Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Besimet e ndryshme
 
<< Previous thread | Next thread >>
GEZUAR KRISHTLINDJET
Go to page  1 2 3 4 5
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Engel
Thu Dec 24 2009, 06:15pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846

Ky eshte Krishti

Oh! Sa gezim e lumturi,
sonte ne shpelle ka ardhe nje femi,
syte i shkelqejne per mrekulli,
deftojne per nje t'lumtur ardhmeri.

Ka ardhe ne kete bote,
ju per t'iu gezuar,
ju qe keni patur,
jete te mjeruar.

Me floke te zeze,
e buzeqeshje te ngrohte,
ka ardhe per t'iu gezuar,
ne kete nate te ftofte.

Cili eshte ky?
Nuk e dini ju?
Ky eshte o shoke,
biri i Virgjeres Mari, nenes tone.

Emrin ia kane dhane,
more shoke te mi,
i vogli Krisht,
qe duhet te dij çdo njeri.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Engel
Thu Dec 24 2009, 06:17pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Ke lindur në zemrat tona

Krishti i vogël, Krishti fëmi,
në zemrën time eja ti.
Aty mbrenda s`do kesh ftohtë,
dashuria ime do të ngrohë.

Ti për ne je bërë njeri,
dhe ke lindur si çdo fëmi.
Ke ardhur të na sjellesh lumturinë,
gëzimin, paqën, dashurinë.Nuk i harrojmë ato që dhanë jetën,
Për t`ju dhuruar fëmijëve shpresën.
Ato tash janë lart tek ti,
dhe buzëqeshin plot krenari.

Sonte nuk ke lindur në grazhdin e ftohtë,
Por në zemrat tona ku do te jesh ngrohtë.
Sepse aty ka shumë dashuri,
Për ty që na sole përseri lumturi.

Dashuria jote e pafund
Erdhi dhjetori përseri,
dhe solli dëboren e bardhë,
që me pëlerinën e saj,
mbuloi vendin mbarë.

Sot na festat i festojne
Te gjithe me te dashturit tone
Duke te falenderuar ty
Per te gjitha gezimet e lumturit.

[ Edited Thu Dec 24 2009, 07:01pm ]

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Engel
Thu Dec 24 2009, 06:22pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Krishtilindja - Jezu Krishti foshnje - Betlehemi
Ç’është Krishtlindja? Kush është Jezu Krishti, që lind? Ku ndodhet Betlehemi, ku mund ta takojmë sot Krishtin... ?

Krishtlindja është e kremtja e dhantisë që Hyji i dhuron të gjithë banorëve të Tokës, kështuqë gëzimi i tyre të shkëlqejë si drita ndër terrinat e natës. Hyji na dhuron një shenjë dashurie; na bën dhanti gjënë më të çmuar, më të rëndësishme, më të bukur: Birin e tij të dashur!

Jezu Krishti është dhantia e Hyjit!
Kjo dhanti është prova më e madhe e dashurisë që ka për ne Ati ynë që është në qiell.

Betlehemi, drejt të cilit po shtegtojmë, ndodhet ndër malësitë e Judesë; është qyteti ku lindi Davidi, bir barinjsh, që do të bëhej mbreti i madh i Izraelit. Është edhe qyteti i etërve të Shën Jozefit. Ndryshon shumë nga Jeruzalemi, kryeqyteti krenar që ndodhet 7 kilometra më në veri të vendit.

Jezusi që lind është shpëtimtari. Fjala shpëtimtar apo shëlbues, përdorej shumë në atë kohë të largët. E do të përdorej edhe më vonë, deri në ditët tona e në ditët që do të vijnë... Njerëzit kërkonin, kërkojnë, do të kërkojnë një shpëtimtar... Edhe perandori romak asokohe quhej “Shpëtimtari”!
Po Jezusi nuk është Perandor. Nuk është shpëtimtar njerëzor!
Ai është Mesia, është Zoti!

