Forums
Shkodra -Lajme - Forum - Chat - Muzik - Radio -Video - TV :: Forums :: Temat Shoqërore - Shkencat :: Letersia
 
<< Previous thread | Next thread >>
Vincens Gjergji.
Moderators: :::ShkoderZemer, SuperGirl, babo, ⓐ-ⓒⓐⓣ, Edmond-Cela, ::bud::, ~*Christel*~, Al Bundy, :IROLF:, ::albweb::, OLIVE OYL
Author Post
Holly
Sun Nov 23 2008, 03:14pm
E forte

Registered Member #552
Joined: Wed Feb 21 2007, 03:55pm

Posts: 9819
....isha tu pa te internet edhe hasa ne keto poesi ,mu duken interresante e po i postoj edhe ketu.Krijime nga Vinçens Gjergji

Nanës

Porsi kopsht me drandofilaKarajfilat bajn gajret

Ti moj Shkodër ma e mira

Kërkund shoqen nuk ta gjenMe ato rrugë t’shtrume n’kalldram

Që shumë breza kalun rininë

Rritën shtatin e u plakën tanë

Me shumë mall, me shumë dashniNdër kto rrugë at’herë moti

Që kaq bukur lulzonte jeta

Rriste shtatin vajza e Hotit

Emni i saj ishte RozetaU rrit vajza porsi shkina

Edhe shkollën asht tuj vazhdu

Ktu ka njoft Rreal jerina

Që kaq fort e ka dashuruKjo dashni meti sekrete

Se studimet dojshin maru

E mandej me shpall fejesen

Dhe shum shpejt për me u martuIshte viti gjashtdhetekatër

Nanës vet Roza i ka thanë

Tash asht koha qi s’e du për hatër

Por që un jam shtatzanëNuk ka gja moj bija jeme

Fëmija asht peshqeshi i dashnis

Ty Rreali a t’don me zemër

Mos kjoft kush pa fmi në gjiJam e re për fmi, moj nanë

Shum shpejt ja kena fillu

Se për mu tash flasin tanë

Por Rrealit duhet me i diftuMe ket mendim Rozeta asht çu

Fill prej shpijet ajo ka dalë

Që Rrealit per me i diftu

Se na kena bashk nji djalëKur Rrealin e ka taku

Fill Rozeta ka nis me folë

Dy me t’dhanë nji lajm të gzum

Tash do t’kena na fmin tonëMe ket fjalë ti fort po m’gzon

Moj e dashtuna Rozetë

Asht peshqeshi i t’madhit Zot

Ishalla e kena na me jetëPra ndigjo e dashtun Rozet

Je dashnia jeme e parë

Për sa t’jem un gjallë n’ket jetë

Un prej teje s’kam me u ndaNdërsa për fmi un ka mendu

Kur t’na falin i madhi Zot

Njiket kohë që s’jena t’martum

Duhet me çu në befotrofAt’herë Rozeta fort asht gzu

Ka marrë rrugën n’shpi ka shku

Nanës s’vet na i ka kallxu

Për gjithçka ka biseduDhe çdo gja po shkonte mirë

Mes Rrealit e Rozetës

Se ishin t’pastër të dy në shpirt

S’bashku mendojshin me kalu jetënMuejt kalunë nji ka nji

Fundi i majit gjashtdhetekatër

Fa falë Zoti pra nji fmi

Si yll drite bukuriPër çdo ditë shkonte Rreali

Fmin e vet ai per me pa

Çfarë emnit do t’i pagzojm djalit

Se e kena si yll n’dynjaKam mendu o Rreal i dashtun

Emnin e djalit me ja gjetë vetë

Vinçens emnin ka me pasun

Ishalla gzon me shndet e jetëDhe Rozeta rrinte tuj kja

Fort ka dit ishte mërzitë

Kur mendonte se djali i saj

N’durt e saja s’ka me u rritDhe erdh dita për m’e çu

N’befotrof djalin m’e lanë

Zemra nanës fort ka gufu

Prej kti hallit që e ka xanëKur asht kthy Rozeta n’shpi

Fort ka nis tuj kja kjo nanë

Kush m’i jep tash djalit gjin

Prej ksaj dite që e kam lanëMardalena ash afru

Me përvujtni vajzës po i flet

Don merzin me ia largu

Mos m’e pa ma n’ket sikletPlot me halle asht kjo jetë

