Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
19
04.2011

Pjeter Gaci perkujtohet 80-vjetori i lindjes

:::ShkoderZemer
Balkanweb TIRANE-Një koncert përkujtimor me rastin e 80-vjetorit të lindjes së Pjetër Gacit është mbajtur mbrëmë në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit. Për violinistin dhe kompozitorin Gaci, artistë të ndryshëm morën pjesë në një koncert ku u risoll në kujtesë krijimtaria e tij. Në të u interpretuan pjesë nga opera "Toka jonë", ku aria e Files


u këndua nga sopranoja Rezarta Qevani, monologu i Lekës nga tenori Julian Gjojdeshi dhe aria e Lokes nga Shpresa Beka. Më pas ekzekutuan disa pjesë laureatët e konkursit kombëtar "Pjetër Gaci", që u ndoqën nga një pjesë në violinë nga Laura Llozi dhe një pjesë në piano nga Mikea Kakushi.
Pas tyre, nga Rossini u interpretua "Il barbiere di Sevilia", prej baritonit Armando Likaj, ndërkohë që Sabahet Vishnja interpretoi këngën "Qytetit tim" e pas saj u këndua kënga "Ky marak i shkretë" nga Rosela Gjylbegu. "Për ty Atdhe" qe kënga përmbyllëse e koncertit, një regjistrim historik i "Artistit të Popullit". Pjetër Gaci u lind në vitin 1931, në Shtiraj të rrethit Shkodër dhe me muzikë nisi të merrej që në moshë të re. Studimet e para të mirëfillta për violinë i nisi në Liceun Artistik "J. Misja", në vitet 1948-1952. Më tej ndoqi studimet në konservatorin e Moskës dhe më 1956-ën, pas mbarimit të studimeve kthehet në Shqipëri ku filloi punë në TOB si solist, duke qenë njëkohësisht edhe një ndër pedagogët e parë shqiptarë të violinës në Liceun Artistik "J. Misja". Në vitin 1967, bëhet drejtor i cirkut të Tiranës, i Estradës dhe i Teatrit të Kukullave të qytetit. Në vitin 1970, është kompozitor në krijimtari të lirë dhe pas vitit 1976 vendoset përfundimisht në Shkodër, ku krahas kompozimit u për-kujdes edhe për klasën e violinës në shkollën e mesme artistike "P.Jakova" të këtij qyteti. Ai ka meritën të ketë kompozuar të parin koncert për violinë në historinë e muzikës shqiptarë, të parën baladë për violinë dhe piano, si dhe të jetë anëtar i Trios së parë instrumentale (pranë TOB, 1956). Prirja kryesore në krijimtarinë e tij do të mbetet muzika vokale, në të cilën ka lënë shembuj të paharruar veprash që nga kënga e deri tek opera, si opera "Toka jonë", "Përtej mjegullës", kantata "O moj Shqipni, e mjera Shqipni", "Për ty Atdhe" etj. Ka kompozuar gjithashtu dhe 6 muzikë filmash dhe muzikë teatri për dy drama të F.Krajës në Shkodër. Në vitin 1989, P.Gacit iu akordua titulli "Artist i Popullit". U nda nga jeta në vitin 1995, në Shkodër.

(d.b/GSH/BalkanWeb)


Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1601 sec, 0.0299 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,231kB