E grazhdi? Të gjithë e dinë se ç’do të thotë grazhd: është vendi ku vihet ushqimi për bagëtitë. Po grazhdi për të cilin po flasim është simbolik, është shtrati i parë i Jezusit, që lindi i varfër ndërmjet të varfërve.
Jezusi i posalindur do ta pushonte shtatin në një grazhd, sepse për të vend tjetër nuk u gjet. Barinjve u jepet pikërisht ky shenj, që të mund ta njohin Zotin: “Do të gjeni një fëmijë që prehet në një grazhd”. E ata shkuan dhe e gjetën.

Po sot, ku ndodhet, që ta takojmë edhe ne, që ta adhurojmë ? Miq të dashur, të shpejtojmë hapin udhës së Betlehemit! Dhantia e Hyjit po vjen përsëri në një grazhd: afrohuni e do ta takoni rishtas Birin e Hyjit, lindur në varfëri.

Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
Engel
Thu Dec 24 2009, 06:41pm

Registered Member #2627
Joined: Mon Feb 09 2009, 07:09am

Posts: 2846
Ju uroj nga zemra te gjitheve Gezuar Krishlindjet.Krishti ju dhurofte paqen ne familjet e zemrat e juaja.Ju ndihmofte te gjitheve atyre qe per arsyje dekumentash nuk arrijne te shkojne tek familjet e te afermit e tyre qe te festojne kete feste kaq te madhe.Shendet,Gezim e Harmoni paqe gjithmone.Paqja e zotit kjofte me ju.I pershendes te gjithe anetaret e forumit pa dallim fejet me kete kenge.GEZUAR E PER SHUMVJET.Me resp Engel:


Dashuria esht buka engjejve, therrmiet shpresa njerzimit.


Back to top
❤Bambolina❤
Thu Dec 24 2009, 08:22pm

Registered Member #2929
Joined: Thu Apr 30 2009, 12:35pm

Posts: 3631
Krishtlindjet nuk jan vetem per te ber dhurata ose te marrim dhurata,ose per te ngren embelsina ose te mblidhesh ne shoqeri...por esht dit per te dhen gjith dashurin qe kemi brenda nesh deri ne fund te jetes....
SHUME URIME TE SINQERTA PER JU EDHE NJE KRISHTLINDJE TE EMBEL EDHE TE LUMTUR...


Back to top
cherry-girl
Thu Dec 24 2009, 08:59pm
Qershi Shkodret

Registered Member #3130
Joined: Sun Jul 05 2009, 07:25pm

Posts: 7264
Gezuar festen gjithe besimtareve katolik,uroj tju ket gjet mir dhe tju sjellin sa me shum fat e lumturi ne vitet qe vijn.Ja kalofshi sa me mire ne votren tuaj familjare.Pershumvjet!Back to top
dj-bledi
Thu Dec 24 2009, 09:30pm

Registered Member #1907
Joined: Sat May 24 2008, 11:20pm

Posts: 1701
freni ka shkruar:

PERSHUMVJET KSHNDELLAT PO THAM SI NA THOTE GJYSHI QDO VIT.
I UROJ TANVE NJI JET TE QET PA SHERR PA GRINDJE ..
MBIZOTROFT PAQA NE TAN BOTEN ,PO SIDOMOS NE QYTETIN TON SHKODREN MOS TE KET MA VRASJE MOS TE KET MA FMI TE PAFAISHEM TE NDRYM NE KATER QOSHET E MUREVE ME LOT NE SY PER ME PA DRITEN E DILLIT QE E MERITOJN SI QDO FMI TJETER NE KET BOT.Uroj qe te ket mberri mesazhi i shkrum nga ti engjelli jem

Me respektin ma te me madh I uroj te gjith besimtarve Katolik anemban botes kudo qe ndollen Gezuar Krishtlindjet.Paçi gjithmon gzim,lumturi dhe dit te gzushme me familjet tuaja.

