropë Clisson Hellfest 21 qershor 2009.

Current anëtarët e grupit [edit]

* Joey stuhi, vocals dhe kitarë
* John Norum, kitarë
* MIC Michaeli, keyboard
* John Levén, bas
* Ian Haugland, bateri

Discography [edit]

Studio Albumet [edit]

* 1983 - Europe
* 1984 - Wings e nesërme
* 1986 - The Final Countdown
* 1988 - Nga Kjo Botërore
* 1991 - Burgosurve në Xhennet
* 2004 - Fillon nga Dark
* 2006 - Sekret Shoqëria
* 2009 - Last Shikoni Eden

* Të tjera "më të mirë të" të cilit 1982-1992 (1992) dhe Nata Rock - The Best Of (2004).
* Disa Bootlegs e Forcës popull - ditët e para të Evropës dhe Xhennet Lost - The Baron-Boy (periudhë të re të Burgosurve në Xhennet)
* The "live", duke përfshirë në Suedi Live rock 2004 ose në Stokholm Live - 1987 (Japanese import)

VHS dhe DVD Videos [edit]

DVD

* Rock the Night: mbledhësit Edition (2004)
* The Final Countdown Tour 1986 (2004)
* Live nga Dark (2005)
* 20 vjetorin e Final Countdown (të botuar në tetor 2006)

Videokaseta VHS

* Të Film e lirshme (1985)
* The Final Countdown-i Video (3 clips) (1987)
* Evropës në Amerikë (1987)
* The Final Countdown-tour'87 botë - jetojnë në farkëtar-Odeon (London, UK) (1987)

Individual punon [edit]

Shënim edhe tre albume solo priren më shumë Pop / Rock FM-stuhi Joey:

* Alazea vend
* Një vend për të thirrur në shtëpi
* Joey stuhi

John Norum është edhe autor i disa albume solo (gjithmonë në Hard-Rock), të cilit është e fundit "optimus". Ajo gjithashtu ka punuar me Dokken.

Pas një album të parë solo rock melodioz dhe krijimin e Kuq Fun (rëndë-rock), ish kitaristi Kee Marcello dernèrement formoi një Kee Marcello e K2. Kee luan me raste edhe me homologun e tij ish të companions Easy Veprimit në festival si "suedi-rock" në verën e vitit 2006.

Së fundi, seksioni bas, bateri dhe keyboard Evropë ka marrë pjesë në shumë grupe dhe projekte hard-rock/metal, Nikolo Kotzev si Nostradamus, tunxhtë Abbot, Glenn Hughes (ish-Thellë i purpurtë i cili gjithashtu këndoi me Norum), Clockwize , etj. Vini re, pjesëmarrjen e tyre në regjistrimin e një titull për të mirën e të viktimave të cunamit me muzikantë nga Motorhead, Meshuggah, Entombed, etj.


Предложить лучший
Back to top
star
Mon May 18 2009, 10:38pm

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
belgium ka shkruar:


Historia e grupit trokit ketu

Europa u formua në Upplands Väsby i rrethinës në Stokholm, fillimisht e përbërë nga Joey stuhi (vocals), John Norum (kitarë), John Leven (bas), dhe Tony Reno (bateri). Ajo mban emrin e forcës, një grup i rëndë-metalike (me trendet progresive). Përzierje e të pushtetit guitaristique J. Norum melodi dhe "Metal" nga J. Stuhi (e ndikuar nga i hollë Lizzy, rush, Hekuri beqare, Thellë purpurtë, e zezë e shtunë, Rainbow, Van Halen, disk fluturues, Udhëhequr zebelin, Ozzy Osbourne, Motorhead, udhëtim, Whitesnake, Dio, etj.) A eshte tashme prezent. Bassist John Levén niset për një kohë të shkurtër i grupit (bassist zëvendësohet nga Peter Olsson përkohshëm) për të arritur të kitaristi Yngwie Malmsteen dhe grupi i tij. Por karakteret e të dy burrave janë tepër të ndryshme John Force Levén reintegrates përgjithmonë. Duke fituar një trampolinë-rock, rock-MS, organizuar nga një kompani rekord, grupi i jepet e ekzekutimit të një album dhe një turne. Grupi ndryshoi emrin e saj në Evropë riemërtoni, emrin gjet nga këngëtari, Joey, si ai për të shprehur atë dhe madhështia e pushtetit.

