Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
05
02.2011

Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n

:::ShkoderZemer
Artikull anglisht nga Sahit Muja Albania is a natural wonder and the best tourist destination in the world . Sahit Muja: Albania has been chosen on the top 10 best tourist destinations in the world for 2011.PRLog (Press Release) – Feb 05, 2011 – Sahit Muja: Albania is a natural wonder and the best tourist destination in the world .
Albania has been chosen on the top 10 best tourist destinations in the world for 2011.
Tourism in Albania has increased tremendously in recent years.

Albanian Prime Minister Sali Berisha has indicated that tourism has increased 1000%, in the last decade.
Albania has become the world's fastest growing tourist destination.

Albania is a very unique country with fascinating culture, friendly, warmth, and wonderfull people. Albanians are the descendants of Illyrians, the first settlers in the Mediterranean region and Europe.

The land of Illyria was divided forcefully by wars and empires.
Illyrian land was in today's Albania, Kosovo, Macedonia and Montenegro. In Albania there's so much to explore, the worlds most powerfull empires have been there and left so many archeological places.

I have travel the world and honestly, there is no place in the world you can find everything in one package like Albania. I was fortune to meet Albanian descendent Mother Teresa in New York, she told me "My son, Illyrian land is the land that is heaven on this world blessed with everything including Illyrian people which means free people.

Albania is a blast with amazing beaches, mountains, lakes, and rivers, a true unspoilled natural wonder. Albania is also a blast with natural resources, gold, oil, natural gas, copper, chrome ore, nickel and so many other metals. Albania has a potential to produce 100% green energy .

Albanians are the fastest growing population in Europe. Millions of Albanians work and live in the Europe Union. Albania is the best destination to invest in tourism in Europe. Albanian economy is the fastest growing economy in Europe.
There are so many amazing places in Albania to visit.

Tropoje, Albania has one of the cleanest air in the world.
With its crisp, clean air and snow-capped mountains, Tropoje, Albania is a vision for the soul.
With more and more travelers looking to take a breath off air from pollution, it is no surprise that destinations are starting to boost about having the world’s cleanest air.

In Tropoje, Albania you’ll find number of interesting villages from one end of the country to the other, each with its own special charm.

Tropoje, Albania has one of the most beautiful and striking mountain chains which rise above the surrounding land like islands off rock in a sea of green.

Each of the major groups stand alone, each to be enjoyed like a sculpture from all angles, set apart from one another by deep channels of river Valbona, and Drini valleys and connected by some of the most breathtaking passes.

The rocks soar near vertical, forming towers, spires, castles, and battlements. The pockmarked cliffs and frequent shrouds of mist lending a tattered medieval atmosphere.

Nature has definitely smiled upon Tropoja, Shkodra, Puka and Kukesi this remote spot on Earth and that so much of it remains untouched by human habitation is, perhaps, Tropoje’s biggest attraction.

It can’t be appreciated through the window of a car, one must get out to explore the National Parks, stand on one of those spectacular mountains peaks and breathe some of the cleanest air. Or, deep in the forest in place call Sylbica, Doberdol, sit by a waterfall and watch the fine mist settle on those magnificent giant trees.

If you love food, you’ll be in heaven in Albania. Taste the local organic mediteranian fusion dishes, sea food, grilled meats, excellent wine and alcohol beveridges. The Albanian cuisine is a combination of Italian, Greek, Turkish and Albanian cooking.

Wild honey, is the best in the world, or dip your fresh bread in olive oil and ‘bush dust’, a delicious concoction of various herbs and spices. Also Albania has amazing organic fruits, nuts and much, much more.

