Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
13
11.2009

Aktorë e dashamirës mblidhen në një aktivitet të organizuar në Teatrin Kombëtar

:::ShkoderZemer
Gazeta Shqip - Mihal Popi përkujtohet në 100-vjetorin e lindjes - Në ambientet e Teatrit Kombëtar në Tiranë, dje paradite është organizuar një takim kushtuar aktorit, "Artistit të Merituar" Mihal Popit. "Mihal Popi in Memoriam" nën këtë moto në sallën e teatrit, janë mbledhur miq e të ftuar, aktorë e dashamirës të cilët kanë kujtuar aktorin me rastin e 100-vjetorit të lindjes.Për drejtorin e Teatrit Kombëtar ka thënë se Mihal Popi ka lënë gjurmë të forta në historinë e teatrit. "Ai ka interpretuar çdo rol që i është besuar në mënyrë brilante", tha Skrami, i cili ndër të tjera shtoi Popi ishte një art në vete. Ndërkaq, për aktoren e madhe të skenës, Drita Pelinku, aktori Mihal Popi është një nga themeluesit e teatrit të shtetit në vitin 1945. "Mihal Popi ishte një rast i veçantë për artin shqiptar, ai ishte një talent i lindur dhe një ndër aktorët më komikë të shtetit. Mihal Popi ishte një aktor i vërtetë, ai në skenë ishte si në shtëpinë e vet", tha ajo. Më tej "Artistja e Merituar", Pelingu tha se bashkëpunimi me Mihal Popin ka qenë një shkollë e dytë në teatër. Lazër Filipinjë tjetër aktor që ka bërë histori në teatër, pjesë e tij thuajse qysh prej fillesës, ka kujtuar kohën kur Mihal Popi ngjitej në skenë. "Ai nuk kishte emocione kur interpretonte dhe e realizonte me mjaft seriozitet rolin që i ngarkohej", ka thënë ai. Aktori Mihal Popi lindi në Shkodër në nëntor të vitit 1909 dhe vdiq në shtator të vitit 1979. Ai ishte fotograf dhe aktor i njohur. Aktivitetin artistik e filloi në teatër në vitin 1924 në Tiranë, me grupet amatore. Krijoi grupin e vet teatral në vitin 1932, pranë kinema "Gloria"-s, ku interpretoi disa role së bashku me Xhevat Serezin, Mihal Stefën, Hasan Reçin etj. Gjatë pushtimit punoi si fotograf, por edhe si aktor në Radio Tirana. Viti 1945 e gjen si një ndër aktorët e parë në Teatrin Popullor, ku shkëlqeu që në rolet e para. Ka interpretuar mbi 40 role, ku ndër më të suksesshmit janë roli i prefektit Qazim Mulleti te "Prefekti", Anton Antonoviçi "Revizori", Falstaf "Gratë gazmore të Uindsorit", Zhurdeni "Borgjezi fisnik", senatori Lington etj. Mihal Popi është nderuar me titullin e lartë "Artist i Popullit". Më 1966 del në pension, por nuk u shkëput nga skena. Ka interpretuar në disa filma artistikë, si edhe në estradën e shtetit. Ndërkohë, ai renditet ndër aktorët e Teatrit Kombëtar, që kanë dhënë kontributin e tyre të pazëvendësueshëm në shumë aktivitete të rangut kombëtar dhe kryesisht në kinemanë shqiptare.Vazhdo Leximin...
Komenti 0printer friendly

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.2851 sec, 0.0931 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,231kB