E para dy albume Evropës (1983) dhe Wings e Tomorrow (1984), në mënyrë tipike në stil të metaleve të rënda (me titujt "speed-metal" si ulërimë e zemërimit), fitoi një sukses të madh në nivel kombëtar dhe janë shumë të mira në vend renditjen në Azi, duke përfshirë Japoninë. Duke pasur parasysh suksesin që tashmë fitoi grupi, karriera e të muzikantë nga Evropa merr një pikë kthese pas nënshkrimit me një "i madh", CBS-EMI/SONY. Kjo kontratë ndërkombëtare lejon grupi albume e tyre për të shpërndarë kudo në botë, duke përfshirë lakmohem Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Tamburist Tony Reno la banda plotë në turne Wings e nesërme gjatë 1985. Ai pastaj është zëvendësuar nga Ian Haugland. Në të njëjtën kohë, Evropa është keyboardist MIC Michaeli.

Ndërkohë, në 1985, grupi i plotë luan në filmin "Në të lirshme" title këngë të cilit shfaqet në albumin The Final Countdown (1986). Muzikore të orientimit të kësaj pune (album) është më shumë i kthyer drejt vështirë të ëmbël-rock (e njohur edhe si FM-hard-rock ose hard FM) dhe do të thotë kjo për Evropën, vetëdijes globale. E vetme e të njëjtin titull (The Final Countdown) është në krye të hit paradës në mbi 25 vende. Singles pas marrjes së të njëjtën pozitë (sot, askush nuk e ka harruar e kor e "The Final Countdown" - luajti gjatë interludes në stadiume - ose "Rock natës" ose ballad " Carrie "). Ata që e kujtojnë sot kryesisht në Evropë do të kryesojë flokët permanentée dhe anëtarët e grupit të kufizuar look glam Joey stuhi (me një prerje flokësh pak si e Robert Plant Udhëhequr zebelin, dhe një vështrim në të Dokken, popuri Crue, Bon Jovi, ose Pretty Maids, Whitesnake, etj) .. Mos harroni se ishte megjithatë stili i vështirë-rockers të viteve 1980.

Tensionet lindin brenda grupit, dhe Gjon Norum është bërë i lodhur hype dhe "ylli i sistemit". Ai preferon të largohet nga grupi dhe u zëvendësua nga Kee Marcello, ish-Easy Veprimit, ky turne i plotë i Final Countdown, 1987 aktuale.

Tjetër album, Nga Kjo Botërore (1988) (FM-shumë të vështirë, por me tituj në disk fluturues) është më pak i suksesshëm se i mëparshmi, por shkon e vështirë, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës me def Leppard dhe Tesla ose në Evropë me guxoj në pjesë të parë. Turneu i plotë tregon pothuajse kudo. Europa merr pjesë në festivalin "rock / metal" e Milton Keynes (UK) me Bon Jovi, shkarje dhe Row gjuhustër.

Albumi i Burgosurve në Xhennet (1991) (të ardhura të vështirë-rock prirje péchu SHBA-rock rëndë), është një gjysmë-komerciale dështim (pse me rreth një milion kopje të shitura). Një kohë të gjatë turneut (shitur pothuajse kudo), pas lëshimit të albumit, me PinkCream në 69 Pjesa e Parë. Europa merr pjesë në festivalet e ndryshme (duke përfshirë një kupolë në Tokio me Metallica, Tesla, etj) .. Grupi bëri një pauzë të gjatë nga fundi i 1992, por u shfaqën në skenë përsëri (me 2 guitarists Kee Marcello dhe John Norum) për vitin 2000.

Grupi zyrtarisht recoupled fund të vitit 2003, e përbërë nga Joey stuhi, John Norum, MIC Michaeli, John Leven, Ian Haugland - atë që disa e quajnë "klasike line-up." Kee Marcello është kontaktuar për t'u bashkuar, por shumë të zënë me albumin e tij të ri (K2 projektit) dhe punën e tij si producent, ai nuk pranoi propozimin. Gjatë vitit 2004, grupi i merr pjesë në shumë festivale "metal" si Kandidat i rrokut, Lorca-guri, e-Suedi guri, etj., Me bende si Helloween, Dhjata, Juda prifti, Running Wild, saksone, Skorpions, krikëll dhe shumë të tjerë. Europa doli në vitin 2004 një album të ri, krejt të errët dhe të "rëndë" Start Nga The Dark. E ndikimeve janë ende të njejta si fillim, por grupe të reja të ndikojnë në stil muzikore (p.sh. errësirave, kadife revolver, Black Label Shoqëria, Zakk Wylde, Audioslave, për të mos përmendur faktin se John Norum thotë gëzojnë Sepultura, Candlemass ndër të tjera). Alchemy Kjo ka rezultuar në një hard-rock fuqishme, të errët dhe melodioz album i cili i paraprin një turne të gjatë ndërkombëtare. 2005 sheh lirimin e dyfishtë jetojnë DVD Live Nga The Dark, i cili është udhëheqës në shitjet e DVD muzikë (Pink Floyd dhe më parë) në shumë vende, duke përfshirë Skandinavi dhe Itali.

