Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
10
10.2008

Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë

Edmond-Cela
Kjo asht vetem Pjesa e pare prej 5 pjeseve.

Pjesa: 2 Pjesa: 3 trokit ketu

Pjesa: 4 trokit ketu

Pjesa: 5 trokit ketu

Per te shikuar pjeset tjera shko posht ku thot "Vazhdo Leximin"Vazhdo Leximin...
Komenti 24printer friendly
Comments
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, Shkodra ;-) 12 Oct : 10:24 Reply to this

Bravo i Kjoft..kta po qi jane mrekullina te °bame° nga dora e vet njirit
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, gege toska 23 Mar : 18:39 Reply to this

NDERE I GEGNIS MBARE,GJITHE JETEN JA DEDIKOJ BINOMIT FE-ATDHE!
E MBARTE ME MADHESHTI SINONIMIN,HOMERI SHQIPTARE!
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, jozefi_85 24 Mar : 03:19 Reply to this

shpirti jote mas dekte kurre mar ate gjergj fishta vetem ti dhe marin barleti keni kene 2 ma patriotat si ka pas shqipnia
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, diokletianvs 24 Mar : 16:20 Reply to this

Jam krejt dakord per sa thuhet ma nalte per at gjergj fishten.
edhe une do ta vendoseshe kete figure tonen #1 ne piedestalin ma te nalte..
Tashti me lindin disa pyetje.
Shkruen bukur at Gjergj Fishta pershkruen bukur, per Oso Kuken, i cili na ishte nje mercenar TURK, dhe mandej ma vone Fishta thote luftoj per shqipni duke e ba Oson edhe "hero".....
Pse ishte, dhe pse u ba mercenare TURK oso kukja ???
Dhe pse mandej u kthy per te luftu "per shqipni"????
A mos valle ju preken interesat vetjake , per te cilat Turqia e oso kukes nuk ja dha..?????
Ketu jo vetem tek Fishta por edhe nder personazhe te tjera te historise tone une mbase nuk e kuptoj mire por kam dyshime me i quajte keta heronj. Keta mercenare qe kane luftu per Turqine e mandej jane kthy kunder sepse jane prek interesat e tyne, sepse nuk i kane emru pashallare ne tokat shqiptare, "bullshit".
Keta nuk duhen te quhen heronj. (Te me falni ndoshta po e ekzagjeroj por as shqiptare nuk jane, ose shqiptare te shitun)
Megjithate per moral te lexuesit Fishta ka ba nje kryeveper, tuj ba thirrje per vllaznim , bashkim per nje ideal.
Duhet pa ndoshta ne nje pikepamje tjeter kjo veper e Fishtes dhe jo per "trimerite e Oso Kukes, apo ndonje mercenari tjeter ne historine Shqiptare qe nuk mungojne"
Me falni keshtu mendoj une.

Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, gege toska 24 Mar : 17:51 Reply to this

PERSHENDETJE TE DASHUR BASHKBISEDUS!
NUK E DI AE VENI RE NJI TENDENCE,PER ME LANE NE HIJE,DISA FIGURA MADHESHTORE TE HISTORIS TONE!
SOT E PASHE PER HERE TE PARE FIGUREN E GJERGJ FISHTES TE VENDOSUN NE KETE FAQE,SEPSE EDHE KETU DOSHIN ME E MSHEH,TE VENDOSUN FARE NE FUND,NDERSA FIGURA E NJI PASHALLARIT QENDRON MADHESHTORE...SIGURISHT SE PO,SE AI LUFTOJ ME FLAMUR TURK TE VALEVITUR MBI SHPATULLA...
MANDEJ KAN BLLOKU EDHE KOMENTET ATY,SI E SI ME E BA BALTEN ME SHNDRIT!
PO LUIGJ GURAKUQI KU ASHT NE KETE FAQE,PO NANE TEREZA???!!!
JO MA E DREJTE DO ISHTE ME JU THANE KU ASHT SULLTAN MEHMETI II
BRAVO ATYNE QE RRINE NE HESHTJE PERBALLE KESHTI FATKEQESISH,QE KURR NUK KAN MUNGU...
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, :::ShkoderZemer 24 Mar : 18:05 Reply to this

I ke te gjithe ne faqe gege, je i ri prandaj nuk din gja.
Ne faqen e pare dalin figurat simbas lajmeve qe ka ato dite. Gjergji ashte aty poshte sepse ka dale me perpara ne faqe. Pra te lutem shif mire materialin se ka me shume se 2000 shkrime dhe te gjitha nuk kane si te qendeojne ne faqen e pare. Kur te vendosim lajmet dhe shkrimet e reja ato qe jane spotohen por qendeojne ne faqe ne kategorite e tyne.

