Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
30
11.2011

Gjeografi nga Ulqini jep alarmin, për zhdukjen e ishullit të Adës

:::ShkoderZemer
Mapo - Shkodër- Gjeografi i njohur nga Ulqini doktor Nail Draga flet mbi rrezikun që grykëderdhja e Bunës të kthehet në kënetë nëse nuk ndërhyhet, ndërsa vë alarmin edhe për zhdukjen e ishullit të Adës që ndodhet në dalje të lumit. Specialisti nga Mali i Zi, shton se nga studimet e bëra, ishulli Ada i cili këtë vit shënon 130 vjetorin


e krijimit të tij, është duke u tkurrur dhe se kërkohen ndërhyrje për të ruajtur ishullin i cili nga erozioni detar nga viti në vit po zvoglohet. “Të dhënat nga hulumtimet e fundit tregojnë se ishulli i Adës është duke u zvogëluar. Një proces i tillë është natyror pasi kemi lëvizje neotektonike nëpër detin Adriatik, nga brekdeti kroat deri në bregdetin shqiptar, ku kjo pjesë e bregdetit fundoset ndërsa pjesa tjetër në bregdetin italian ka ngritje. Në saj të këtij regresioni gjeomorfologjik, pjesa e bregdetit të ishullit të Adës është duke u zvogëluar dukshëm dhe deti ka depërtuar në brendësi të saj”, thotë ai. Kjo sipas tij do bëjë që në të ardhmen ishulli Ada të jetë më i vogël deri në zhdukjen e tij që mendohet se mund të ndodhë pas rreth një shekulli. Sipas të dhënave historike fillimet e këtij ishulli janë në shekullin e XIX-të.Në vitin 1858 anija Merito, pronë e Antun Allegrettit nga Trogiri, nën komandën e kapiten Naporelit, u fundos në lumë. Në këtë vend ekzistonin edhe dy ishuj të vegjël. Supozohet se me kohë, rreth trupit të anijes së fundosur dhe këtyre dy ishujve është mbledhur lymi i lumit prej të cilit më parë është formuar duna e pastaj ishulli i sotëm. Duke dalë mbi sipërfaqen e ujit, ishulli e ka ndarë lumin në dy degë, kurse vetë e ka marrë formën e trakëndëshit. Në drejtim nga rrjedh lumi, ishulli është i gjatë 2,8 km, i gjerë 1,8 km, kurse i lartë 3,4 m. Dy anë të tij i rrah uji i ëmbël i lumit, kurse anën e tretë plazhin ranor, e lajnë valët e detit. Ada është e lidhur me urë mbi degën e djathë të Bunës, e cila e ndan ishullin nga Plazhi i Madh në Ulqin dhe në anën tjeter me Velipojën. Djana Kolaj

Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2334 sec, 0.0778 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,231kB