Në tetor 2006, të lëshuar të Evropës një album të ri, Shoqëria sekrete, më të "rëndë" dhe shumë të pjekur. Shumica e sidomos ka punuar shumë në të tingëllojë zëri i Joey stuhi. Nuk ka tingujt e moderne Fillimi Nga The Dark. Në kohën e shkrimit të këtij, një turne të shkurtër.

Evropa është tani pjesë e legjendat dhe është përmendur si ndikimet nga shumë grupe (Harku armik, bijtë e Bodom, Jezusi i Mbeturinave Industriale, sakatim, lodhje, e ndaluar, e kryqëzuar Barbara, Pas Forever dhe shumë të tjerë nga vendet e reja të gjenerimit).

Europa sapo ka mbaruar regjistrimin e tij album të ri për shkak se në maj 2009. Ata do të turneut këtë verë dhe vjeshtë, si dhe pjesa më e madhe e vitit 2010. Merr pjesë në Evropë Clisson Hellfest 21 qershor 2009.

Current anëtarët e grupit [edit]

* Joey stuhi, vocals dhe kitarë
* John Norum, kitarë
* MIC Michaeli, keyboard
* John Levén, bas
* Ian Haugland, bateri

Discography [edit]

Studio Albumet [edit]

* 1983 - Europe
* 1984 - Wings e nesërme
* 1986 - The Final Countdown
* 1988 - Nga Kjo Botërore
* 1991 - Burgosurve në Xhennet
* 2004 - Fillon nga Dark
* 2006 - Sekret Shoqëria
* 2009 - Last Shikoni Eden

* Të tjera "më të mirë të" të cilit 1982-1992 (1992) dhe Nata Rock - The Best Of (2004).
* Disa Bootlegs e Forcës popull - ditët e para të Evropës dhe Xhennet Lost - The Baron-Boy (periudhë të re të Burgosurve në Xhennet)
* The "live", duke përfshirë në Suedi Live rock 2004 ose në Stokholm Live - 1987 (Japanese import)

VHS dhe DVD Videos [edit]

DVD

* Rock the Night: mbledhësit Edition (2004)
* The Final Countdown Tour 1986 (2004)
* Live nga Dark (2005)
* 20 vjetorin e Final Countdown (të botuar në tetor 2006)

Videokaseta VHS

* Të Film e lirshme (1985)
* The Final Countdown-i Video (3 clips) (1987)
* Evropës në Amerikë (1987)
* The Final Countdown-tour'87 botë - jetojnë në farkëtar-Odeon (London, UK) (1987)

Individual punon [edit]

Shënim edhe tre albume solo priren më shumë Pop / Rock FM-stuhi Joey:

* Alazea vend
* Një vend për të thirrur në shtëpi
* Joey stuhi

John Norum është edhe autor i disa albume solo (gjithmonë në Hard-Rock), të cilit është e fundit "optimus". Ajo gjithashtu ka punuar me Dokken.

Pas një album të parë solo rock melodioz dhe krijimin e Kuq Fun (rëndë-rock), ish kitaristi Kee Marcello dernèrement formoi një Kee Marcello e K2. Kee luan me raste edhe me homologun e tij ish të companions Easy Veprimit në festival si "suedi-rock" në verën e vitit 2006.

Së fundi, seksioni bas, bateri dhe keyboard Evropë ka marrë pjesë në shumë grupe dhe projekte hard-rock/metal, Nikolo Kotzev si Nostradamus, tunxhtë Abbot, Glenn Hughes (ish-Thellë i purpurtë i cili gjithashtu këndoi me Norum), Clockwize , etj. Vini re, pjesëmarrjen e tyre në regjistrimin e një titull për të mirën e të viktimave të cunamit me muzikantë nga Motorhead, Meshuggah, Entombed, etj.


Предложить лучший
mos me thuj qi e shkruve tan ikyt kaq shpejt.
Back to top
belgium
Mon May 18 2009, 10:44pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
pimp ka shkruar:

belgium ka shkruar:


Historia e grupit trokit ketu

Europa u formua në Upplands Väsby i rrethinës në Stokholm, fillimisht e përbërë nga Joey stuhi (vocals), John Norum (kitarë), John Leven (bas), dhe Tony Reno (bateri). Ajo mban emrin e forcës, një grup i rëndë-metalike (me trendet progresive). Përzierje e të pushtetit guitaristique J. Norum melodi dhe "Metal" nga J. Stuhi (e ndikuar nga i hollë Lizzy, rush, Hekuri beqare, Thellë purpurtë, e zezë e shtunë, Rainbow, Van Halen, disk fluturues, Udhëhequr zebelin, Ozzy Osbourne, Motorhead, udhëtim, Whitesnake, Dio, etj.) A eshte tashme prezent. Bassist John Levén niset për një kohë të shkurtër i grupit (bassist zëvendësohet nga Peter Olsson përkohshëm) për të arritur të kitaristi Yngwie Malmsteen dhe grupi i tij. Por karakteret e të dy burrave janë tepër të ndryshme John Force Levén reintegrates përgjithmonë. Duke fituar një trampolinë-rock, rock-MS, organizuar nga një kompani rekord, grupi i jepet e ekzekutimit të një album dhe një turne. Grupi ndryshoi emrin e saj në Evropë riemërtoni, emrin gjet nga këngëtari, Joey, si ai për të shprehur atë dhe madhështia e pushtetit.

