Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
26
06.2012

Mos na vrisni në emër të çmendurisë mesjetare “gjakmarrje”

:::ShkoderZemer
Mapo - Silvi Halili
Pesë ditë më parë, një 9-vjeçar nga Laçi u vra në prehër të gjyshes e gjyshit për gjakmarrje. Tri ditë më parë, në orën 17:00, në fshatin Kasnec të Komunës Pult në Shkodër, u vra bashkëmoshatarja ime, 17-vjeçarja Marie Cuku, e qëlluar me breshëri automatiku, ndërsa punonte tokën pranë shtëpisë së saj. Maria 17-vjeçare, u vra për hakmarrje, për “gjak”. Maria u vra, ngaqë guxoi e doli nga muret e kullës ku ishte ngujuar prej 10


vitesh, që në moshën 7-vjeçare. Guxoi e doli nga ato mure të psikologjisë mesjetare, për të punuar tokën që të siguronte bukën e munguar, të cilën prindërit nuk ia çonin dot asaj dhe familjes, për shkak të ngujimit dhe arratisë maleve, prej futjes në gjak. Unë nuk e di sesi mundet që një shqiptar të derdhë plumba e gjak mbi një fëmijë. Por… kjo është e pafalshme. Maria 17-vjeçare, dje duhej të ishte duke dhënë provimin e maturës. Por nuk e lanë plumbat as të mësonte, as të bëhej maturante e as të jetonte, sepse ishte e ngujuar për gjak.
Unë, Silvi Halili, jam maturante në gjimnazin “Abaz Shehu” në qytetin e Tepelenës. Apeli im publik në media u nxit në emër të jetës dhe të ardhmes, prej vrasjes së Maries, vajzës nga malësia e Shkodrës, që sot do të ishte maturante si mua, si gjithë të tjerët e kësaj moshe. Tashmë, ne maturantët po hedhim një hap të ri në jetën tonë, duke nisur dhe vazhduar ciklin universitar, pas përfundimit të të cilit, do të nisim startin e daljes në jetë. Në këtë sezon provimesh të maturës, përveç ngarkesës dhe përgjegjësisë për të arritur rezultate sa më të larta, mendja më shkoi vetvetiu te bashkëmoshatarët e mi, që në këto ditë duhej të ishin maturantë, duke dhënë provimet si gjithë ne të rinjtë, për të hedhur hapin tjetër të jetës në universitete, ose në shkolla profesionale, por që nuk e kanë këtë mundësi, për shkak të privimit prej një çmendurie zakonore mesjetare, të quajtur: gjakmarrje. Janë qindra të rinj maturantë dhe akoma më tepër fëmijë të moshës shkollore e parashkollore 0-18 vjeç, të cilët, për shkak të kësaj plage shoqërore shqiptare, vazhdojnë të qëndrojnë të ngujuar brenda kullave, nën frikën e tytës së pushkës së hasmit, duke mos patur asnjë të drejtë për të qenë të lirë, siç jam unë dhe gjithë ne fëmijët e tjerë në vendin tim. Ndërsa unë jam e lirë dhe jetoj gjithë mundësitë që me jep e drejta për të jetuar e lirë, në disa zona verilindore të vendit vepron tragjikisht gjakmarrja e të rriturve edhe mbi fëmijët. Këta fëmijë, mes tyre dhe në moshë maturantësh, nuk guxuan të shkojnë në shkollë për të dhënë provimet nga frika e pushkës së gjakmarrjes, që ndoshta i pret në pritë te porta e shtëpisë, në anë të rrugës, ose tek oborri i shkollës. Ata, përveç pamundësisë për të vazhduar shkollën, janë duke vuajtur pasojat traumatizuese të ngujimit. Përveç ndonjë interesimi mediatik, askush nuk po vepron për t’u dhënë lirinë e munguar dhe shkollimin e mohuar fëmijëve, megjithëse e dinë që ka qindra të tillë të ngujuar, të cilët duhet të jenë si të gjithë fëmijët e të rinjtë në bankat e shkollave, të universiteteve dhe në shoqërinë e tyre. Apeli im është i tillë: Ju prindër, ju njerëz me mendësi mesjetare, ju gjakmarrës të pashpirt, na lini të lirë dhe mos na drejtoni pushkën e gjakmarrjes ne fëmijëve të pafajshëm, që jemi pasardhësit tuaj, ndërtues të ardhshëm të kësaj shoqërie që synon integrimin. Na lini të lirë…

*Maturante-Tepelenë.

Vazhdo Leximin...
Komenti 4printer friendly
Comments
Mos na vrisni në emër të çmendurisë mesjetare “gjakmarrje”, Elsa 27 Jun : 03:19 Reply to this

Turp i Madh per Shkodren! S'gjej fjale tjeter vec i Madhi Zot do ti gjykoje.
Mos na vrisni në emër të çmendurisë mesjetare “gjakmarrje”, ALBERTSA 27 Jun : 19:32 Reply to this

Kjo esht SHQIPERIA e vertet jo si ka than rregjimi komunist qe ne jena popull paqesor, popull bujar, na keshtu kemi shekuj qe vritemi me njeni tjetrin,edhe ne kohen kur ishte diktatura gjithmon ka pas vdekje por me nje ndryshim qe vrite gjithmon qeveria qe ishte SHQIPTARE,dhe per fatin e keq tonin keshtu ka me ken gjithmon.
Mos na vrisni në emër të çmendurisë mesjetare “gjakmarrje”, lissandro 28 Jun : 22:24 Reply to this

Me sa di un,Prej nji shokut qe e ka lexu kanunin ne menyre kategorike nuk lejohet qe te merret gjaku ne femna.
Po ndolli nje gja e tille ateher familja e kufomes i takon per me marr gjak dyhere tek ajo familje qe ka vrare femnen per gjakmarrje.

Nuk e di se cfar komentit me i ba ketij postim pervecse ngushllime familjes, dhe me vjen keq qe gjakmarrjet ala vazhdojn te merren pa dite edhe arsyen sepse.......
Mos na vrisni në emër të çmendurisë mesjetare “gjakmarrje”, shkodra 02 Jul : 22:08 Reply to this

O Zot tmerr do jet te vrasesh... e tmerr do ket edhe ajo familje ce i vrasin djalin apo vjaze...e shum e thjesht per ne te shkruash ketu nej shkrim e fjal te bukra....Uroj te mos i ndoll ashkujt nej gja e tille...por as soti nuk e din cfare do isha ne gjendje me ba nqs dikush te vret nje pjestar te familjes.... hakrmarrja ekziston ne gjith boten por ne e perdorim me keq se te gjith..Sepse duhet me kam vet autorin jo te mbylle mbrena murave nje famlije ku nuk kan faj askush ...


You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3018 sec, 0.0869 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,236kB