Faleminderit paraprakisht per mirekuptumin
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, gege toska 24 Mar : 18:50 Reply to this

NUK ASHT SHUM E VESHTIRE PER TY ME E KUPTU SE JAM I RI!
TE FALENDEROJ PER PERGJIGJET QE ME KALIMIN E KOHES EDHE DO TI,VERTETOJME!
POR ME QE E MORE PERSIPER ME ME SHPJEGU,QOJE DERI NE FUND,PSE I ASHT HEKE KOMENTI "MONUMENTI I PASHESSE SHKODRES" APO KENI FRIGE NGA ARGUMENTET E VARFNA QE MUND TE JAPIN NJE 23VJECAR.
SHENDET E PARE,FALIMINDERIT PER SQARIMIN QE ME DHATE DHE QE E PRES...
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, diokletianvs 24 Mar : 19:34 Reply to this

...PERSHENDETJE TE TANEVE.
..GegeToske nuk jam dakord kur flet per tendece (shpresoj se nuk asht njashtu) qe jan msheh figurat ma te ndritura shqiptare. JO NUK MUNDET ME KENE NJASHTU me gjithe respektin per cka shkrun.....
Por kam nje pyetje te me falni shkoderZemer qe te mos ma merrni per te keq ....nuk e kam fjalen te feja por te shqiptaria e du me ja fillu me vargjet
...e mos shikoni kisha e xhamija feja e shqiptarit asht shqiptaria.....

Mendoj qe njaj surrat dhe shkrimi i njati zotnis PER PERSONIN E "HARRUM" nuk ka vend per FIGURE TE MADHE NE KETE SIT DHE NE ASNJE SIT SHQIPTAR dhe qe nuk ka lidhje me shqiptaret e shkodranet, as ne veshje, as ne titull (pasha i shkodres);
ASHTE DHE ASHTE KENE GJITHMONE KOHA PER TE KUJTU E HEDH DRITE PER FIGURAT E MEDHAJA TE HARRUME SHKODRANO SHQIPTARE SI ATDHETARE E JO SI PASHALLARE TURQ.
Dihet Shkodra-Shqipnia ashtu si nje pjese e mire e evropes jan kene nen sundimin osman, per te cilet turqit kane emru pashallaret ne keto vende per interesat e tyne per ta shtri perandorin ne toka te tjera e ndryshu emrat etj etj nuk po i futena historise se cka kane ba...dhe qe historia e THEMELIMI I shkodres nuk fillon me pushtimin turk as serb, as italian as gjerman.
Pra kta njerez kane punu per pushtuesit jo per shkodren e shqiptaret; Ashte edhe ma e keqe kur keta jane kene shqiptare te shitun, jane prek interesat e tyne te cifligjeve dhe hop mandej i kane kthy shpinen turkut por jo per atdhe.
ASPAK PER KSI SURRETNISH TE TILLE AS QE DUHET ME PASE PERMENDORE E KOMENTE. TJA U BAJNE TURKU SE PER ATA KANE PUNU PUSHTUSI GJITHMONE I KA GJET GADI MERCENARET NE KTE VEND E TASH NA ME I QUJT HERONJ, PER CA PER SE KANE VRA E PRE NDER SHQIPTAR, SHTYP E SHFRYTZU GJAKUN E SHQIPTAREVE TUJ BA CIFLIGJE NE SHKODER NE SAJE TE TURKUT E JO NE SAJE TE SHKODRES TE LASHTE ILIRO-SHQIPTARE.
CKA KA BA KY PERSON QE E PASKENA HARRU. A KA MBROJTE TROJET E SHKODRES,APO TROJET PASUNIS TE TIJ? A KA MBROJTE GJUHEN SHQIPE QE TE SHKRUHET E TE LEXOHET E TE FLITET LIRESHEM NE ATE KOHE ???? TE PAKTEN KET A E KA BA ?
Ballaban Pasha ashte kene shqiptar por nuk ka ba ndonje gja per kete komb qe e lindi vec ka djege e pre nder shqiptar tuj harru gjuhen e tane traditat shqiptare, e tash duhet me i vu perkujtimore atij .......????
PERKUNDRAZI MUNGOJNE BUSTET E MRETERVE ILIRE, DHE QE DUHET TE DALIN NE DRITE , MONGON HISTORIA E LASHTE E KETIJ KOMBI DHE BILES E SHKODRES NE RRADHE TE PARE ME FIGURAT SHKODRANE QE KAME LUFTU PER SHKODREN NE CDO FUSHE PA DALLIN EMNASH SHQIPTARE DHE PA TITUJ DHE FIGURA TE "HUAZUARA".

Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, soalb01 24 Mar : 20:02 Reply to this

Per ADMINISTRATORIN "Shkoder Zemer",

Ti perpiqesh te besh nje pune te lavderueshme me mirembajtjen e kesaj web-page por perpiqu te punosh pak edhe ne vetdijesimin intelektual.
Do tingellonte shume e kendshem per permbajtjen tende intelektuale qe At Gjergj
Fishten te mos e therrasesh thjesht Gjergj sic ben me siper. Per Shqiptaret, per KOMBIN, AI eshte me teper se Gjergj. Ai eshte nder krijuesit kryesor te identitetit tone. Ai e meriton plotesisht respektin per tu quajtur " AT ".
Shpresoj ne mirkuptimin tend per kete keshille te sinqerte.


Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, ALBERTSA 24 Mar : 20:38 Reply to this

PERSHENDETJE,deshta me ba nje pyetje soalb01 ai thot se po mos te kishte ken gjergj fishta na do te ishim pa identitet nuk e kuptoj se si nje person i jep identitetin nje populli,o nuk e kuptoj un fjalen identitet.mandej na duhet me u msu mos me i forcu njerzit si me thirr kyt o si me thirrkyt tjetrin gjth kush e thret tjetrin si e ndin me thirr.jena rrit gjthmon tu than (xhaxhi).....
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, diokletianvs 24 Mar : 21:34 Reply to this

...Pershndetje ALBERTSA
"Ke triblu bukur po....ke harru topin mprapa" keshtu qe i ke hup do pike me mbydhjen e komentit tand.
Pa kene polemik, do te thoshe se jam dakord kur thoni qe nuk duhet me i forcu njerezit se si me thirre.
Po por jane disa norma elementare per figura te medhaja per personalitete qe per respekt duhet te thirren ndrysh.
(ASHTE FAKULTATIVE)
ZOTNI, ZONJE, SIR, LADIES, KONT, DUKE, AGE, PASH, SHOKU ETJ...ne baze te kultures.
Mandej ketu asht tuj u fol per
AT GJERGJ FISHTEN E JO PER ADIL CARCANIN QE PAT THIRR NE PARLAMENT : "EJJJ NA MOR TI" . Njerezit nuk jane bagti.
Sidoqofte tane te mirat zonje-zonjushe/zotni.
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, soalb01 24 Mar : 22:13 Reply to this

Kalamajaaaaaaa (si albertsa psh),

Mesoni te keni durim per te lexuar e mbi te gjitha per te kuptuar se cfare lexoni( kuptohet ne shqip ) dhe pastaj futjani komentit si tua bluaj i gjori dhe i varfri tru ( icili ne disa raste mund te jete krejt i thare nga injoranca )

FALEMINDERIT ( per ato qe kuptojne e mendojne SHQIP ).
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, ALBERTSA 25 Mar : 06:16 Reply to this

Faleminders,ndoshta ktu hin dhe injoranca jeme por ti gjithsesi nuk me ktheve pergjigje,dioklecjani pershendes,nuk me keni kuptu un nuk jam kunder me e thirr kyt apo at tjetrin at o shok o zotni un tham qe gjithkush duhet me i thirr si e ndin gjithsecili dhe ja me ja imponu.duhet me fillu me i hek kto zakone pse e thret nje me e thirr edhe un te bahna ma indipendent ne mendime.
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, gege toska 25 Mar : 14:56 Reply to this