E para dy albume Evropës (1983) dhe Wings e Tomorrow (1984), në mënyrë tipike në stil të metaleve të rënda (me titujt "speed-metal" si ulërimë e zemërimit), fitoi një sukses të madh në nivel kombëtar dhe janë shumë të mira në vend renditjen në Azi, duke përfshirë Japoninë. Duke pasur parasysh suksesin që tashmë fitoi grupi, karriera e të muzikantë nga Evropa merr një pikë kthese pas nënshkrimit me një "i madh", CBS-EMI/SONY. Kjo kontratë ndërkombëtare lejon grupi albume e tyre për të shpërndarë kudo në botë, duke përfshirë lakmohem Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Tamburist Tony Reno la banda plotë në turne Wings e nesërme gjatë 1985. Ai pastaj është zëvendësuar nga Ian Haugland. Në të njëjtën kohë, Evropa është keyboardist MIC Michaeli.

Ndërkohë, në 1985, grupi i plotë luan në filmin "Në të lirshme" title këngë të cilit shfaqet në albumin The Final Countdown (1986). Muzikore të orientimit të kësaj pune (album) është më shumë i kthyer drejt vështirë të ëmbël-rock (e njohur edhe si FM-hard-rock ose hard FM) dhe do të thotë kjo për Evropën, vetëdijes globale. E vetme e të njëjtin titull (The Final Countdown) është në krye të hit paradës në mbi 25 vende. Singles pas marrjes së të njëjtën pozitë (sot, askush nuk e ka harruar e kor e "The Final Countdown" - luajti gjatë interludes në stadiume - ose "Rock natës" ose ballad " Carrie "). Ata që e kujtojnë sot kryesisht në Evropë do të kryesojë flokët permanentée dhe anëtarët e grupit të kufizuar look glam Joey stuhi (me një prerje flokësh pak si e Robert Plant Udhëhequr zebelin, dhe një vështrim në të Dokken, popuri Crue, Bon Jovi, ose Pretty Maids, Whitesnake, etj) .. Mos harroni se ishte megjithatë stili i vështirë-rockers të viteve 1980.

Tensionet lindin brenda grupit, dhe Gjon Norum është bërë i lodhur hype dhe "ylli i sistemit". Ai preferon të largohet nga grupi dhe u zëvendësua nga Kee Marcello, ish-Easy Veprimit, ky turne i plotë i Final Countdown, 1987 aktuale.

Tjetër album, Nga Kjo Botërore (1988) (FM-shumë të vështirë, por me tituj në disk fluturues) është më pak i suksesshëm se i mëparshmi, por shkon e vështirë, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës me def Leppard dhe Tesla ose në Evropë me guxoj në pjesë të parë. Turneu i plotë tregon pothuajse kudo. Europa merr pjesë në festivalin "rock / metal" e Milton Keynes (UK) me Bon Jovi, shkarje dhe Row gjuhustër.

Albumi i Burgosurve në Xhennet (1991) (të ardhura të vështirë-rock prirje péchu SHBA-rock rëndë), është një gjysmë-komerciale dështim (pse me rreth një milion kopje të shitura). Një kohë të gjatë turneut (shitur pothuajse kudo), pas lëshimit të albumit, me PinkCream në 69 Pjesa e Parë. Europa merr pjesë në festivalet e ndryshme (duke përfshirë një kupolë në Tokio me Metallica, Tesla, etj) .. Grupi bëri një pauzë të gjatë nga fundi i 1992, por u shfaqën në skenë përsëri (me 2 guitarists Kee Marcello dhe John Norum) për vitin 2000.