Sa s’din kush per me diftu

Por do t’dish ta përballosh vetë

Se njitesh je tuj filluJam merzitë jam ba zeher

Nji idhnim i madh m’ka kapë

M’u ban ndimë o Zot përherë

Se pa ty s’mund t’baj nji hapEdhe Rrealin s’e kam pa

Athu s’asht me shndet mirë

Ka nis zemra për me m’kja

Si t’ia baj as vetë s’e diNji ditë t’diele kur pa Rrealin

Menjiherë Rozeta i ka thanë

Mos i paça dy sytë e ballit

Du që t’kem gjithmonë pranëTash Rozetë du me t’diftu

Për studime n’Kinë jam tuj shku

Për katër vjet s’kam me t’taku

Shum moj shpirt ke me m’munguDy bekimin me ma dhanë

N’dhena t’largta jam tuj shku

Du që besen me ma majtë

Se at’herë shkoj un i gzuemUn bekimin ta kam dhanë

Por e varfër jam tuj metë

Zoti ty ta priftë marë

Sa t’jesh gjallë ti në ket jetëS’di çfarë t’tham o i dashuri jem

Shpirtin tem po e randojnë dy gjana

Un pa ty tash do të mes

S’kam dhe djalin që e banaMos ma thuej Rozetë at fjalë

Se edhe mue ka me m’djegë malli

Thuj se zemra po don me u ndalë

Se të du si sytë e ballitTash erdh koha për me u nda

Përqafohen të dy tan mallë

Lamtumir Zoti ta priftë marë

Mir u pafshim sa ma parëMas do kohsh fillun me shku

Djem të mir e t’edukum

Shkojshin dorën me ia kërku

Me Rozetën për me u fejuPor Rozeta vajz konakut

Priste Rrealin për me ardhë

Kishte dhanë besën kti zamakut

Dhe s’e ndrronte me tan dynjanëMas katër vjetsh u kthy Rreali

Dhe me nanën asht përqafu

Për Rozetën fill pyet djali

A din gja, nanë a asht martuJo, mor bir, nuk asht martu

Ajo ty asht tuj t’pritë

Çou nanë te shpija e saj me shku

Sa ma shpejt m’e ba me ditëDhe janë çu djalë e nanë

Fill te shpija për me shku

Hot Mirdits për me i thanë

Për mik t’ri kena ardh njiktuDhe s’vonun mrriten te shpija

Hot Mirdita deren ka hapë

Mir se t’vish e Rreal zotnia

Je i mirpritun n’ket konakDhe ka hi Rreali mbrend

Me Rregjinen nanën e tij

Fort u knaq Rreali n’at vend

Kur ka pa t’dashurën e tijHot Mirdita ka prezantu

T’gjith pa njoftnit që kanë qëllu

Kta kanë ardhë Rozetën m’e pa

Për miq t’ri mendojnë me u baAsht familje e kulturume

Djali asht kompozitor

Vajza jonë asht fatlume

Që kto njerz po e kërkojnëDhe Rreali djalë i matun

Ka ndigju e s’ka ba za

Për me ndi Rozen e dashtun

Për ket gja si don me ia baSa ka ndi Rregjina kët fjalë

Asht çu n’kamë edhe ka thanë

Çou të ikim prej ktu mor djalë

Se n’ket vend s’kena çka bajmëAt’herë djali ngusht asht xanë

Edhe turp shum po na i vjen

Për kto fjalë që po flet e zeza nanë

Asht çu n’kam prej shpis po delHot Mirdita asht çu n’kamë

Me qetsi nji fjalë ka thanë

Duhet me pasë mend moj insan

Për me kenë edhe ti si tanëKshtu Rregjina ka shkatrru

Gjithçka t’Rrealit qe ndërtu

Edhe shpresat i kan maru

Që Rozetën ka me pasë për gruMas do ditsh kur janë taku

Shumë të falun i ka kërku

Prap Rreali i kërkoi Rozetës

Që na bashkë ta lidhim jetënSa e bukur asht kjo jetë

Po ta dish për me jetu

Por nuk asht dhe kaq e lehtë

Se do t’dish për me gjykuMe kto fjalë ka ikë Rozeta

Te Rreali mos me u kthy ma

Si kujtim i la nga jeta

Vinçensin që u rrit pa ta.