PER RESPEKT TE ETJES PER DIJE,
IDENTITET ASHT GJUHA JONE SE CILES,AT GJERGJ FISHTA I KUSHTOJ GJITHE JETEN,KU ME 1908 NE KOGRESIN E MANASTIRIT ARRITI PERFUNDIMISHT ME VENDOS ALFABETIN LATIN,ATE QE ASHT PERDORE QE NGA SHKRIMET E PARA SHQIP TE BAME PUBLIKE,NDERMJET TYNE PERMENDIM,FORMULEN E PAGEZIMIT TE AT PAL ENGJELLIT SEKRETAR I GJERGJ KASTRIOTIT.
IDENTITET ASHT FLAMURI JONE PER TE CILIN DHA GJITHCKA GJATE GJITHE RRUGES SE JETES,PA KERKU ASGJA NE KEMBIM.
NDERSA NA SOT CFARE BAME PER TE,
NDERTUME NJE BLLOK MERMERIT,PA EMER,PA DATE PA FLAMUR
DHE SI PER IRONI TE FATIT(ATO QE I MPOSHTI SA ISHTE GJALLE) VENDOSIN PRANE TIJ NJE LAPIDARE ME PIEDISTAL,ME FLAMUR TURK DHE NJI ME SORRE(SIC E QUSHIN ATO VETE,FLAMURIN TONE KOMBETARE)NE FUND NJE PLLAKAT MADHESHTORE ME TE DHANA MBI KETE PERSON,SEPSE NQS NUK NJIHET DUHET ME U NJOFTE,DHE DUHET ME U NJOFTE ASHTU SIC DOJNE ATO NJEREZ ME MENDIME TE LIGETA QE E KAN VU.

POR AT GJERGJ FISHTA,
RRON NE SHPIAT PATRIOTIKE TE GEGNIS MBARE,
VETEM TE VDEKUNIT RRINE PASIV PERBALLE FATKEQESIVE!
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, ALBERTSA 25 Mar : 20:30 Reply to this

Me fal gege, un nuk kam shkoll shum dhe nuk i di tan kto data si i din ti un te jap vetem nje kshill ne qoft se e pranon mos beso gjithçka qe shkruhet bane ndoj llogari edhe ti vet,psh gjuha shqipe esht fol edhe para e mbas vdekjes se fishtes.
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, gege toska 26 Mar : 17:47 Reply to this

O ALBERTSA TI MIRE SE NUK DIN,PO PRITON EDHE ME LEXU,OSE NUK DIN AS ME LEXU!!!!!!!!!
TE THASHE SE ME 1908 ARRITI ME VENDOS PERFUNDIMISHT ALFABETIN LATIN,TE CILIT I PERKASIN EDHE SHKRIMET E PARA TE BAME PUBLIKE DERI ME SOT NE GJUHEN SHQIPE!
DHE NQS TI SOT PERDORE KYT ALFABET DHE JO ATE ARAB QE NUK I PERSHTATET ASPAK GJUHES TONE,QE PERDOREJ ZYRTARISHT NGA NENPUNESIT OSMAN NE SHQIPRI,EDHE PSE KETO MUND TE ISHIN SHQIPTARE OSE MA MIRE PSEUDOSHQIPTARE,
DUHET ME JA DITE PER NDERE AT GJERGJ FISHTES,
DHE JO MU QE PO TA RISHPJEGOJ,ME AQ PAK SA DI.

Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, ALBERTSA 26 Mar : 21:44 Reply to this

Faleminders gege,sot kam lexu i kam ba detyrat si mke than ti, ather kam vizitu 2 site ne internet ne 2 gjuh si di un nje shqip dhe nje italisht ne shqip kam shkru gjuha shqipe mund ta shohesh edhe ti flet per gjuhen shqipe qysh ne shekullin e 16 deri ne ditet tona dhe gjergj fishta nuk permenet qoft dhe nje her.edhe ne gjuhen italiane nuk permendet qoft dhe nje her,ne qoft se ke mundesi me me dhan ndoj adres tjeter tesh kam qef me lexu.faleminders.
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, gege toska 27 Mar : 09:21 Reply to this

O YLL BOTET,
GJERGJ FISHTA I PERKET SHEKULLIT XIX-XX SI FILLIM,KONGRESIN E MANASTIRIT AE KE HASE KUND 1908 SI VAZHDIM,
NDERSA PER SHKRIMET E PARA TE BAME PUBLIKE NE SHQIP"FORMULA E PAGEZIMIT"AT PAL ENGELLI SEKRETAR I GJERGJ KASTRIOTIT DUHET ME U ULE EDHE NJI SHEKULL MA POSHTE PREJ ATY KU KE FILLU ME "STUDIU",MENDOHET SE JANE ZBULU EDHE TE TJERA MA TE HERSHME NE AUSTRI NE DITET TONA.
E QUDITEM SI PASKE ARRIT ME STUDIU NGA SHEKULLI I XVI-DERI NE DITET TONA,E ME I KRY DETYRAT PER NJE DITE DERI NE FUND.

