Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
Zhegu
Poezi nga Çimi

by Cimi print the content item {PDF=create pdf file of the content item^plugin:content.12}
 8.9 - 11 votes -

Zheku

Peisazh me frymë mbytëse që s’të mjafton
Qyteti i betonuar, me pluhur ngjeshur, i pasuvatuar
As shi as diell, as erë as borë, as asgjë
Ritmi i jetës, rrahjet e zemrës së një plaku që s'di ku shkon.

Një vajzë e brishtë, e pafajshme, e ç’përceruar
Shumë koka të ziera, të pabëra të turpëruara
Qyteti i vendosur në perëndim pret lindjen nga s'vjen

I ç'orientuar jam, më akuzojnë, turp nuk u vjen
Vëndi im me ka humbur , ku ta gjej?!
Me akull mbuluar, në flakë i përvëluar si ta ndiej?

Dhe akoma ushqehemi me të vërtetën e shtrëmbëruar
Vëndasit e mi bëhen të ikurit që s’kthehen më
Peisazh i zbrazur, boshllku me bollëk, ç’të duhet?!

Nga nëntoka po leviz një farë e re, ç’mrekulli
Ende s'e di por shpresa po ringjallet përsëri
Plaku ka vdekur dhe presim një tjetër fëmijë

Shi dhe diell , borë dhe erë, gjithçka do të kthehet
Nga dheu prej pluhurit të shkundur e të lagur
Prej piknisjes edhe një herë do nisim nga e para
Kete here , andej nga duhet, nga e mbara...


Ndoshta një ditë do të ngopem me ajër
Në qytetin tim.......


shkoder me 3 korrik 2004


Çimi
Dega Psikologji
Universiteti Luigj Gurakuqi Shkoder
Kerko ne Google dhe ShkodraOnline.Com
Custom Search
Mire se Vini
Emri i Identifikimit:

Fjalkalimi:
Me Kujto

[ ]
[ ]
Muzik Shkodrane - Sagllam


 
Chat Box
You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup

Lexime te Tjera
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2208 sec, 0.0422 of that for queries. DB queries: 49. Memory Usage: 3,216kB