Back to top
ⓐ-ⓒⓐⓣ
Thu Dec 24 2009, 09:40pm


Registered Member #670
Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

Posts: 24799
dj-bledi ka shkruar:

freni ka shkruar:

PERSHUMVJET KSHNDELLAT PO THAM SI NA THOTE GJYSHI QDO VIT.
I UROJ TANVE NJI JET TE QET PA SHERR PA GRINDJE ..
MBIZOTROFT PAQA NE TAN BOTEN ,PO SIDOMOS NE QYTETIN TON SHKODREN MOS TE KET MA VRASJE MOS TE KET MA FMI TE PAFAISHEM TE NDRYM NE KATER QOSHET E MUREVE ME LOT NE SY PER ME PA DRITEN E DILLIT QE E MERITOJN SI QDO FMI TJETER NE KET BOT.Uroj qe te ket mberri mesazhi i shkrum nga ti engjelli jem

Me respektin ma te me madh I uroj te gjith besimtarve Katolik anemban botes kudo qe ndollen Gezuar Krishtlindjet.Paçi gjithmon gzim,lumturi dhe dit te gzushme me familjet tuaja.
Falemners naqe e FRENI paste drite atje ku asht O:-)

I care and I wish well!

Back to top
:IROLF:
Thu Dec 24 2009, 10:03pm


Registered Member #2138
Joined: Tue Jul 22 2008, 10:10am

Posts: 3284
Gezuar e pershumvjet Krishtlindjet.Paqja,lumturia e dashnia mes njeni - tjetrit mbizoterofte kudo ne familjet tuaja.
Back to top
_GUINNESS_
Thu Dec 24 2009, 10:06pm
be allways happy enjoy life its to short

Registered Member #1037
Joined: Tue Aug 07 2007, 11:58pm

Posts: 2385
gezuar KRISHLINDJET te gjitheve besimtareve te fese katolike dhe ju uroj tana te mirat e lumturi ne famijlet e tyne
Back to top
LEONS
Thu Dec 24 2009, 10:08pm

Registered Member #2969
Joined: Sun May 10 2009, 04:23pm

Posts: 1887
ju uroj gjithve atyne qe e festojn gezuar e pershumvjet krishtlindjet paçi gjithmon fat e lumturi ne familjet tuajaBack to top
S~erenity
Fri Dec 25 2009, 07:48am
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
LUPEN ka shkruar:

e-butterfly ka shkruar:

Pershumvjet Krishtelindjet te gjithe besimtareve, dhe paqja miresia, harmonia dhe lumturia shoqerofte gjithmone jeten tuaj. Zoti ju ndihmofte ne te gjitha aspektet e jetes pa perjashtim. %%-

Falemners shume Lupen per pershendetjen Ma ke pru atmosferen e vertete te kesaj feste nepermjet kesaj kange shume te bukur. Tana te mirat naqe dhe resp
Back to top
S~erenity
Fri Dec 25 2009, 07:50am
~Joy of Life~

Registered Member #2891
Joined: Sun Apr 19 2009, 10:41am

Posts: 5994
dj-bledi ka shkruar:

freni ka shkruar:

PERSHUMVJET KSHNDELLAT PO THAM SI NA THOTE GJYSHI QDO VIT.
I UROJ TANVE NJI JET TE QET PA SHERR PA GRINDJE ..
MBIZOTROFT PAQA NE TAN BOTEN ,PO SIDOMOS NE QYTETIN TON SHKODREN MOS TE KET MA VRASJE MOS TE KET MA FMI TE PAFAISHEM TE NDRYM NE KATER QOSHET E MUREVE ME LOT NE SY PER ME PA DRITEN E DILLIT QE E MERITOJN SI QDO FMI TJETER NE KET BOT.


^:)^ O:-) >:D<
Uroj qe te ket mberri mesazhi i shkrum nga ti engjelli jem

Me respektin ma te me madh I uroj te gjith besimtarve Katolik anemban botes kudo qe ndollen Gezuar Krishtlindjet.Paçi gjithmon gzim,lumturi dhe dit te gzushme me familjet tuaja.
Back to top
West****
Fri Dec 25 2009, 06:17pm

Registered Member #2098
Joined: Mon Jul 14 2008, 12:46am

Posts: 1827
Gezuar KRISHTLINDJET, bashkeatdhetar, bashkeqytetar te mi kudo qe te jetoni. Fati, paqja, harmonija, gezimi qofshin bashkudhatare ne jeten tuj.Vitet e tjera dhe ma mire , qofshi te lumtur gjithmone.