Grupi zyrtarisht recoupled fund të vitit 2003, e përbërë nga Joey stuhi, John Norum, MIC Michaeli, John Leven, Ian Haugland - atë që disa e quajnë "klasike line-up." Kee Marcello është kontaktuar për t'u bashkuar, por shumë të zënë me albumin e tij të ri (K2 projektit) dhe punën e tij si producent, ai nuk pranoi propozimin. Gjatë vitit 2004, grupi i merr pjesë në shumë festivale "metal" si Kandidat i rrokut, Lorca-guri, e-Suedi guri, etj., Me bende si Helloween, Dhjata, Juda prifti, Running Wild, saksone, Skorpions, krikëll dhe shumë të tjerë. Europa doli në vitin 2004 një album të ri, krejt të errët dhe të "rëndë" Start Nga The Dark. E ndikimeve janë ende të njejta si fillim, por grupe të reja të ndikojnë në stil muzikore (p.sh. errësirave, kadife revolver, Black Label Shoqëria, Zakk Wylde, Audioslave, për të mos përmendur faktin se John Norum thotë gëzojnë Sepultura, Candlemass ndër të tjera). Alchemy Kjo ka rezultuar në një hard-rock fuqishme, të errët dhe melodioz album i cili i paraprin një turne të gjatë ndërkombëtare. 2005 sheh lirimin e dyfishtë jetojnë DVD Live Nga The Dark, i cili është udhëheqës në shitjet e DVD muzikë (Pink Floyd dhe më parë) në shumë vende, duke përfshirë Skandinavi dhe Itali.

Në tetor 2006, të lëshuar të Evropës një album të ri, Shoqëria sekrete, më të "rëndë" dhe shumë të pjekur. Shumica e sidomos ka punuar shumë në të tingëllojë zëri i Joey stuhi. Nuk ka tingujt e moderne Fillimi Nga The Dark. Në kohën e shkrimit të këtij, një turne të shkurtër.

Evropa është tani pjesë e legjendat dhe është përmendur si ndikimet nga shumë grupe (Harku armik, bijtë e Bodom, Jezusi i Mbeturinave Industriale, sakatim, lodhje, e ndaluar, e kryqëzuar Barbara, Pas Forever dhe shumë të tjerë nga vendet e reja të gjenerimit).

Europa sapo ka mbaruar regjistrimin e tij album të ri për shkak se në maj 2009. Ata do të turneut këtë verë dhe vjeshtë, si dhe pjesa më e madhe e vitit 2010. Merr pjesë në Evropë Clisson Hellfest 21 qershor 2009.

Current anëtarët e grupit [edit]

* Joey stuhi, vocals dhe kitarë
* John Norum, kitarë
* MIC Michaeli, keyboard
* John Levén, bas
* Ian Haugland, bateri

Discography [edit]

Studio Albumet [edit]

* 1983 - Europe
* 1984 - Wings e nesërme
* 1986 - The Final Countdown
* 1988 - Nga Kjo Botërore
* 1991 - Burgosurve në Xhennet
* 2004 - Fillon nga Dark
* 2006 - Sekret Shoqëria
* 2009 - Last Shikoni Eden

* Të tjera "më të mirë të" të cilit 1982-1992 (1992) dhe Nata Rock - The Best Of (2004).
* Disa Bootlegs e Forcës popull - ditët e para të Evropës dhe Xhennet Lost - The Baron-Boy (periudhë të re të Burgosurve në Xhennet)
* The "live", duke përfshirë në Suedi Live rock 2004 ose në Stokholm Live - 1987 (Japanese import)

VHS dhe DVD Videos [edit]

DVD

* Rock the Night: mbledhësit Edition (2004)
* The Final Countdown Tour 1986 (2004)
* Live nga Dark (2005)
* 20 vjetorin e Final Countdown (të botuar në tetor 2006)

Videokaseta VHS

* Të Film e lirshme (1985)
* The Final Countdown-i Video (3 clips) (1987)
* Evropës në Amerikë (1987)
* The Final Countdown-tour'87 botë - jetojnë në farkëtar-Odeon (London, UK) (1987)

Individual punon [edit]

Shënim edhe tre albume solo priren më shumë Pop / Rock FM-stuhi Joey:

* Alazea vend
* Një vend për të thirrur në shtëpi
* Joey stuhi

John Norum është edhe autor i disa albume solo (gjithmonë në Hard-Rock), të cilit është e fundit "optimus". Ajo gjithashtu ka punuar me Dokken.

Pas një album të parë solo rock melodioz dhe krijimin e Kuq Fun (rëndë-rock), ish kitaristi Kee Marcello dernèrement formoi një Kee Marcello e K2. Kee luan me raste edhe me homologun e tij ish të companions Easy Veprimit në festival si "suedi-rock" në verën e vitit 2006.

Së fundi, seksioni bas, bateri dhe keyboard Evropë ka marrë pjesë në shumë grupe dhe projekte hard-rock/metal, Nikolo Kotzev si Nostradamus, tunxhtë Abbot, Glenn Hughes (ish-Thellë i purpurtë i cili gjithashtu këndoi me Norum), Clockwize , etj. Vini re, pjesëmarrjen e tyre në regjistrimin e një titull për të mirën e të viktimave të cunamit me muzikantë nga Motorhead, Meshuggah, Entombed, etj.


