Welcome to ShkodraOnline

Shkodra - A City in Northern Albania. Beautiful landscapes, people, music and tradition.

A website for Shkodra and all who love this ancient city.


Lexime te Tjera
[news] Muzeu i diktatures i hapur per 100 vjetorin e pavaresise
Posted by menelau on 14 May : 10:36
[news] Shqiptarët janë vrarë më shumë mes veti sesa nga të huajt
Posted by lidabica on 23 Apr : 19:50
[news] Rama dhe Meta firmosin në Shkodër marrëveshjen parazgjedhore
Posted by Miri74 on 23 Apr : 13:49
[news] Përmbytjet, katërfishohen çmimet e prodhimeve sezonale
Posted by Miri74 on 16 Apr : 10:39
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 15 Apr : 20:12
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 15 Apr : 13:55
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by ALBERTSA on 13 Apr : 20:18
[news] Shkodër, treni përplas makinën
Posted by menelau on 13 Apr : 14:48
[news] Ndihma per spitalin e Shkodres
Posted by Miri74 on 11 Apr : 10:43
[news] Shkodër, braktiset by-pass
Posted by scuteri on 23 Mar : 17:44Facebook -


Twitter
31
01.2008

Arshi Pipa,"Qytetar Nderi" i Shkodres

:::ShkoderZemer
Arshi Pipa,"Qytetar Nderi" i Shkodres
(Vendosur: 30/01/08) K�shilli Bashkiak i Shkodres nderoi dje me titullin "Qytetar Nderi" profesor Arshi Pipen, duke vleresuar qendresen e tij antikomuniste dhe kontributin ne fushen e letersise, gjuhesise, filozofise dhe publicistikes. Profesor Pipa lindi në Shkodër në vitin 1920. Në 1946 ai u burgos nga regjimi komunist. Pas burgut ai u largua nga Shqipëria për t’u vendosur në vitin 1958 në SHBA, ku dha leksione në disa universitete amerikane. Ai vdiq në vitin 1997 në Uashington. Para vdekjes, profesor Pipa ia dhuroi bibliotekën e familjes Muzeut Historik të Shkodrës, një bibliotekë kjo me 2500 objekte dhe dorëshkrime. Pipa la amanet, që hiri i trupit të tij të sillej në atdhe dhe të shpërndahej në ujërat e detit Adriatik. Per me shume trokit ketu


"Besoj se Shqiperia do te jete me te vertet e lire,
vetem athere kur shqiptaret do te kene mundesi
te lexojne, te studjojne dhe vlersojne
veprat e shkrimtareve te tille te medhej
si Arshi Pipa."

Martin Camaj
Vazhdo Leximin...
Komenti 4printer friendly
Comments
Arshi Pipa,"Qytetar Nderi" i Shkodres, skuteri 01 Feb : 10:38 Reply to this

eshte ne nderin e bashkise se shkodres dhe qytetarise shkodrane qe emri i Arshi Pipies te perjetohet duke emertuar shkolla .rruge pse jo edhe lagje me emrin e tije .
Arshi Pipa,"Qytetar Nderi" i Shkodres, zest 01 Feb : 21:19 Reply to this

jam shume dakord me mendimin SKUTERI qe nje figure si ajo e ARSHI PIPES qe nderon jo vetem qytetin tone por te gjithe kombin te marre vendin e merituar ne mes te shume figurave te nderuara te qytetit tone qe nga emetimi i rrugeve shkollave por edhe istitucioneve te artit kultures etj
Arshi Pipa,"Qytetar Nderi" i Shkodres, belgium 02 Feb : 11:12 Reply to this

sa me shume njerez te nderuar i nevjiten sot shkodres.
Arshi Pipa,"Qytetar Nderi" i Shkodres, shehrezade 02 Feb : 12:35 Reply to this

E shqipnia sa hala e lire se pipa me shoke BILES VETE FISHTA I MADH nuk vlersohen.Ne vend qe ne te krenohna ne boten perendimore me Fishten krenohna me kadaren

You must be logged in to make comments on this site - please log in, or if you are not registered click here to signup
Shkodra ne Youtube
Any use of the name and content of this website without the explicit written consent of the owners is strictly prohibited and it is protected under law. Email:webmaster@shkodraonline.com Per cdo ankese ju lutem mos hezitoni te na shkruani Flm. info@shkodraonline.com
Theme created by Free-Source.net
Render time: 0.1722 sec, 0.0372 of that for queries. DB queries: 37. Memory Usage: 2,233kB