Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44



Facebook -


Twitter
10
03.2011

Diplomacine e pushton nepotizmi

::bud::
Rasteve te punesimeve nepotike ne Ministrine e Jashtme i shtohen edhe emrat e tjere te deputeteve te djathte te cilet kane punesuar familjaret ne sherbim diplomatik. Rreth 75 e zyrtareve te cilet jane emeruar pas vitit 2005 jane emeruar me Vendim te Keshillit te Ministrave ne kundershtim te plote me Rregulloren dhe me ligjin per Sherbimin e Jashtem.




Gazeta Shekulli do te zbardhe sot disa prej emrave te tjere te deputeteve te kesaj mazhorance te cilet kane punesuar ne perfaqesite diplomatike te afermit e tyre duke anashkaluar karrieren qe duhet te ndjeke cdo diplomat. Nje pjese e levizjeve jane kryer gjate viteve 2005-2009 por punesimet vetem fale nderhyrjes se politikaneve kane vazhduar edhe ne mandatin e dyte madje vet ish-Ministri i Jashtem njekohesisht edhe Kryetari i Levizjes Socialiste per Integrim Ilir Meta ka punesuar per tre te aferm te tij.


Pavaresisht shkeljes se ligjit politika nuk ka ndryshuar as gjate emerimit te Ministrit aktual Edmond Haxhinasto pasi keta persona vazhdojne qe te jene diplomatet e Shqiperise.
Rastet e emerimeve nepotike.


Edhe pse nje nga prioritet e qeverise shqiptare eshte procesi i integrimit diplomacia jone eshte e mbushur ne tre te katertat e saj me njerez qe vijne me rekomandim nga partite ose jane te aferm te politikaneve tane. Me nje VKM ne shkelje te hapur te ligjit Bashkim Bekteshi eshte emeruar Konsull i Pergjithshem ne Bari e ky eshte daja i dhendrit te Sali Berishes. Nderkohe ne skene del serish Rrahman Selmanllari i cili eshte shoku i djalit te kryeministrit Berisha qe ka te punesuar ne Ministrine e Jashtme gruan e tij Suela Selmanllari. Nipi i tij ishte shoferi i Ambasades ne Rome Arsen Selmanllari.


Ish-zevendeskryeministri dhe Ministri i Jashtem Ilir Meta ka punesuar tre te aferm te tij ne diplomaci. Djali i halles se Ilir Metes Dashnor Dervishi eshte emeruar Ambasador ne Athine ndersa kusheriri tjeter i tij Riza Poda eshte Konsull i Pergjithshem ne Selanik. Nje kusheri i trete i kryetarit te Levizjes Socialiste per Integrim eshte Ambasador ne Katar. Edhe Ministri i Brendshem Lulzim Basha mesa duket paska shperblyer avokatin e tij duke e ndihmuar per te punesuar djalin e tij ne Ministrine e Jashtme.


Mirgen Nikaj eshte djali i Zef Nikaj i cili ka qene avokat i ministrit per akuzat qe u ngriten ndaj tij per rrugen Durres-Kukes. Ndikimi i liderit te dhjetorit ka mbetur ende tek mazhoranca. Kunata e Azem Hajdarit Albana Hasanaj punon ne perfaqesine tone ne New York ndersa ish-Ministri i Kultures dhe ish-deputet i kesaj mazhorance Bujar Leskaj ka te punesuar ne Ministrine e Jashtme bashkeshorten e tij Silvana Leskaj. Nje tjeter mik i kryeministrit Berisha Agim Shehu qe ka qene ish-drejtori i Policise se Shtetit ne vitin 1997 dhe qe tashme eshte ne Administraten Tatimore ka te emeruar ne Vjene vajzen e tij Alma Shehu. Ilda Zhulali e cila eshte bashkeshortja e deputetit te Partise Demokratike Aldo Bumci dhe vajza e ish-Ministrit te Mbrojtjes Safet Zhulali eshte drejtoreshe ne MPJ nje tjeter emer i emeruar vetem fale nje VKM. Deputeti demokrat Ilir Bano ka ne Ministrine e Jashtme vajzen e tij Albana Prifti ndersa Altin Kodra qe eshte baxhanaku i Fahri Balliut eshte Ambasador ne Turqi.


Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2030 sec, 0.0762 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,231kB