Предложить лучший
mos me thuj qi e shkruve tan ikyt kaq shpejt.


po une i pregatis ma ma para se me i vu =))
Back to top
star
Mon May 18 2009, 10:47pm

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
belgium ka shkruar:

pimp ka shkruar:

belgium ka shkruar:


Historia e grupit trokit ketu

Europa u formua në Upplands Väsby i rrethinës në Stokholm, fillimisht e përbërë nga Joey stuhi (vocals), John Norum (kitarë), John Leven (bas), dhe Tony Reno (bateri). Ajo mban emrin e forcës, një grup i rëndë-metalike (me trendet progresive). Përzierje e të pushtetit guitaristique J. Norum melodi dhe "Metal" nga J. Stuhi (e ndikuar nga i hollë Lizzy, rush, Hekuri beqare, Thellë purpurtë, e zezë e shtunë, Rainbow, Van Halen, disk fluturues, Udhëhequr zebelin, Ozzy Osbourne, Motorhead, udhëtim, Whitesnake, Dio, etj.) A eshte tashme prezent. Bassist John Levén niset për një kohë të shkurtër i grupit (bassist zëvendësohet nga Peter Olsson përkohshëm) për të arritur të kitaristi Yngwie Malmsteen dhe grupi i tij. Por karakteret e të dy burrave janë tepër të ndryshme John Force Levén reintegrates përgjithmonë. Duke fituar një trampolinë-rock, rock-MS, organizuar nga një kompani rekord, grupi i jepet e ekzekutimit të një album dhe një turne. Grupi ndryshoi emrin e saj në Evropë riemërtoni, emrin gjet nga këngëtari, Joey, si ai për të shprehur atë dhe madhështia e pushtetit.

E para dy albume Evropës (1983) dhe Wings e Tomorrow (1984), në mënyrë tipike në stil të metaleve të rënda (me titujt "speed-metal" si ulërimë e zemërimit), fitoi një sukses të madh në nivel kombëtar dhe janë shumë të mira në vend renditjen në Azi, duke përfshirë Japoninë. Duke pasur parasysh suksesin që tashmë fitoi grupi, karriera e të muzikantë nga Evropa merr një pikë kthese pas nënshkrimit me një "i madh", CBS-EMI/SONY. Kjo kontratë ndërkombëtare lejon grupi albume e tyre për të shpërndarë kudo në botë, duke përfshirë lakmohem Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Tamburist Tony Reno la banda plotë në turne Wings e nesërme gjatë 1985. Ai pastaj është zëvendësuar nga Ian Haugland. Në të njëjtën kohë, Evropa është keyboardist MIC Michaeli.

Ndërkohë, në 1985, grupi i plotë luan në filmin "Në të lirshme" title këngë të cilit shfaqet në albumin The Final Countdown (1986). Muzikore të orientimit të kësaj pune (album) është më shumë i kthyer drejt vështirë të ëmbël-rock (e njohur edhe si FM-hard-rock ose hard FM) dhe do të thotë kjo për Evropën, vetëdijes globale. E vetme e të njëjtin titull (The Final Countdown) është në krye të hit paradës në mbi 25 vende. Singles pas marrjes së të njëjtën pozitë (sot, askush nuk e ka harruar e kor e "The Final Countdown" - luajti gjatë interludes në stadiume - ose "Rock natës" ose ballad " Carrie "). Ata që e kujtojnë sot kryesisht në Evropë do të kryesojë flokët permanentée dhe anëtarët e grupit të kufizuar look glam Joey stuhi (me një prerje flokësh pak si e Robert Plant Udhëhequr zebelin, dhe një vështrim në të Dokken, popuri Crue, Bon Jovi, ose Pretty Maids, Whitesnake, etj) .. Mos harroni se ishte megjithatë stili i vështirë-rockers të viteve 1980.

Tensionet lindin brenda grupit, dhe Gjon Norum është bërë i lodhur hype dhe "ylli i sistemit". Ai preferon të largohet nga grupi dhe u zëvendësua nga Kee Marcello, ish-Easy Veprimit, ky turne i plotë i Final Countdown, 1987 aktuale.

Tjetër album, Nga Kjo Botërore (1988) (FM-shumë të vështirë, por me tituj në disk fluturues) është më pak i suksesshëm se i mëparshmi, por shkon e vështirë, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës me def Leppard dhe Tesla ose në Evropë me guxoj në pjesë të parë. Turneu i plotë tregon pothuajse kudo. Europa merr pjesë në festivalin "rock / metal" e Milton Keynes (UK) me Bon Jovi, shkarje dhe Row gjuhustër.

Albumi i Burgosurve në Xhennet (1991) (të ardhura të vështirë-rock prirje péchu SHBA-rock rëndë), është një gjysmë-komerciale dështim (pse me rreth një milion kopje të shitura). Një kohë të gjatë turneut (shitur pothuajse kudo), pas lëshimit të albumit, me PinkCream në 69 Pjesa e Parë. Europa merr pjesë në festivalet e ndryshme (duke përfshirë një kupolë në Tokio me Metallica, Tesla, etj) .. Grupi bëri një pauzë të gjatë nga fundi i 1992, por u shfaqën në skenë përsëri (me 2 guitarists Kee Marcello dhe John Norum) për vitin 2000.

