Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Zona e Argetimit :: Muzika
 
<< Previous thread | Next thread >>
Muzika klasike dhe zhanret e saja
Go to page  1 2 3 ... 23 24 25
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
belgium
Thu May 07 2009, 10:43pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
Mendova qe edhe n forumin ton duhet te kete ndonje pjestar qe merret me muzike ose luan nje vegel muzikore,se pspe kena gjithmon nji shkoll nacionale te musiks ku pa mburrje ajo ka dhan ejep njerez me fame ne tan shqipnin pse jo dhe ne diaspore..prandaj ju ftoj te gjithve te diskutojm dhe te shfaqim sa do apk me ato munci qe ju keni..--------------------------------------------------------------------------------

Muzika klasike shqiptare
Gjate gjysmes se dyte te shekullit te 20, muzika shqiptare pati veshtiresi te medha per te kaluar, per shkak te mungeses se profesionisteve tradicional te vertete. Kjo eshte arsyeja pse zhvillimi i saj u perqendrua kryesisht ne stilet klasike e romantike.

Muzika klasike shqiptare u plotesua gjate viteve 1950 - 1990 me emra te tille te njohur si Tish Daia (1926 e 2003), kompozitori i baletit te pare shqiptar eHalili dhe Hajriae, Nikolla Zoraqi (1928-1991), nje kompozitor me nje spekter te gjere dhe aktivitet kompleks qe perfshinte disa pjese te shkurtra instrumentale dhe pjese vokale per opera dhe balet; Tonin Harapi (1925 e 1991), i cili ishte nje nga mesuesit e pare te pianos ne nivel nacional; Feim Ibrahimi (1935 e 1997), qe me dy koncerte per piano gjate viteve 1970 e 1980, luajti nje rol te rendesishem ne emancipimin e muzikes shqiptare te teatrit; Shpetim Kushta (1943), Thoma Gaqi (1949) dhe te tjere.

Ne vitet 1990, muzika shqiptare duhet te perballej me veshtiresi te reja. elirimi nga ideologjia e diktatures rezultoi ne krijimin e strukturave te reja muzikore. Dy grupe te rendesishme muzikore u krijuan gjate viteve 1991 - 1992 e eShoqeria e Muzikanteve Profesioniste dhe eShoqeria e Muzikes se Re Shqiptaree, dhe qe te dyja u bene antare te organizatave te njohura muzikore europiane dhe boterore. Duke perfshire talentet me te mira te vendit ne keto shoqata, ato krijuan nje tjeter mjedis per muziken shqiptare dhe nje perfshirje me te shpejte te muziken bashkekohore ne skenes boterore. Qe nga 1992, eShoqeria e Muzikes se Re Shqiptaree ka organizuar Festivalet e Muzikes se Re, ndersa eShoqeria e Muzikanteve Profesioniste drejton koncertet e Dhomes se Muzikes Nderkombetare. Nder kompozitoret, me aktiv ne Shqiperi sot, jane Aleksander Peei (1951), Sokol Shupo (1954), Vasil Tole (1963) dhe Endri Sina (1968).

OPERA MRIKA E PARA OPERA NE SHQIPNI dhe skenderbeutrokit ketu
skenderbeu...

[ Edited Fri Jun 05 2009, 05:40pm ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 10:48pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
PRENK JAKOVA Kompozitor i shquar dhe themeluesi i gjinisë së operas kombëtare shqiptare, me dy veprat e tij "Gjergj Kastrioti-Skënderbeu" dhe "Mrika" . Kjo e fundit ishte opera e parë në historinë e artit muzikor shqiptar, të cilën Prenk Jakova e shkroi në bashkpunim me libretistin Llazar Siliqi dhe regjisorin e njohur shkodran Andrea Skanjeti, e që u vu në skenën e teatrit "Migjeni" të Shkodrës.

Opera e dytë e Prenk Jakovës "Gjergj Kastrioti-Skënderbeu" u prit shumë mire nga kolegët e dashamirësit e artit, që në shfaqjen e tij të parë në Tiranë, por kritika zyrtare mediokrre me qëllime keqdashëse e tundoi mjaft kompozitorin, i cili u detyrua të ripunojë disa pjesë. Gjithësesi vepra "Gjergj Kastrioti-Skënderbeu" ishte shumë me solide se "Mrika" e cila vuante fatkeqësinë subjektit e tematikës së artit skematik, ku duhet të frynte patjetër era revolucionare e kohës së absurditetit.

Prenk Jakova ishte një kompozitor që shkroi me sukses romanca, kantata dhe këngë. Këngët e tij "Syrin tek qershia" dhe "Margjelo" janë shumë të njohura dhe për shkak të pupullaritetit që gëzojnë shumë kush i indentifikon si këngë popullore shkodrane.