Albania is a very safe country and is very welcoming to tourists. Albania offers the best prices in Europe. Visit Albania, learn about the fascinating history, and take away some truly incredible experiences.
Sahit Muja
New York

Vazhdo Leximin...
Komenti 27printer friendly
Comments
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, ALBERTSA 06 Feb : 10:04 Reply to this

O Sahit mos na ban me qesh se nuk esht momenti..
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, Gjylbegu 06 Feb : 12:52 Reply to this

o Albertsa, secili e shef boten me syt e vet (e shyqyr Zotit) se me a pa tan ashtu si i thoni ju......asht me i than vedit
"a e ke pa 1 pel matan"
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, ALBERTSA 06 Feb : 14:12 Reply to this

Fjal me vend,sidoqoft nje vizit te okulisti ja kshilloj Sahitit.....
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, Gjylbegu 06 Feb : 15:32 Reply to this

Po pse thu kshu ? Un jetoj ne Rome dhe e adhuroj kyt qytet, por ka njerez qe kan lind e jan rrit ketu qe s'kan hy as edhe 1 her brenda Koloseut (e po flasim per monumentin ma t'vizitum n'bot) dhe brenda muzeumeve ma t'bukra n'bot, thjesht se t'pergjigjen (me arrogance) se "ketu i kena, kur t'kem koh, tash po i shof" e tu mos e nxe fort per me pasunu kulturen e tyne personale. Sot mjafton 1 kompjuter, e te duket vedi se mjafton me dit dicka ! Disa gjana DUHET t'i jetosh per t'i kuptu !
Ideja qe kan t'vendlindurit per qytetin e tyne asht tjeter gja me idene qe mund te ket nje turist per nje vend qe ka VETEM deshir te zbuloje. Ty te duket e zakonshme, per nje turist esht e pazakonshme, dicka ndryshme, dhe qe ndoshta meriton nje pikveshtrim turistik per me na ba me e pa edhe ne Shkodren ma ndryshe nga ca na asht mesu syni me e pa !
WELCOME ne globalizim e dashtun, 100 her ma mir se ai BUNKER qe kena ken per 47 vjet !!
Keq a mir, Shkodra asht Shkodra, nuk na takon mu e ty me gjyku, dyert jan hap per kedo qe vjen nga 4 qoshet e botes per me na njoft !
Ne si shkodran, na takon me tregu MIKPRITJEN ton !!
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, Ultra-Shkodrane 06 Feb : 16:43 Reply to this

O zat ndihmoj Shqiptart me ment te krese!

Po ne vend qi me thane sa mire e shpresojm qi ne te ardhmen Shqipnja bahet vend kryesore i turizmit, "Shqiptart e Shqiptarucat" bajn demek se pa thojn diqa?
Leni marrinat e ankesat tuja mar njerz e banju pak rrealista, mas u mundoni me ju qit bishta gjithkuj me te than mendja se jeni tane eksperta te turizmit?
Ktu diftoni vetem vedin dhe vlerat tuja!

Mas i perzini e mas i ktheni mrrekullinat e turizmit Shqiptare me politike, paknaqsi e inate personale qi keni ju, se nuk kane te bajn me marrinat e inatet tuja. Por mshteteni sa te mundeni e jeni te zot me na ndihmu atje ku jeni, me na hap namin e mire se kena shum nevoje me shfrytzu turizmin si bregdetare ashtu edhe malore.

Pfffffffffffffff tipik Shqiptare vetem tuj u anku e tu ju qit bishta gjithckaje, me te than menja se na Shqiptart jena tane pasanik e intelektual!

Ca pritni mandej me ba hajer shqipnija kur ju mezi pritni me i qit bishta edhe natyrs?
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, ALBERTSA 06 Feb : 22:24 Reply to this

Heren tjeter qe du me shkru do tju pys ju ma kontrolloni shkrimin po ju pelqej mir po nuk ju pelqej nuk e shkruj,jeni ma Shqiptare se un,ju ka msu xhaxhi mos me e sha atdheun se bahesh armik i popullit.ju pelqen Shqipnia kshtu si esht? esht nje deshir qe do tju realizohet.
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, ::bud:: 08 Feb : 14:46 Reply to this

Albanian Prime Minister Sali Berisha has indicated that tourism has increased 1000%, in the last decade.Albania is a natural wonder and the best tourist destination in the world


Prej ka asht ky Sahit Muja?

Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, ::bud:: 08 Feb : 14:50 Reply to this

Tropoje, Albania has one of the cleanest air in the world. :-c

Ja kena hedh edhe Bubai-it

trokit ketu

A shef kund Albani ketu se mu me kan lane syte.
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, West**** 08 Feb : 18:24 Reply to this

Wild honey, is the best in the world, or dip your fresh bread in olive oil and ‘bush dust’, a delicious concoction of various herbs and spices. Also Albania has amazing organic fruits, nuts and much, much more
Per mjaltin ta besoj se eshte natyrale, por per buken e njyme ne vaj ullini ndoshta, se shume familje ne Tropoje e ngjyjne buken ne shllin se Sali Berisha kergja s'ka ba per njat popull, vetem kan disa bakti shyqyr zotit.
Per ajrin e paster e kan se vetem makinat private e ndotin ajrin, se asnji fabrik s'ka e kergja nuk funksionon
Sahit Muja mos eshte Tropojan i arratisun para viteve 60 e kur shkon atje i duket bukur .


Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, jimm 09 Feb : 11:37 Reply to this

ca ka me pa turisti te ne kush na e thot? ktu nalet turisti se i bjen ka shqipnia per me mrrit neper destinacione tjera, ose jan ata lloj turistash qe nuk vijn me u knaq po me pa realitetin e nji vendi qe se kan pa kurr
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, L - N 09 Feb : 15:18 Reply to this

Hahahahahahaha Jimm.

Edhe edhe ata/kta lloje jan pjes e Turizmit.

Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, ::bud:: 09 Feb : 18:16 Reply to this

If you love food, you’ll be in heaven in Albania.

Anglisht ma te thyme nuk kam lexu naj-here Ali-G style.

Ma mire tham me e hek krejt ikyt artikull se asht marrja e botes me e lexu.
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, Al Bundy 09 Feb : 19:32 Reply to this

Une vete jam shume kritik per muhabete te tilla megjithate.
Ka nji kategori turistesh , si menagjerja jeme , qe jane gati me ju ngjit maleve ne Shqipni me çante ne shpinde e kurrgja tjeter. Ka bile edhe kompani te veçanta qe kane klientele besnike per turista te ksaj kategorijet.

Kuptuhet qe per kritere te tjera jena vite drite larg ndaj parametrave qe pretendojme me pas.
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, ALBERTSA 09 Feb : 21:27 Reply to this

Esht e tepert shum me than per malet tona 10 mrekullit e botes,edhe mu me pelqen me ken e vertet por nuk mundem me rrejt vedin,
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, Al Bundy 09 Feb : 21:33 Reply to this

E vertete qe jane larg te qenunit mrekulli e botes. Ne fakt ajo qe i terhek te hujt tham qe asht fakti qe jane hala te pa eksplorum e te virgjer.
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, Gjylbegu 10 Feb : 04:13 Reply to this

Jam dakort me pikpamjen e Miri74. Njoh edhe un njerez qe dun te bajn kyt lloj turizmit....eksplorues e zbulues.Thjesht turizem lokal ne zbulim traditash e vendesh natyrore Varet gjithmon nga pikveshtrimi (se jo gjith njerezit shofin vetem t'ZEZEN si ngjyr n'Shqipni, si muhabeti i disave ketu, qe u shkrin tuj na "dhan mend" me PESIMIZMIN e tyne). Un per vedi e shof BARDH e me nje te ardhme shum ma ndryshe se ca ka ken Shqipnia. Kush ka miliona me harxhu e don sherbime 5 yjesh shkon ne Dubai apo ne alpet franceze e nuk vjen n'Shqipni !Tan bota asht n'kriz ekonomike e sadopak apo shum turista terheqim, aq ma mir per ekonomine ton qe nga kriza nuk ka dal kurr. Zoti na ka fal nji vend ku jetojm qe NUK asht kopje turistike e askujt tjeter, por turizem alternativ !!