Grupi zyrtarisht recoupled fund të vitit 2003, e përbërë nga Joey stuhi, John Norum, MIC Michaeli, John Leven, Ian Haugland - atë që disa e quajnë "klasike line-up." Kee Marcello është kontaktuar për t'u bashkuar, por shumë të zënë me albumin e tij të ri (K2 projektit) dhe punën e tij si producent, ai nuk pranoi propozimin. Gjatë vitit 2004, grupi i merr pjesë në shumë festivale "metal" si Kandidat i rrokut, Lorca-guri, e-Suedi guri, etj., Me bende si Helloween, Dhjata, Juda prifti, Running Wild, saksone, Skorpions, krikëll dhe shumë të tjerë. Europa doli në vitin 2004 një album të ri, krejt të errët dhe të "rëndë" Start Nga The Dark. E ndikimeve janë ende të njejta si fillim, por grupe të reja të ndikojnë në stil muzikore (p.sh. errësirave, kadife revolver, Black Label Shoqëria, Zakk Wylde, Audioslave, për të mos përmendur faktin se John Norum thotë gëzojnë Sepultura, Candlemass ndër të tjera). Alchemy Kjo ka rezultuar në një hard-rock fuqishme, të errët dhe melodioz album i cili i paraprin një turne të gjatë ndërkombëtare. 2005 sheh lirimin e dyfishtë jetojnë DVD Live Nga The Dark, i cili është udhëheqës në shitjet e DVD muzikë (Pink Floyd dhe më parë) në shumë vende, duke përfshirë Skandinavi dhe Itali.

Në tetor 2006, të lëshuar të Evropës një album të ri, Shoqëria sekrete, më të "rëndë" dhe shumë të pjekur. Shumica e sidomos ka punuar shumë në të tingëllojë zëri i Joey stuhi. Nuk ka tingujt e moderne Fillimi Nga The Dark. Në kohën e shkrimit të këtij, një turne të shkurtër.

Evropa është tani pjesë e legjendat dhe është përmendur si ndikimet nga shumë grupe (Harku armik, bijtë e Bodom, Jezusi i Mbeturinave Industriale, sakatim, lodhje, e ndaluar, e kryqëzuar Barbara, Pas Forever dhe shumë të tjerë nga vendet e reja të gjenerimit).

Europa sapo ka mbaruar regjistrimin e tij album të ri për shkak se në maj 2009. Ata do të turneut këtë verë dhe vjeshtë, si dhe pjesa më e madhe e vitit 2010. Merr pjesë në Evropë Clisson Hellfest 21 qershor 2009.

Current anëtarët e grupit [edit]

* Joey stuhi, vocals dhe kitarë
* John Norum, kitarë
* MIC Michaeli, keyboard
* John Levén, bas
* Ian Haugland, bateri

Discography [edit]

Studio Albumet [edit]

* 1983 - Europe
* 1984 - Wings e nesërme
* 1986 - The Final Countdown
* 1988 - Nga Kjo Botërore
* 1991 - Burgosurve në Xhennet
* 2004 - Fillon nga Dark
* 2006 - Sekret Shoqëria
* 2009 - Last Shikoni Eden

* Të tjera "më të mirë të" të cilit 1982-1992 (1992) dhe Nata Rock - The Best Of (2004).
* Disa Bootlegs e Forcës popull - ditët e para të Evropës dhe Xhennet Lost - The Baron-Boy (periudhë të re të Burgosurve në Xhennet)
* The "live", duke përfshirë në Suedi Live rock 2004 ose në Stokholm Live - 1987 (Japanese import)

VHS dhe DVD Videos [edit]

DVD

* Rock the Night: mbledhësit Edition (2004)
* The Final Countdown Tour 1986 (2004)
* Live nga Dark (2005)
* 20 vjetorin e Final Countdown (të botuar në tetor 2006)

Videokaseta VHS

* Të Film e lirshme (1985)
* The Final Countdown-i Video (3 clips) (1987)
* Evropës në Amerikë (1987)
* The Final Countdown-tour'87 botë - jetojnë në farkëtar-Odeon (London, UK) (1987)

Individual punon [edit]

Shënim edhe tre albume solo priren më shumë Pop / Rock FM-stuhi Joey:

* Alazea vend
* Një vend për të thirrur në shtëpi
* Joey stuhi

John Norum është edhe autor i disa albume solo (gjithmonë në Hard-Rock), të cilit është e fundit "optimus". Ajo gjithashtu ka punuar me Dokken.

