Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
15
12.2010

"Kenge e Shekullit", "shpetojne" kengen popullore qytetare

:::ShkoderZemer
Maratona e kenges popullore qytetare "Kenget e Shekullit" mund te thuhet me gjithe kuptimin e fjales se shpetoi kengen popullore qytetare shqiptare. Pas shume abuzimeve me tingujt origjinale te saj, e cila jo rralle u transformua nga


ndikimi i ritmeve aspak shqiptare, ritme bastarde me origjine sllave, ishte maratona e organizuar nga Televizioni Klan, ajo qe vuri ne vend vlerat e kenges popullore shqiptare, duke e risjelle ne versionin autentik kengen. Nata finale e kesaj maratone ishte padyshim kulmi i suksesit, aty u kenduan me te mirat, te perzgjedhura, ndersa impakti u pa te spektatoret dhe shikuesit e shumte te ketij kalendari te muzikes popullore qytetare nga te gjitha trevat, te cilet ndoqen me entuziazem 10 kengetaret-interpretues te nates finale. Por si ne cdo event te madh muzikor, edhe kjo nate u shoqerua me surpriza te cilat ishin emrat e medhenj te muzikes popullore shqiptare, te cilet edhe i mungonin skenes prej shume vjetesh. E ftuar speciale ishte zeri i mrekullueshem i kengetares Valdete Hoxha e cila doli ne skenen e "Kenget e Shekulli", realizim i televizionit Klan, pas 20 vjetesh. " Jam shume e emocionuar, jam e lumtur qe pas 20 vitesh ndodhem prane publikut te mrekullueshem, qe s'me paska harruar", u shpreh kengetarja Hoxha, pasi mori duartrokitje te medha, pas interpretimit te saj. Por kesaj nate te madhe, nuk i kane munguar edhe ritmet e trevave te jugut te vendit. Ka qene Aurela Gace, qe ndezi sallen me potpuri qytetare vlonjate, te sjella nga kompozitori Reshat Osmani. Kengetarja e mirenjohur e skenes, falenderoi organizatoret e ketij spektakli te madh, duke u shprehur me mirenjohje vecanerisht per kompozitorin Osmani i cili, "i vuri themelin kenges vlonjate qytetare", sic tha Aurela. Ndersa kenga shkodrane qytetare ka ardhur nga zerat e Rosela Gjylbegut dhe Xhavit Xhepes, te cilet u shoqeruan jo vetem me duartrokitje por edhe me zerin e publikut te ndezur ne salle. Nuk ka munguar ne naten e madhe te "Kenga Magjike" edhe zeri karakteristik i kengetarit kosovar, Ramadan Krasniqi i cili po vjen gjithnje e me shpesh ne tregun muzikor ne Shqiperi me kengen, "Lulet e majit" e dashur dhe e njohur per publikun shqiptar. Ndersa vellezerit nga Korca, prej kohesh e kane nderthurur repertorin e tyre korcar me kenge te trevave te veriut. Ata kane zgjedhur te kendojne e interpretojne "Zambakun e Prizrenit", kengen e te madhes diva te muzikes, Nexhmije Pagarusha. Nata e madhe e kesaj maratone te muzikes popullore qytetare e sjelle, me kaq mjeshteri nga orkestrante dhe muzikante te talentuar, u mbyll me ritmet myzeqare te grupit te Fierit, te cilet me nje kenge tipike te Myzeqese, me titull "Vish fustanin me toka...", i dhane fund ketij spektakli te bukur e me vlere te kenges sone popullore, pjese e tradites e kultures se popullit tone. Tani mbetet, e me siguri do te ndodhe, te riprodhohen keto tinguj, te cilet do te jene te duhurit kudo qe te degjohen, shtepi, bare, ambiente festash e gezimesh por edhe nostalgjie te paraardhesve.

Vazhdo Leximin...
Komenti 1printer friendly
Comments
"Kenge e Shekullit", "shpetojne" kengen popullore qytetare, Tirana 27 Mar : 01:58 Reply to this

Kjo kallxon, se asht e vertet aja fjala, se cdo gja kthehet ne vend te vet, sado koh qe kalojn, nuk munesh me i ik origjines tande . Faleminders nga Zemra, te tan atyne qe kontribune per kete Emision, e qe na dhurune disa minuta te gezushme ne Familjet Shqiptare, kudo ku jetojm neper Bote,edhe nji her shum e shum FALEMINDERS.

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3585 sec, 0.0934 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,233kB