Ndoshta Saliu bertet fort dhe ekzagjeron me fjalet e tij ...por un di vetem me than qe JU njerez qe shifni Shqipnine kaq te shtrembt, kaq te mjere e te pazot per cdo gja...di vetem me JU than qe ju jeni fatkeqsia e ketij popullit. Kaloni diten tuaj tuj hanger buk si mizat tuj hanger m... "mos m'bani me ju than" !

Kur do fillojn shqiptart si puna juj me mendu e me realizu gjana qe lindin nga nji deshir e nji vullnet pozitiv ? Kur t'kesh t'bash me njerez me kaq NEGATIVITET e PESIMIZEM si puna e disave prej jush ketu...them se KURR !!
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, ALBERTSA 10 Feb : 23:06 Reply to this

E vetmja fjal qe jena dakort esht KURR.....UN THAM PER DERI SA TE KEN NJERZ SI JU QE DONI ME LAN SHQIPNIN KESHTU SI ESHT DMTH E BUKUR....KURR NUK DO TE VIJN DIT TE MIRA PER SHQIPTART.E KEQJA E SHQIPNIS JAN SHQIPTART.
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, Gjylbegu 10 Feb : 23:53 Reply to this

ME TY N'KRY "ZONJ"....NESE KERKON NJI PERBINDESH, S'KE NEVOJ ME SHKU FORT LARG, MJAFTON ME PA VEDIN N'PASQYR !
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, ALBERTSA 11 Feb : 21:02 Reply to this

Dhe ty qa shkrun....hajde e del neper malet e Shqipnis dhe shifi sa te qeta e te bukura jan kollaj me shkru prej jasht Shqipnis ktu nuk ka dit qe nuk grabisin makinat rruges ne Tropoj,Kukes,Diber,Malsi e madhe,tham RRUGES QE TE PAKTEN KALON NDOJ POLIC,JA ME HY NE MBRENDESI TE MALEVE,MJAFTON ME E BA PROVE DHE NUK SHKRUN MA KSHTU.
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, Gjylbegu 12 Feb : 17:41 Reply to this

"Zonj" ne 2003 kam ken peng me 30 te tjere ne nje autobus linjet Shkoder-Tirane, nga 3 hora t'armatosun (qe i kapen) . Nese dona me hap kyt muhabet, ta SIGUROJ un qe flas per eksperience, por jo per kyt shkoj e kapem me Salen. NJEREZIT e MBRAPSHT jan si n'Shqipni si n'tan boten. Qellimi im ne jete asht te shoh anen pozitive te saj e njerezit dashamires. Rrug pa pengesa nuk ka. Tesh tan fajet NUK kan si me ken te kesaj qeverie (kesaj i thojn me gjet nje alibi) , kur njeriu asht i kalbun brenda !! Nese njerezit si un e ti (e te tjere) qe dojn me ja pa t'miren ketij vendi, rrin tuj u marr me llafe si gishti mbrapa gjithkujt qe na qeveris, ateher s'do shkojm fort larg. Kuptohet se kush asht ne pushtet nuk ka me i zgjiodh tan problemet menjiher e si "urdhnoni" ju....por po s'i dhat koh, NDRYSHIMET nuk do ndodhin ! Preferoj 100 her kyt qeveri, sesa "ajo" qe na ofrohet si alternativ (MIZERJE)!!
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, scuteri 16 Feb : 12:03 Reply to this