JE NJI HISTORIANE ME PRESPEKTIVE,PO VAZHDOVE ME KETE RRITEM
DO BAHESH NJI PARUKJERE E ZONJA.

Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, ALBERTSA 27 Mar : 22:08 Reply to this

gege,a e shef se nuk kan punu mir me gjuhen ton se shqip flasim e nuk merrena vesht,e ke te shkrume ma nelt se lexova historia e gjuhes shqipe ku fillon nga shekulli i 16 deri ne ditet tona shekulli 19 20 jane ktu mrenda.ta jap edhe nje her adresen (gjuha shqipe enciklopedi)ku flet edhe per kongresin e manastirit 1908 dhe fishta as nuk permendet.dhe me ne fund mos e perbuz zanatin e parukjeres se ka njerz qe mbajn familjen e jan krenare nuk mund behemi tan intelektual.
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, gege toska 28 Mar : 13:21 Reply to this

Sta thashe me perbuzje,ta thashe me kuptimin ndrro fushe,se ne kete fushe je fute ne balte e spo din me dale per munges te aftesive tuaja,se kordinatat i ke per me e gjete,nqs nuk don mos hajde te pakten me na e thane ketu,SE LE NAM!

GJERGJ FISHTA ASHT DIELLI I GEGNIS MBARE!
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, gege toska 28 Mar : 14:09 Reply to this

Ne kongresi e Manastirit 14 nentor 1908,ishin 32 anetar me te drejte votet nga e gjithe shqipnia,gegnia perfaqesohej nga AT GJERGJ FISHTA(NJIHEJ NGA TE GJITHE SI STRATEG I GJUHES SHQIPE,DHE I VENDOSUR TE MOS DILTE NGA SALLA PA NJI VENDIM,TE FORMES SE PRERE),DOM NIKOLLE KAQORRI(SEKRETARE ZYRTARE NE CEREMONIN E NGRITJES SE FLAMURIT NE VLORE),DOM NDRE MJEDA,HILE MOSI,MATI LOGORECI,LUIGJ GURAKUQI,RROK BERISHA...

AT GJERGJ FISHTA,autor i iliades shqiptare "LAHUTA E MALESIS"
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, ALBERTSA 30 Mar : 19:36 Reply to this

ku jan te shkrume kto,po pate mundesi ma jep adresen, un ta kam dhan adressen e sakt te pakten kyt merit ma jep, e di se nuk te ka pelqy dhe te kuptoj e kena ne gjak na shqiptart me e ba historin gjithkush per veti.kur lexojm diçka qe nuk na pelqen thojm esht rren.por dalngadal do te mesohemi.
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, gege toska 31 Mar : 12:31 Reply to this

Asht shum-shum e thjeshte,futu ne google kerko konkresin e manastirit,lexo te gjithe materialet qe jane dhe nxjerri konkluzionet,ato qe kam shkru un jane thjeshte permbledhje.
Te uroj gjithe te mirat,edhe pse shkun sa me thane kam shkru!

GJERGJ FISHTA DHE VEPRAT E TIJA,
VAZHDOJNE TE JENE REALE,AKOMA SOT!
Lahuta e Malcisë (Gjergj Fishta) pjesa e I-rë, Tirana 16 Dec : 08:38 Reply to this

Njikta vargje qe u recitun prej Aktorit R.Arbana, i ka shkru At Gjergj Fishta kaq bukur, per me i kallxu te tan Botes se kush ka ken Rraca Shqiptare.Pra i dashtuni lexues ,dhe nigjus a mund ti thohet ketij Njiri Armik i Popullit, dhe ti tretet edhe Kufoma e te lehet edhe pa Vorr? Kete pra mund ta bate vetem Enver Hoxha Antishqiptari dhe Trathtari ma i madh ne te tan Historin e Shqipnis, dhe te tan ata, qe i sherbyne kesaj Klike Antishqiptare.Por Koha e kallxoi se kush ka ken Shqiptari dhe Antishqiptari i vertet,

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3607 sec, 0.0946 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,287kB