Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
24
01.2013

Përmbytje në Shkodër-Lezhë

::bud::
Rreshjet rikthyen përmbytjet në Shkodër e Lezhë. Në zonën e Shkodrës janë me qindra hektarë tokë nën ujë.

Këto janë pamjet e fshatit Rrënc, ku toka është mbuluar nga uji, i cili i është afruar edhe disa banesave.
Ndërkohë, banorë të tjerë të zonës po shfrytëzojnë këtë situatë për të peshkuar në kanalet e kullimit.
Në brendësi të nën-Shkodrës, në vendin e quajtur Ura e Gjolulit, pamja e fushave të ngjason me një liqen të madh.
Kjo është zona më e ulët e nën-Shkodrës dhe si e tillë, ne raste rreshjesh shiu, kullimi i ujit është tepër i vështirë.Ky territor prej dhjetëra hektarësh nën ujë është zonë e katër komunave në kufi me njëra-tjetrën, Dajçit, Bushatit Bërdices e Velipojës.
Nderkohë, lumenjtë Kir, Drin dhe Buna që rrethojne Shkodren ne tre drejtime kane rritur ndjeshem prurjet, por per momentin vazhdojne te qendrojne ne shtreterit e tyre pa krijuar probleme.
Shume me serioze eshte situata ne Qarkun e Lezhes, ku 1 100 hektare tokë jane nen uje në zonën e Zadrimës, Kakarriqit, Torovicës, Kolshit, Zejmenit, Gjormit dhe Fushë-Kuqes.
Hidrovori i Tales, jetik per kete zone ku po perballon prurjet. Por, sipas drejtorit te bordit te kullimit ne kete qark, investimi qe po behet ne kete hidrovor eshte jo funksional. Nderkohe prefekti i qarkut ka thirrur shtabin e emergjencave.

“Kemi pasur më pak vështirësi se në vitet e shkuar, falë punës së bordit të kullimit, por gjendja mbetet e rënduar, nga rreshjet që kanë ditë që po bien. Ne jemi në gatishmëri, shtabi emergjencave ka qenë pranë biznesit dhe familjarëve, që bashkë me zjarrëfikësit e pompat e tyre kanë ndihmuar në eliminimin e ujit në zonat e banuara”, deklaroi prefekti i Lezhës, Pal Dajçi.

Investimi i hidrovorit të Tales ishte pjese e një projekti tetë milionë dollarësh i Bankës Botërore për parandalimin e përmbytjeve.

Por, edhe pas shpenzimit të qindra-mijëra dollarëve, përmbytjet vijojnë njesoj si më parë.
Vazhdo Leximin...
Komenti 1printer friendly
Comments
Përmbytje në Shkodër-Lezhë, scuteri 15 Mar : 21:32 Reply to this

politike permbytjesh dhe fukaradhekut

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3050 sec, 0.0974 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,232kB