TU VIJE TURP QE SHKRUNI NE GJUHE TE HUAJ KJO ISHTE E PARADHE PO FILLOJ ME TE TJERAT.
PER NGA POZICJONI GJEOGRAFIK DHE KLIMATERIK SHQIPERINE E KA BEKUAR ZOTI SE ESHTE NJE PERLE E VERTETE DHE NE MES TE KESAJ PERLE ESHTE EDHE MBREKULLIJA E BOTES QYTETI IM I MBREKULLUESHEM SH K O D R A.
ME TREGONI SE A KA NDONJE QYTET TJETER NE BOTE PERVEç SHKODRES QE ESHTE I RRETHAR ME KETO MBREKULLINA.
1-ESHTE I RRETHUAR ME 3/TRE/ LUMEJ A-KIRI B-BUNA C-DRINI DHE QE TE TRE KANE UJE TE PASTER.
2- VETEM 5 KM KA LARG LIQENIN ME TE MADHIN NE EUROPE.
3-PO TE BEHET NJE PROJEKT RRUGE DEL QE VETEM 20 KM E KA LARG TE MBREKULLUSHMEN VELIPOJE PRA DETIN.
4- SHUME AFER DHE JO ME SHUME SE 40 KM KA LARG ALPET E MBREKULLSHME ME ATE MBREKULLI NATYRORE .
POR ME GJITHE KETO MBREKULLI QE IA KA FALUR ZOTI PO IA MERR ROBI KUPTOJE "PUSHTETI DHE PUSHTETARET" SEPSE QE TA DINI QE POPUJT JANE GJITHKUND NJESOJ POR NDRYSHOJNE PUSHTETET.
KJO ESHTE SHKODRA QE ME SA DUKET NUK PASKA SHKODRANE MA NE SHKODER .............
Re: Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, Al Bundy 17 Feb : 20:39 Reply to this

Te pika e 3-te ke fillu , citoj "Po te bahet.."

Besoj se duhet mi kutpu si pjese e problemit tesh 20 vjet.

P.S: Te lutem Scutari shkruj me germa te uleta.
Re: Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, ALBERTSA 23 Feb : 21:44 Reply to this

Scuter po ku e ke lexu qe liqeni i shkodres esht me i madhi ne europe? mos i beso ma se esht tu te qu ne rrug te gabume...
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, scuteri 18 Feb : 19:38 Reply to this

per piken 3 e kam fjalen per rruge turistike dhe jo ate ekzistuese qe kalon permes fshatrave dhe kopeve te bagtive duke filluar qe ne berdice e deri ne velipoje .por te behet nje rruge siç i ka e gjith bota e cila ia shton vlerat edhe me shume turizmit.
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, Al Bundy 18 Feb : 21:20 Reply to this

Dakord jam me ty. Po kur ka mu ba as me spekullu nuk mundena.
[ edited 18 Feb : 21:20 ]
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, lissandro 21 Feb : 19:06 Reply to this

Sikurt te ishte kja pershtypje dhe e shkruar nga nje gazetar i huaj do ishte fundi botes !:D kurse ne me shkruij per vedi ja kena fillu kaher komplimente i bajm edhe politikes sone qe esht nga korrupsjoni si pantallonat me harrna
Shqipnia nje mrekulli natyrore dhe nder 10 destinacionet turistike ma te mira ne bote per 2011-n, scuteri 24 Feb : 10:52 Reply to this

te me falesh per gabimin jo liqeni me i madh ne europe por ne ballkan kam dasht me thane.
ndersa persa i perket infrastuktures rrugore ne te gjith boten financon dhe projekton pushteti lokal dhe ai qendrore eshte turp qe me ate plazhe te mrekullueshem te kloje rruga permes berdices-trushit-e me rradhe deri sa shkon ne qender te plazhit te bjen pika duke kaluar permes kopeve te bagetive .vetem 20 km rruge duhet me pase prej ne bahçallek dhe gjithkund drejte deri ne velipoje dhe mos me pase ndertime as majtas dhe as djathtas ne nje largesi deri ne 50 m atehere i thuhet rruge turistike qe me pase deshire me jetuar edhe ne dimer ne velipoje sepse kjo rruge pershkohet pastaj jo me shume se 15 minuta dhe velipoja behet nje qytet i dyte per nga popullsia ne veri per kete jam i sigurte por pushtetaret e kane mendjen per me vjedhe dhe jo me ndertuar dhe me menduar per prespektiven .
me thoni se askush nuk me tha per ato mbrekullina qe zoti ia ka falur shkodres qe nuk i gjen ne as edhe nje vend te botes.

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1585 sec, 0.0278 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,299kB