Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
04
03.2012

Luigj Gurakuqin s’ka kush ta kujtojë

:::ShkoderZemer
Dhe pse në vitin e 100-të të shpalljes së Pavarësisë, shteti dhe institucionet e tij përkujtojnë çdo ngjarje apo datë me rëndësi historike, 87-vjetori i vrasjes së një prej nënshkruesve të aktit të shpalljes së Shqipërisë shtet i pavarur dhe një prej figurave kryesore të kësaj periudhe, Luigj Gurakuqit, është kaluar në heshtje. Shkodra, qyteti i tij nuk ka treguar as shenjën më të vogël të kujtesës institucionale për Gurakuqin. Tek shtatorja e tij në sheshin kryesor të qytetit që mban emrin e kësaj figure të rëndësishme të historisë sonë, janë vendosur vetëm dy kurora me lule, nga veteranët e luftës antifashiste. Heshtja ndaj Gurakuqit dhe harresa për të nuk është e panjohur për shkodranët dhe as e paqëllimshme, por në 100-vjetorin e Pavarësisë shpresohej të mos ndodhte. /Anila Dushi/ Shekulli

Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2148 sec, 0.0675 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,229kB