Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
29
11.2011

Librat e Fishtës vijnë në Tiranë

:::ShkoderZemer
Mapo - Librat e Bibliotekës personale të At Gjergj Fishtës, pas ekspozesë së parë në qytetin e Shkodrës, kanë “udhëtuar” drejt Bibliotekës Kombëtare në Tiranë, e cila dje me rastin e 28 Nëntorit hapi dyert për vizitorët që ishin kuriozë për të parë ngaafër një pjesë të librave të bibliotekës së At Gjergj Fishtës. Në ekspozitën titulluar “Fishta mes dy bibliotekave” u prezantuan tituj të ndryshëm, botime afro 100-vjeçare, në fushën e albanologjisë, historisë, gjuhësisë së kombit shqiptar, që vijnë si një kolanë e rrallë e bibliografisë së rilindësit të madh, duke pasuruar kështu edhe më tej titujt e letërsisë dhe publicistikës elitare. Pjesë e kësaj ekspozite janë rreth 100 libra, ku disa prej tyre janë botim që i përkasin viteve 1500. E pranishme në ekspozitë ishte edhe kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, e cila e cilësoi këtë ekspozitë si shumë të vyer. Këto libra të ekspozuara u morën në vitet e komunizmit dhe u bënë pronë e shtetit. Biblioteka e qytetit të Shkodrës, “Marlin Barleti”, ka përfunduar tashmë punën për dixhitalizimin e revistës “Hylli i dritës”, që është themeluar nga Fishta, ku një kopje e saj iu dhurua edhe kryetares së Parlamentit, Jozefina Topalli. Dorëshkrimi i “Lahutës se Malcisë”, botime të “Hyllit të Dritës”, kanë anash korrigjime origjinale nga At Gjergj Fishta.

Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2927 sec, 0.0863 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,229kB