Vinçens GjergjiVendlindjes

Nji kolerë e keqe ka ra

Tanë Shqipnin e ka zaptu

Se sa kohë n’ket vend do t’majnë

Askërkush s’din me diftuKan hi n’fshatra e n’qytete

Tuj sekuestru t’pasunit përditë

Do t’luftojm na farën e keqe

Per me hekë pabarazinëAsht ndi zani edhe n’Juban

Se Ndrek loks fjalë na i kanë çu

Dona djem për ket vatan

Për tri dit n’Shkdër me i çuAt’herë Ndreka nji fjalë ka thanë

Pasha Zotin qi m’ka falë

Nuk kam djem për t’ju dhanë

Ça kan kenë i kam çu te tanëMos ma thuj ket fjalë mor Ndrekë

Se të vras ta shkurtoj ket jetë

Ban çfarë t’dush ti more qen

Me kto fjalë ti nuk po m’tremAt’herë bishat janë tërbu

Shpejt nji urdhër e kan l’shu

M’e kap Ndreken n’Shkodër m’e çu

Me shokë t’tjerë m’e pushkatuMas do ditësh nuk janë vonu

Me Ndre Zadejen shumë t’tjerë kanë çu

Bash te Rrmajt i kanë rreshtu

T’gjith prej hershi i kan pushkatuEdhe nji gja t’tmerrshme e kanë ba

S’ishte ndi njiherë kto anë

Nji gropë t’madhe m’e shti tetanë

Vraja o Zot djalin ksaj nanëBik Gacit fjal na i kanë çu

Axha i jot sot asht pushkatu

Filip Rrotani na i ka kallxu

Sikur po i jepte nji lajm të gzumFol Filip asht e vërtetë

Per ket fjalë nuk asht me qeshë

Kjo asht fjalë qi m’ka idhnu

Pikë në zemër po m’bjen muMenjiherë shkoj Biku n’at vend

Partizanit na i ka thanë

A mund ta gjej axhen tem

Se n’ket vend s’mundem m’e lanëPër m’e marrë nuk bahet fjalë

Ky asht urdhën që vjen nga nelt

Kthe ka ke ardhë more djalë

Tan do t’mesin n’njiket vendMas tet muajsh prap erdhën n’Juban

Porsi bisha kur bjen n’stan

Do t’i mledhim tanë armt se s’ban

Tuj kërcnu po na i thejnë dhamtëDhe i kanë mbledhë burrat te kisha

Komisari partizan

Me dorzu armët bërtet si bisha

Se ju kam qit faret te tanëDhe i ka lidhë dhetë ka dhetë

Bash te gurrat na i kanë çu

Përmi kry t’tyne mitralozi kërset

Burrat tjerë për me i friksuGjysa e burrave kur kanë maru

Rrok Ejlli asht çu n’kamë

Mos na merrni ma me t’numrum

Por na vrap grup te tanëRrok Ejlli ulu ndej nji fjalë s’ta du

Kenke dhelpen s’muj me t’ndigju

Dhelpen jam un komandant

Por bishtin un nuk e kamDhe kto trima t’lidhun fort

N’fen e Krishtit e n’bes t’t’parëve

Të gjith dojnë me dekun sot

Pa iu tremun syni fareDhe ka shku fjala në Shkodër

Për kto trima qi ka Jubani

Veç me i vra t’mdhajt e t’vogjël

Se s’ju gjet asnji lloji dermaniÇka po thojnë o shokt e mi

Thojn ka dalë nji ligj i ri

Me da tokën katundarit

Me hekë varfnin me u kthy persmaritAsht fillimi do t’shkojm shumë mirë

Po na flet shoku Bilali

Në ket vend s’do t’ketë varfni

T’gjith do t’hamë me lugë aritJak Gjoni n’kamë asht çu

Njiket fjalë mir s’jam tuj e kuptu

Fol ma kjartë e me m’diftu

Sa vjet don n’ket pikë me shkuBa me thanë fmis s’vogël nji fjalë

Prej kti vendit ti ke dalë

Fill të merr ty per budallë

Se s’kupton se çka i ke thanëE me i thanë njizetvjeçarit

Menjiherë përgjigje t’kthen

Unë e di mor tru gomarit

Mos fol kot se nuk ia vlenNjiket fjalë deshta me t’thanë

Punoni njiherë qi ta shohim te tanë

Mandej n’ardht dita përsmarit

Ishalla hamë edhe me lugë aritMenjiherë ka pytë Bilali

Si e ka emnin njiky djali

Qi po flet me kaq marifet

Se përgjigje s’po din me i gjetëÇa bahet kshtu or shokt e mi

Nuk ndi veshi nji gja të mir

Se sa herë që vijn n’Juban

Ka nji t’keqe kta po e bajnëDhe kanë ardh me nji vendim tjetër