Prenk Jakova është lindur në vitin 1917 në familien e patriotit të njohur shkodran Kol Ded Jakova, i cili ka qenë ndër organizatorët e mbrojtjes së kufinjve kombëtarë nga agresioni jugosllav në Luftën e Koplikut, në vitin 1920. Që në moshë të re, Prenka mori pjesë në jetën artistike muzikore të qytetit.

Këtu ai bëri shkollën e parë të artit. Doli mësues dhe shkoi të japë mësim në shkollat e fshatrave të Shkodrës dhe të Mirëditës por nga të shkruarit e veprave muzikore nuk u nda asnjëherë.

Ndërkohë i vëllai i Prenkës që ishte ne moshë të re, gjatë luftës së dytë botërore, mori pjesë në lëvizjen shqiptare nacionaliste, dhe me ardhjen në pushtet të komunistëve u detyrua të merrte malet. Për shkak të vëllait, i cili kërkohej, komunistët arrestojnë Prenk Jakovën dhe e mbajnë disa kohë burgjeve. Ndërsa Prenka që nuk kishte ushtruar kurrfarë veprimtarie vec detyrës së tij si mësues lirohet shpejt nga burgu, fati i të vëllait do të ishte tepër tragjik. Kapet nga komunistët dhe pushkatohet pa mëshirë.

Prenk Jakova ishte një artist i madh, që megjithë tragjedinë, dhe dhembjen që kishte, arriti të mbijetonte dhe të shkruante duke iu imponuar rregjimit monist me forcën e gjenisë së tij.

Megjithë karrierën e tij të suksesëshme artistike, për të cilën fitoi respekt e admirim nga artdashësit shkodranë, fundi i Prenkës do të ishte disi i ngjashëm me atë të vëllait të ekzekutuar, sepse duke mos e duruar dot mjedisin përreth tij, duke e parë vehten në një gjendje pesimizmi të pashpresë, ai zgjodhi rrugen e vetvrasjes, pikërisht në Shtëpinë e Kulturës në Shkodër, pikërisht në atë institucion ku ai kishte punuar e shkruar një jetë të tërë.

Prenk Jakova kishte dhe një vëlla tjetër Dedën, i cili ishte forograf i respektuar në qytetin e Shkodrës.

Edhe pse kanë kaluar dekada nga koha kur kompozitori Prenk Jakova shkroi veprat e tij, ato vazhdojnë të admirohen, ndërsa autori i tyre konsiderohet në mënyrë të padyshimtë nga shtypi dhe kritika e artit, si kompozitori gjenial shqiptar. Kjo natyrisht përbën një sadisfaksion të madh për qytetarët shkodranë në mes të cilëve, u lind, jetoi dhe shkroi mjeshtri i madh Prenk Jakova.

Vdekja tragjike e Jakovës
Pas suksesit të madh që u arrit me vënien në skenë të operas së parë shqiptare "Mrika", gjatë një vizite që bëri në qytetin e Shkodrës Enver Hoxha, u takua me Prenkën dhe i tha atij se i kishte premtuar për të bërë dhe një opera tjetër për Skënderbeun. Një nga funksionarët e lartë të qytetit të Shkodrës, i cili ka qenë prezentë në atë bisedë të Prenkës me Enver Hoxhën, dëshmon: Pas atyre fjalëve të Enver Hoxhës, Prenka iu përgjigj: "Po mor shoku Enver, por puna e operas nuk është si bukët që i fut kur të duash në furrë". Pas përgjigjies së Prenkës, Enver Hoxha filloi të qeshte dhe dha porosi që t'i plotësoheshin të gjitha kushtet Prenkës, me qëllim që ai të vinte në skenë operën "Skënderbeu", kujton ish funksionari i lartë lidhur me bisedën e Enver Hoxhës me Prenkë Jakovën. Pas atij takimi, Prenka iu vu punës duke punuar nga mëngjezi deri në orët e vona të natës, për të realizuar atë që i kishte vënë si detyrë Enver Hoxha.

Ai e shkroi të gjithë muzikën e operas "Skënderbeu" dhe për disa muaj me rradhë u muar vetëm me ndarjen e muzikës turke nga ajo arabe, gjë e cila deri në atë kohë konfondohej nga shumë kompozitorë. Kur e përfundoi muzikën e saj dhe e solli për miratim në Tiranë, Prenkës i nxorrën shumë pengesa dhe ata që ishin nhgarkuar për shikimin e saj, i kërkonin të shkurtonte disa pjesë që sipas tyre stononin. Prenka refuzonte në mënyrë kategorike për ta bërë atë gjë dhe i vetmi që i doli në mbrojtje ishte Fadil Paçrami, i cili në atë kohë kishte dalë hapur kundër metodave të vjetra e konservatorizmit.

