Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
29
06.2008

Bashkia nderon avokatin Myzafer Pipa

:::ShkoderZemer
• SHKODER - Avokati i njohur shkodran Myzafer Pipa është nderuar nga bashkia e këtij qyteti me titullin “Qytetar Nderi i Shkodrës”. Me këtë rast u organizua një ceremoni në teatrin “Migjeni” të qytetit për dorëzimin e titullit familjarëve të avokat Myzafer Pipës. Këshilli Bashkiak pak kohë më parë, ka votuar një zëri

pro dhënies së këtij titulli për avokatin, i cili vdiq në birucat famëkeqe të ish-degës së Punëve të Brendshme të Shkodrës kur nuk ishte më shumë se 31 vjeç. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin drejtuesit më të lartë vendorë të Shkodrës, deputetë, si dhe shumë qytetarë të njohur, miq të familjes Pipa, përfaqësues të shoqatës së ish-të përndjekurve politikë etj. Kryetari i Bashkisë Lorenc Luka tha se: “Avokat Pipa ishte mbrojtës i fjalës së lirë, pjesë e një grupi intelektualësh të nderuar të asaj kohe, të cilët u bashkuan në lëvizjen antikomuniste”. marre nga Panorama.com.al


Vazhdo Leximin...
Komenti 1printer friendly
Comments
Bashkia nderon avokatin Myzafer Pipa, utter 29 Jun : 21:48 Reply to this

me behet qejfi qe bashkia e shkodres nderon me titullin "qytetar nderi" MYZAFER PIPEn kete dashmiras te qytetit tone edhe pse me prejardhje nga libohova diti ta duaj qytetin tone sikurse i vellai ARSHI PIPA qe aq shume i ka dhene qytetit tone. MYZAFER PIPA pasi te ishin hapur gjygjet popullore ne shkoder pas mbylljes se atyre te tiranes u vu ne mbrojtje te shume viktimave te regjimit dhe spikati si nje kundershtare i prokurorit famkeq ARIANIT QELA. myzafer pipa qe diplomuar ne padova te italise per jurisprudence dhe mbas pushtimit te shqiperise do t'u internonte ne ventotene prej pushtuesve italiane. Edhe pas pushtimit gjerman do te internohej ne kampin e prishtines, por ajo qe do ishte fatale per PIPEn do ishte arrestimi nga ana e regjimit komunist qe do ta akuzonte per bashkpunim me kryengritjen e postrribes dhe pas shume turturave Ai do t'u vdiste nder duar.Por per te stimuluar te kunderten ne mengjes Atij do t'i shkreheshin bresheri automatike per te deklaruar se MYZAFER PIPA tentoj te arratisej, por pesrsekutimi i familjes PIPA nuk merr fund ketu pasi atij i arrestohet e motra AGIMJA dhe vuan 4 vite burg, si dhe dy motrat e tjera FIQERETI e GJYLTERI do t'u perjashtojshin nga shkolla edhe pse ishin dy nga nxeneset me te mira te liceut. Por mos harrojme edhe vuajtjet e vellait te tij ARSHI PIPA i cili u denua 2 here me burg dhe vuajti nje here 2 vjet e pastaj 8 vjet ne ate te burrelit, deri ne arratisjen e tij nga durresi, me kete rast do t'u denojshin edhe dhendurret e PIPAJVE dh do te vuanin burg. Ne shkodranet duhet te krenohemi jo vetem me MYZAFER PIPEn por me te gjithe familjen PIPA

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.3072 sec, 0.0956 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,232kB