Nji djal t’ri me pushkatu

Se janë katila pa shpirt për jetën

Sa s’din kush për me diftuPorsa doli populli prej kishet

Lazer Matin e kanë ndalu

E kanë kapë kta përbindsha

E po dojnë me e pushkatuDhe s’vonon ky komisar

Togen shpejt e ka rreshtu

E vranë Lazrin at farë djalit

Qi jubansit me i friksuVaj medet se ç’kohë ka ardhë

Komunistat kanë dalë sheshit

Të zezës po na i thojnë e bardhë

E po bajnë si ju do qejfiNga Tirana nji ligj ka dalë

Familjet e mira me i shkatrru

T’mos t’ken t’drejtë asgja me pasë

Gjith kulakë kta tuj emnuPër n’Juban u mor vendimi

Palokajt me i ba kulakë

Me i shkatrru me i mytë mjerimi

Qi asgja mos t’kenë n’konakDhe ket punë kta e kanë mendu

Ditën e Zojs për me idhnu

Se te shpia letër kanë çu

Ju kulakë ju kanë emnuNuk vonuan shpejt erdhën n’Juban

Palokajt me i arrestu

Burra e gra me i marrë te tanë

N’Shkodër n’burg të gjithë me i çuSe ju jeni reaksionarë

Qi pushtetin e keni luftu

Jeni armiqtë e shtetit shqiptar

N’burg me i shti t’gjith me i denuS’kanë vonu me iu ba gjykimin

N’emen t’popullit tana po i bajnë

Ka dy vjet kanë marrë dënimin

Tre burra nga PalokajtÇa bahet kshtu pashë t’madhin Zot

Edhe prej jubansve na i kanë da

Nuk na i lanë me punu bashkë sot

As me shku ndër ilakaDom Pjetri shok po flet

Për Stalinin çka ka ba

Ai ka vra nanën e vet

Se n’kishë shkonte pa ia daNdigjoni popull, runju fort

Se t’pafetë te na janë sot

Kta nuk njohin asgja n’ket botë

Janë pa vlerë, pa shpirt, pa ZotIlmi Saiti asht tërbu

Për fjalë t’dom Pjetrit qi ka ndigju

Fill mas meshet e ka ndalu

N’Shkodër n’burg po don m’e çuDhe kanë çu n’atë burg të zi

Dhe torturat n’te kanë fillu

Po e mundojn kta t’pashpirt

Krishtin Mbret për me mohuMrika e Nushit ka shku m’e pa

Edhe teshat i ka çu me i ndrru

Me gjak trupin dom Pjetri e kishte tanë

Se yllin e ka shkelmuM’thojn moj Mrikë me puth yllin

Krygjet e Krishtit me shkelmu

Lodhen kot se unë puthi kryqin

Se n’kryq t’Krishtit jam i betumMos u çudit ti moj Mrik

Xhullitë e Krishtit njita janë

Zoti ma ka n’dorë shpirtin

Me trupin çfarë dojnë t’bajnëNuk më tremin kta katila mu

N’fen e Krishtit un jam i betum

Se asht rruga qi kam zgjedhë vetë

Me punu për Krishtin MretNji lajm i zi asht ndi sot

Se feja për popullin asht kret e kotë

Nuk asht ndi në asnji vend n’botë

Me kenë laik e mos me njoftë ZotN’emën t’popullit po e bajnë ket punë

Me myllë kisha e xhamia

Feja thojn asht opium

Tash po shkoj, shkojm pra si bagtiaGjosho Sharkagjia ngusht asht xanë me t’vërtet

Se nji urdhën na i ka ardhë nga nelt

Me mledhë rininë te kisha m’e çu

Qi dom Jacin me larguGjoshja pra nji fjalë ka thanë

Ky asht urdhën s’kena çka bajmë

Pra asht urdhën qi do zbatohet

Qi dom Jaci prej ktu t’largohetE myllen kishen edhe n’Juban

Dhe dom Jaci asht largu

Fali o Zot se s’din çka bajnë

E prej doret mos me na lshuOj Shqipni e mjera Shqipni

Mir ka thanë Pashko Vasa

T’lutna Zot me na u ba ndimë

Mos na len me shku ka e mrapshta.

Vinçens Gjergji


[ Edited Sun Nov 23 2008, 03:30pm ]

* Spend life with who makes you happy, not with who you have to impress *
Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by e107 Forum System
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2001 sec, 0.0674 of that for queries. DB queries: 33. Memory Usage: 2,540kB