Me rrespekt per te gjithe west****
Back to top
TOTO-R
Fri Dec 25 2009, 06:56pm

Registered Member #2326
Joined: Fri Sep 19 2008, 05:11pm

Posts: 1780
West**** ka shkruar:

Gezuar KRISHTLINDJET, bashkeatdhetar, bashkeqytetar te mi kudo qe te jetoni. Fati, paqja, harmonija, gezimi qofshin bashkudhatare ne jeten tuj.Vitet e tjera dhe ma mire , qofshi te lumtur gjithmone.

Me rrespekt per te gjithe west****


gzime e te mira pac gjithmon edhe ti artiste e prshumvjet krishtlindjet
  Mia moglie ha perso la carta di credito. Non ho fatto denuncia perché ho scoperto che il ladro spende di meno.

  Back to top
  ::bud::
  Thu Dec 23 2010, 02:45pm  Registered Member #1092
  Joined: Wed Aug 15 2007, 12:46pm

  Posts: 10533

  Gezuar e Pershumvjet Krishtlindjet.
  Paqa, Begatija, Lumturia, shendeti... mbizotrofte gjithmone ne familjet tuaja.


  Take time to look back in your life and:
  Praise God for The Happy Moments,
  Thank God for Lovely Moments,
  Pray To God every Moment,
  May The Good Lord fulfill you with
  His Promises and Blessings.

  May you have the gladness of Christmas which is hope;

  The spirit of Christmas which is peace;

  The heart of Christmas which is love.

  Only the best for the coming year,

  ::bud::


  [ Edited Thu Dec 23 2010, 02:49pm ]
  Back to top
  sunríse
  Thu Dec 23 2010, 03:10pm

  Registered Member #2659
  Joined: Wed Feb 18 2009, 12:09pm

  Posts: 11479
  Gezuar e Pershumvjet Krishtelinjdet tetanve,ju uroj nga thellesia e zemres paqe dashuri harmoni e begati ne familjet tuja.
  [ Edited Thu Dec 23 2010, 03:12pm ]


  Think happy thoughts!

  Back to top
  SuperGirl
  Thu Dec 23 2010, 03:27pm
  Miss.Felicity!


  Registered Member #514
  Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

  Posts: 36201
  Gezuar e pershumvjet.
  Ju uroj paqe e lumturi..dhe ne dite te tilla, shpresoj qe tan t'jena ma t'mire

  A Natale puoi

  @};-

  ps. po e ve edhe iher foton qe vuna ka tema tjeter

  Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
  Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

  Back to top
  ☼sunshine
  Thu Dec 23 2010, 03:28pm
  (¯`·._.รยภรђเภє._.·´¯)

  Registered Member #2555
  Joined: Tue Jan 13 2009, 02:25pm

  Posts: 11539
  A chi ama dormire..ma si sveglia sempre di buon umore,
  a chi saluta ancora con un bacio,
  a chi lavora molto..e si diverte di più,
  a chi va in fretta in auto..ma non suona ai semafori,
  a chi arriva in ritardo..ma non cerca scuse,
  a chi spegne la televisione..per fare due chiacchiere,
  a chi è felice il doppio..anche se fa metà,
  a chi si alza presto per aiutare un amico,
  a chi ha l'entusiasmo di un bambino..e pensieri da uomo,
  a chi vede nero solo quando è buio,
  a chi non aspetta Natale per essere migliore,
  a chi non aspetta Natale per donare un sorriso in più.
  ♥ Buon Natale e Buone Feste ♥  * * *
  O nate e qete...
  qe xhiron bosh...
  kur degjon frymemarrjen time..
  mos mendo..
  te luash muziken tende
  te vetmis...
  une veshtroj qiellin..
  duke prit mengjesin..
  te vallzoj...me diellin...  Back to top
  wise girl
  Thu Dec 23 2010, 04:14pm

  Registered Member #4320
  Joined: Fri Dec 17 2010, 02:37pm

  Posts: 36
  gezuar dhe pershumevjet krishtlindjet..fat dhe mbaresi ne familjet tuaja
  Back to top
  SuperGirl
  Thu Dec 23 2010, 04:17pm
  Miss.Felicity!


