Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
25
03.2011

Zbulohen per here te pare hile ne shah

::bud::
Federata Franceze e Shahut pezulloi tre prej shahistëve më të mirë të vendit, për dhunimin e etikës së sportit nëpërmjet përdorimit të një sistemi të sofistikuar hileje, gjatë Olimpiadës së Siberisë, në shtator 2010. Treshja përdori një skemë të padëgjuar më parë, e cila përfshinte ndihmën e një software të zhvilluar kompiuterik, kombinuar me tekstet në celular. Sipas Federatës Franceze, kur njëri prej të treve ulej për të luajtur, kolegu ulej


përpara një kompiuteri portabël, ku ishte instaluar një program kompiuterik, në gjendje për të treguar lëvizjen më të mirë të mundshme për lojtarin. Pasi ai shihte lëvizjen më të mirë të mundshme, i niste një mesazh të koduar kolegut të tretë, që nga ana e tij ulej në një tavolinë përpara shokut që po luante.

Të tre kishin vendosur më parë se çdo vend ku do të ulej kolegu përkthehej me një lëvizje, kështu që duke parë se ku shkonte shoku, shahisti në lojë mund të bënte lëvizjen më të mirë. ”Ka patur edhe më parë dyshime për hile në sportin e shahut, disa herë janë përfolur edhe ndër lojtarët më të mirë, por kjo është hera e parë që ekziston një provë”, deklaroi Presidenti i Federatës, Laurent Verat. Tre lojtarët e përfshirë në këtë skandal quhen Sebastian Feller, Cyril Marzolo dhe kapiteni i skuadrës franceze të shahut, Arnaud Hauchard.

Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2405 sec, 0.0844 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,230kB