Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
05
08.2012

Dixhitalizimi i fototekes "Marubi" -100 mije euro

:::ShkoderZemer
Tv1-Channel - 100 mije euro do te jene ne dispozicion te dixhitalizimit te Fototekes Kombetare “Marubi”, si financim i UNDP 50 mije dhe Rajonit te Friuli Venezia Giulia 50 mije euro. Ky projekt pritet te perfundoje ne 2013-en, me ndertimin e muzeut virtual “Marubi”. Kane qene perfaqesuesit e rajonit Italian, “Friuli Venezia Giulia” qe kane zhvilluar disa takime te henen ne Shkoder. Se pari ato kane biseduar me kryetarin e Keshillit


te Qarkut Maxhid Cungu dhe me pas jane pritur ne zyren e kryetarit te Bashkise Lorenc Luka. Dy drejtuesit vendore i kane njohur me vlerat qe ka kjo fototeke dhe pasurine rreth 150 vjeçare qe mbart ne gjirin e saj. Me pas delegacioni ka vizituar nga afer fototeken. Antonio Giusa, drejtor katalogimi dhe profesor i fotografise ne universitetin e Udines, tha se kjo pasuri fotografike eshte shume e rendesishme per te ruajtur identitetin shqiptar.”Se pari jemi shume te lumtur qe sot ndodhemi ketu. Kemi takuar drejtuesit vendore dhe kemi arritur ne nje mareveshje qe i perket jo vetem rajonit te Friuli Venezia Giulia por te gjitheve. Objektivi yne eshte qe te realizojme brenda vitit 2013 muzeun virtual te “Marubit”, qe ti drejtohet te gjithe atyre ne Europe e Bote, qe vleresojne fotografite me te rendesishme ne Ballkan. Ky projekt synon tu adresohet edhe atyre qe kane si qellim udhetimet turistike ne keto vende, duke filluar qe nga trashigimia kulturore. Sot ¼ popullsise Shqiptare jeton jashte vendit dhe kjo ka jo pak vlere per te percjelle kete imazh ne syte e botes. Kjo pasuri fotografike eshte e rendesishme per te ruajtur identitetin shqiptar. Do te ndertojme nje projekt qe nis nga ruajtja e materialeve fotografike, katalogimin e ketyre materialeve qe te jene te aksesueshme ne website dhe ndertimin e muzeut virtual, qe do te jete vetem ne web per te gjithe te interesuarit. Keshtu kjo pasuri nuk rri e mbyllur, por merr te tjera vlera”, eshte shprehur profesori italian, Antonio Guisa. Fototeka Kombetare "Marubi" ruan rreth 500 mije nagative te fotografive te fotografeve me te njohur te qytetit te Shkodres, fotografi qe deshmojne jeten, historine dhe kulturen e ketij qyteti, por edhe te Shqiperise gjate nje periudhe me shume se 100 vjeçare. Fototeka eshte krijuar ne vitin 1970, por ne fondet e saj ruhen negative te fotografive qe i perkasin nje periudhe gati 150 vjeçare, duke nisur nga viti 1858.

Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3146 sec, 0.0860 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,231kB