Ndonëse opera "Skënderbeu" u shaq dhe pati sukses të madh, e Prenka pati përgëzime edhe nga Enver Hoxha, peripecitë për realizimin e saj lanë gjurmë të thella në gjëndjen shpirtrore të Prenkës. Kjo gjë ndodhte në një kohë, kur Prenka kishte nënën e tij të paralizuar në shtëpi, gjë e cila ia rëndoi së tepërmi gjëndjen e tij nervore. Nisur nga këto strese që iu paraqitën, më 9 shtator të vitit 1969, kompozitori i famshëm Prenk Jakova i dha fund jetës së tij në mënyrë tragjike, duke u hedhur nga kati i dytë i Shtëpisë së Kulturës.. Në varrimin e tij mori pjesë i gjithë populli i Shkodrës, kurse nga Tirana u dërgua vetëm Sekretari i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve.

I vetmi favor që iu bë atij nga shteti komunist ditën e varrimit, ishte dhënia e lejes që ai të varrosej nën tingujt e bandës muzikore të qytetit, të cilën ai e kishte shkruar vetë katër dekada më parë. Veprimtarinë muzikore që la Prenk Jakova, është shumë e pasur e konsiston në dhjetra vepra vokale, këngë korale të përpunuara, pjesë orkestrale e korale, pjesë për bandë, muzkë filmash e deri tek operetat e operat. Nisur nga viuortiziteti i tij dhe veprat e larmishme muzikore, Prenk Jakova konsiderohet si një nga kollosët më të mëdhej të muzikës shqiptare për të gjitha kohrat.
[ Edited Thu May 07 2009, 10:48pm ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 10:52pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
me pas po vijojm me SOPRANON E NDERUME INVA MULA...


AVNI MULA vajze me kacurrela


[ Edited Thu May 07 2009, 11:25pm ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 10:55pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123

PAK VIOLIN .......

[ Edited Thu May 07 2009, 11:26pm ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 10:58pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
BACH[ Edited Thu May 07 2009, 11:26pm ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 10:59pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
vivaldi


[ Edited Thu May 07 2009, 11:26pm ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:00pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123


[ Edited Thu May 07 2009, 11:26pm ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:05pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
VIVALDI-BAJAZET..


[ Edited Thu May 07 2009, 11:26pm ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:13pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
SHQIPERI O VENDI IM!


[ Edited Thu May 07 2009, 11:27pm ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:21pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
BOND VIOLINE...


[ Edited Thu May 07 2009, 11:27pm ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:23pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
BOND.


[ Edited Thu May 07 2009, 11:27pm ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:26pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
BOND ALEXANDRI I MADH....


[ Edited Thu May 07 2009, 11:27pm ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:27pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123


[ Edited Fri May 08 2009, 05:19am ]
Back to top
:::ShkoderZemer
Thu May 07 2009, 11:29pm


Registered Member #1
Joined: Mon May 22 2006, 08:16pm

Posts: 1803
Teme e bukur belgium, mos harro per te postuar video ne faqe perodre ikonen e pare te "youtube" qe mund ta gjesh kur trokit "Pergjigju" ose linkun majfton ta vendoesh midis
[youtube]http://youtube.com/balbalbaah[/youtube]
dhe te del videoja , shif edio postim tend tani dhe do ta kuptosh

edhe nje here urime per temen, kange qe te kenaqin

http://www.shkodraonline.com/galeria
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:30pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
BOND VIVA...


[ Edited Fri May 08 2009, 05:20am ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:34pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123


[ Edited Fri May 08 2009, 05:20am ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:37pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123

VIOLIN PER ORCESTER....

[ Edited Fri May 08 2009, 05:20am ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:39pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123


[ Edited Fri May 08 2009, 05:20am ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:43pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
violoncel


[ Edited Fri May 08 2009, 05:20am ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:47pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
serenata shkodrane.....


[ Edited Fri May 08 2009, 05:21am ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:49pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
LUCIE MILOTI


[ Edited Fri May 08 2009, 05:23am ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:50pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
MARIJE KRAJA


[ Edited Fri May 08 2009, 05:23am ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:51pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
MARGJELO MORI MARGJEL[ Edited Fri May 08 2009, 05:23am ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:52pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
LUCIE MILOTI


[ Edited Fri May 08 2009, 05:24am ]
Back to top
belgium
Thu May 07 2009, 11:54pm

Registered Member #1142
Joined: Fri Aug 24 2007, 10:19am

Posts: 12123
FLORINDA E NDREK GJERGJI-MOJ BARESH


[ Edited Fri May 08 2009, 05:24am ]
Back to top
Go to page  1 2 3 ... 23 24 25  

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2631 sec, 0.0847 of that for queries. DB queries: 58. Memory Usage: 3,033kB