  Registered Member #514
  Joined: Thu Feb 15 2007, 10:58am

  Posts: 36201
  ☼sunshine ka shkruar:

  A chi ama dormire..ma si sveglia sempre di buon umore,
  a chi saluta ancora con un bacio,
  a chi lavora molto..e si diverte di più,
  a chi va in fretta in auto..ma non suona ai semafori,
  a chi arriva in ritardo..ma non cerca scuse,
  a chi spegne la televisione..per fare due chiacchiere,
  a chi è felice il doppio..anche se fa metà,
  a chi si alza presto per aiutare un amico,
  a chi ha l'entusiasmo di un bambino..e pensieri da uomo,
  a chi vede nero solo quando è buio,
  a chi non aspetta Natale per essere migliore,
  a chi non aspetta Natale per donare un sorriso in più.
  ♥ Buon Natale e Buone Feste ♥

  sa fjale te bukura  Bre mâ zi kem' pun't tue shkue
  Se kto mend vijn' tue u pakue ka vijn' krenat tue u shtue...(Gj.F.)

  Back to top
  L€OÑ
  Thu Dec 23 2010, 04:56pm

  Registered Member #3349
  Joined: Sat Sep 26 2009, 09:03pm

  Posts: 4104
  SuperGirl ka shkruar:

  Gezuar e pershumvjet.
  Ju uroj paqe e lumturi..dhe ne dite te tilla, shpresoj qe tan t'jena ma t'mire

  A Natale puoi

  @};-

  ps. po e ve edhe iher foton qe vuna ka tema tjeter
  Back to top
  Ari78
  Thu Dec 23 2010, 06:26pm
  Registered Member #744
  Joined: Mon Apr 30 2007, 05:31pm

  Posts: 63
  Uroj nga zemra tan katolikve kudo qe jan pershumvjet kshnellat...Ju sjellte mbaresi,shendet e paqe gjithve ju....
  Back to top
  WORLD
  Thu Dec 23 2010, 10:35pm
  Just, SMILE

  Registered Member #699
  Joined: Fri Apr 20 2007, 07:20pm

  Posts: 3824
  Gezuar Lindjen e Krishtit Femije .... Shpresoj te rilind ne cdo zemer, emeocione, ndjenja, gezim e dashuri.....
  Keto dite duhet te gezojme dhe te reflektojme edhe per te tjeret .....


  Per shum mot Kshnellat

  MIND-OF-THE-WONDERFUL
  "Info:fcb- Qendra e Këshillimit dhe Shërbimeve Psikologjike, Shkodër Shqipëri
  Cel: +355 67 30 17 299; email: -email-

  Back to top
  ⓐ-ⓒⓐⓣ
  Fri Dec 24 2010, 09:20am


  Registered Member #670
  Joined: Sun Apr 15 2007, 12:09am

  Posts: 24799
  Falemners per keto urime e kartolina kaq te bukura
  Gezuar e per shume vjete Krishtlindjet dhe Vitin e Ri 2011!!
  Zemrat plot ne rralle te pare e ne trup te shendoshte. C'do miresi ja u uroj miqt e mi dhe deshiroj vetem suksese e perparime te metejshme me eksperiencu ne kete sofer tonen SHOL
  Kane kalu disa vite qe festojme bashke dhe uroj nga zemera te kemi shume e shume te tjera te gezojme e ndajme sebashku.
  GEZUAR KRISHTLINDJET DHE KETE VIT TE RI QE PO VJEN.
  ME NGROHETESI FIZIKE DHE GJEOGRAFIKE A-CAT
  GOD BLESS AND GIVE EACH AND EVERYONE OF YOU A VERY SPECIAL WISH TO COME TRUE AND LIVE IN HARMONY AND HAPPINESS WILL FOLLOW YOUR VERY SOUL.
  HUGS AND KISSES :*

  I care and I wish well!

  Back to top
  Go to page  1 2 3 4 5  

  Jump:     Back to top

  Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
  Powered by e107 Forum System
  Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
  Custom Search
  Mire se Vini
  Emri i Identifikimit:

  Fjalkalimi:
  Me Kujto

  [ ]
  [ ]
  Muzik Shkodrane - Sagllam


   
  Chat Box
  You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

  Shkodra ne Youtube
  Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
  Theme created by Free-Source.net
  Render time: 0.2825 sec, 0.0779 of that for queries. DB queries: 75. Memory Usage: 3,261kB