Pas një album të parë solo rock melodioz dhe krijimin e Kuq Fun (rëndë-rock), ish kitaristi Kee Marcello dernèrement formoi një Kee Marcello e K2. Kee luan me raste edhe me homologun e tij ish të companions Easy Veprimit në festival si "suedi-rock" në verën e vitit 2006.

Së fundi, seksioni bas, bateri dhe keyboard Evropë ka marrë pjesë në shumë grupe dhe projekte hard-rock/metal, Nikolo Kotzev si Nostradamus, tunxhtë Abbot, Glenn Hughes (ish-Thellë i purpurtë i cili gjithashtu këndoi me Norum), Clockwize , etj. Vini re, pjesëmarrjen e tyre në regjistrimin e një titull për të mirën e të viktimave të cunamit me muzikantë nga Motorhead, Meshuggah, Entombed, etj.


Предложить лучший
mos me thuj qi e shkruve tan ikyt kaq shpejt.


po une i pregatis ma ma para se me i vu =))
ja me erdhi kshu se u cudita nuk shkruve per pak kohe e thashe se e pergatite shpejt.
Back to top
belgium
Mon May 18 2009, 10:51pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
nejse pimp se rroft interneti se per ne as dy germa si vejm vec ito qe po shkruj itesh hahahahahahah
Back to top
star
Mon May 18 2009, 10:52pm

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
belgium ka shkruar:

nejse pimp se rroft interneti se per ne as dy germa si vejm vec ito qe po shkruj itesh hahahahahahah
hahahahahaha a u lodhe a ?
Back to top
belgium
Mon May 18 2009, 11:34pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
pimp ka shkruar:

belgium ka shkruar:

nejse pimp se rroft interneti se per ne as dy germa si vejm vec ito qe po shkruj itesh hahahahahahah
hahahahahaha a u lodhe a ?


njashtu si ato temat tuja qe kopjon ne dukagjin e i ven ne peqin hhahahahahahahahahahahahhaah hajt tash jep nji opinion per temen dhe nese ke pak info pe rke tgrup qe kan vdek tragjikisht ne acident ....
Back to top
star
Mon May 18 2009, 11:37pm

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
belgium ka shkruar:

pimp ka shkruar:

belgium ka shkruar:

nejse pimp se rroft interneti se per ne as dy germa si vejm vec ito qe po shkruj itesh hahahahahahah
hahahahahaha a u lodhe a ?


njashtu si ato temat tuja qe kopjon ne dukagjin e i ven ne peqin hhahahahahahahahahahahahhaah hajt tash jep nji opinion per temen dhe nese ke pak info pe rke tgrup qe kan vdek tragjikisht ne acident ....
hahahaaha te shprehi ngushllimet e mija ma te perzemerta.harrova nuk me ke thirre e ?
Back to top
belgium
Mon May 18 2009, 11:42pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
pimp ka shkruar:

belgium ka shkruar:

pimp ka shkruar:

belgium ka shkruar:

nejse pimp se rroft interneti se per ne as dy germa si vejm vec ito qe po shkruj itesh hahahahahahah
hahahahahaha a u lodhe a ?


njashtu si ato temat tuja qe kopjon ne dukagjin e i ven ne peqin hhahahahahahahahahahahahhaah hajt tash jep nji opinion per temen dhe nese ke pak info pe rke tgrup qe kan vdek tragjikisht ne acident ....
hahahaaha te shprehi ngushllimet e mija ma te perzemerta.harrova nuk me ke thirre e ?


hahhahahaah flm pimp je shum i dhimshem doctor hhahahahaha
Back to top
star
Tue May 19 2009, 12:47am

Registered Member #2287
Joined: Fri Sep 05 2008, 08:27pm

Posts: 5088
belgium ka shkruar:

pimp ka shkruar:

belgium ka shkruar:

pimp ka shkruar:

belgium ka shkruar:

nejse pimp se rroft interneti se per ne as dy germa si vejm vec ito qe po shkruj itesh hahahahahahah
hahahahahaha a u lodhe a ?


njashtu si ato temat tuja qe kopjon ne dukagjin e i ven ne peqin hhahahahahahahahahahahahhaah hajt tash jep nji opinion per temen dhe nese ke pak info pe rke tgrup qe kan vdek tragjikisht ne acident ....
hahahaaha te shprehi ngushllimet e mija ma te perzemerta.harrova nuk me ke thirre e ?


hahhahahaah flm pimp je shum i dhimshem doctor hhahahahahapo e di ca asht dhimja une ma belgium.psh a e din nga nji her pa ba kurrgja me dhem,kshu qi ja di.
Back to top
belgium
Sat May 23 2009, 03:44pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
trokit ketu
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2761 sec, 0.0811 of that for queries. DB queries: 44. Memory Usage: 2,829kB