Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Trupi - Shëndeti - Mjeksia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Migrena
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
GencI
Thu Aug 30 2007, 03:47pm
Believe In Me

Registered Member #1163
Joined: Wed Aug 29 2007, 10:07pm

Posts: 338
Migrena pa Aura(me e shpeshta): Kriteret sipas International Headache Society pohojne se migrena është dhimbje koke mesatare deri ne te rende, pulsative, me lokalizim unilateral(një pjese e kokes), nauze(vilani) dhe te vjella, photophobia(frike nga drita – nuk e duron driten), phenophobia(frike nga zhurmat – nuk e duron zhurmat). Migrena agravohet nga (vera e kuqe, menset, uria, pagumesia, estrogjenet, nervoziteti) dhe permiresohet nga (gjumi, shtatzania, triptans).
Siptomatika zgjat nga 4-72 ore.
Siptomat: Nauzeja 87%, Photophobia 82%, Tendosja e skalpit 65%, Vjellat 56%, Parastezia 33%, Vertigo 33%, Diarreja 16%, Sinkopa 10%.
Mjekimi: Fillo me NSAID(Voltaren 0,05 tab ose Voltaren 0,075 amp IM ne perjudhat e krizes – jo perdorim perditshme), me pas nese siptomat agravohen dhe nuk stabilizohen perdoret Ergotamine ose Migretil ose Imitrex 2 tableta ne krize, jo perdorim i perditshem.


Back to top
Mrikalem
Sat Jan 08 2011, 03:04am
mreeya

Registered Member #4269
Joined: Thu Nov 25 2010, 12:30am

Posts: 295
SHEMTINE!!!!!!!! I HATE YOUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!

See my lips tremble, and my eye-balls roll; Suck my last breath, and catch my flying soul! -A.Pope

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Sat Jan 08 2011, 03:05am


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
Mrikalem ka shkruar:

SHEMTINE!!!!!!!! I HATE YOUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!!!


Gabelice e bije gabelice, ma e poshtra e shekullit qe s'priton me tu njite si e shtime Ja basha te tana te zezat!!!!!!!!!

I care and I wish well!

Back to top
babo
Tue Feb 22 2011, 03:10pm


Registered Member #587
Joined: Sat Mar 10 2007, 07:01pm

Posts: 11127
une e kam auru, per arsye etike nuk po e shaj ketu ne forum

Ja! Nje kitarre degjohet,
e tingujt ndan si fllad,
ngadale kjo vasha zgjohet
t'degjoje at' serenate,
e Shkodra ra n' pushim
c'ka bahet rrugeve s'din

trokit ketu

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2084 sec, 0.0679 of that for queries. DB queries: 39. Memory Usage: 2,558kB