Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Arti - Kultura - Tradita - Fotografia - Video :: Trupi - Shëndeti - Mjeksia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Giardia-Lambia, Giardia-Lambia
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
GencI
Thu Aug 30 2007, 03:34pm
Believe In Me

Registered Member #1163
Joined: Wed Aug 29 2007, 10:07pm

Posts: 338
Lambia është semundje parazitare e zorreve e cila manifestohet me diarre profuze te ujeshme.

Etiologjia: Lambia është protozoar flagjelar I cili gjendet ne forem cisti dhe trofozoidi.

Epidemiologjia: është karakteristike për turistet, ne vendet me kushte higjeno-sanitare te uleta. Burim infeksioni sherben njeriu I semure apo mbartes dhe kafshet, te cilat eleminojne cistet. Ruget e trasmetimit fekalo-orale n.p.m ushqimit, ujit te kontaminuar.

Patogjeneza: Pasi cisti futet ne stomak, ai cahet dhe formohen trofozoidet te cilët vendosen mbi vilet e zorreve, nuk invadojne, por ishemizojne vilet duke I atrofizuar ato. Gjithashtu trofozoidet konsumojne yndyrnat, karbohidrate dhe vit B12.

Klinika: Perjudha e inkubacionit është 15 dite. Shfaqja e semundjes fillon me diarre profuze te ujshme pa gjak. Pacinti ndjen tendosje te abdomenit, gromesitje dhe temperature subfebrile. Ne raste te tjera mund te këtë edhe dhimbje epigastrike, te vjella me eren e squfurit. Keto shenja vazhdojne për 4-5 dite.

Diagnoza: Koprokultura vendos diagnozen. Ne fece izolohet cisti ndersa ne diarre izolohen trofozoidet. Ekzaminii duhet bere 3-4 herë ne intervale 5 ditore.

Mjekimi: Metronidazoli 250mg 3X2 për 5 dite, është mjekimi i zgjedhur ndonese ka dhe skema te tjera mjekimi.

Back to top
menelau
Mon Feb 07 2011, 06:56pm
Registered Member #976
Joined: Mon Jul 30 2007, 09:29am

Posts: 59
Qe te vazhdoje mbijetesen e saj 'giardia lamblia" ka nevoj per ushqime me permbajtie shtazore. Ajo aktivizohet mjat kur ne ushqehemi me bulmetra , por edhe produkte te mishit, embelsira etj. Ka disa lloje ushqimesh te cilat perkundrazi mund te luajne rol ne pkasimin e madje deri ne zhdukjen e "lambli giardias " . te tilla jane lengu i limonit, hudhra dhe familja e saj, zarzavatet ( lakra ) ne pergjithesi disa fruta tropikale si anansi , uji ose qumeshti i kokosit etj. lamblia giardias nuk mund te jetoj ne nje trup i cili ushqehet vazhdimisht me zarzavate dhe fruta te ketyre llojeve . Nga ana tjeter duhet patur shume kujdes sepse nga frutat aapo zarzavatet e palara fullon shumezimi i saj. Kujdes gjithashtu nga pishinat. Ne ujrat e ndejtura dhe ne pishina ky parazit gjendet .
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1973 sec, 0.0574 of that for queries. DB queries: 35. Memory Usage: 2,497kB