Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
09
11.2011

“Dy jetë” premiere në “Migjeni”

:::ShkoderZemer
Tv1Channel - Është mbajtur në Teatrin “ Migjeni” të Shkodres premiera e shfaqjes “Dy jetë” me autorë Fadil Kraja dhe në regji të Fatbardh Smajës. Vetë dramaturgu Fadil Kraja të cilit Teatri “Migjeni” më këtë dramë të vënë në skenë I uron atij edhe 80 vjetorin e lindjes shprehet se emocionet në këto moment janë të forta sepse spektatori I Shkodres është I veçantë.Drama “ Dy jetë” ka si subjektë kryesor Merin gruan e cila kthehet nga gjermania dhe kërkon fëmijët e saj të braktisur në periudhen e


komunizmit, që edhe këta ti shpëtojnë persekucionit dhe vuajtjeve të cilat ajo vetë pas vrasjes së bashkëshortit të saj nga regjimi. Takimi me fëmijët e saj është një dramë në vete pasi rrëfehet I gjithë kalvari I vuajtjeve nga lënia e tyre në dyert e Kishës dhe deri në ditët e sotme. Një familje e re për Driten e luajtur nga Sara Smaja dhe Dritani nga Jozef Shiroka me një baba të verbër rol I luajtur nga Agron Dizdari dhe gruaja e tij Rita Gjeka si dhe një avokat rol I luajtur nga Arben Spahija, I cili arrin të privatizoj dhe godinen e një teatri të braktisur djali I një njeriut të aparatit I pajtuar qellimisht nga Meri, e cila vjen vetëm për të takuar fëmijët e saj. Regjisori Smaja përmes etydeve përcjellëse të narracionit ka krijuar atmosferen e kohës e cila përvec si tregim kishte brenda vetës edhe retrospektiven e ngjarjeve tronditëse. Në Festivalin e Teatrit në Ferizaj Merita Smaja fitoj çmimin aktorja më e mirë për rolin kryesor ndërsa Arben Spahija aktori më mirë në rolin episodik.

Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2407 sec, 0.0400 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,230kB